1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 - bijuterie wannabe :)

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de sharpE, 13 Feb 2018.

  1. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    @Vasile Vaska de batut nu se bat, insa e o chestie pe care am observat-o. cand nu te uiti la sume, de fapt ai mai mult de castigat in cele din urma. cum am spus, acum relatia cu mecanicul e pur si simplu de top, costurile la manopera sunt minime pentru mine iar piesele mi le da cu discountul lui (care e chiar mare fata de pretul de raft in magazin la distribuitor). daca as privi asta ca o afacere, as zice ca faptul ca i-am dat masinile alea a fost una buna :)
    Bine, nu asta a fost scopul, insa in final cred ca daca ma pun sa numar deja mi-am scos banii pana acum, din costuri la piese, din tarife la manopera, din faptul ca am prioritate, etc :)

    @Catalin_1987 multumesc, dar sunt pe aici din 2010 (mai ascun, intradevar, dar sunt prin zona - ba chiar am participat si la cateva intalniri clubaudi). ma bucur sa aflu ca masina merita mentionata, e un fel de acolada data.
    am citit destul de mult prin sectiunile de B5 si B6, ceva-ceva tot s-a lipit de mine, insa tot la mecanic merg sa-mi schimbe becurile cand se ard :) :) :)
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ti-am urat bun venit cu proiectul B6!
    Nu stiu daca era masina ta, insa din descrierea evenimentelor asa pare : montat volan, consola, butoane, plastice....Etc


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Eu totusi insist sa aflu ce dotari speciale ai cautat la masina,ce ti-ai setat in cap atunci cand ai inceput sa cauti? :)
    inca imi sustin ideea ca este imposibil sa cauti o masina 6-7 ani si sa nu gasesti.
    referitor la pretul platit si eu ma aflu in aceeasi situatie,pretul platit fata de piata din Romania a fost dublu(aici includem taxa) si eu m-am lovit de aceeasi poveste ca am dat mult,bla bla..vorbe care trec pe langa mine, am platit asa cum ai spus si tu pe ceva sigur(istoric curat,km relativ putini,dotari putin peste medie).
    Pretul platit intradevar se reflecta in satisfactie:miros de nou in masina,interior f. intretinut,stralucire vopsea care starneste invidie si dupa 14 ani(multi intreaba daca este vopsita recent), fara probleme mecanice(in 4 ani de cand masina este la mine a fost nevoie sa investesc doar 250ron in piese,aici nu includem schimb consumabile).

    sunt de acord cu tine referitor la revanzare..si la mine masina ramane in familie,nu se vinde(asta in cazul in care cineva nu imi da 20k e :))) glumesc )

    Spor
     
  4. markbob99

    markbob99 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 2.0 fsi / a8 3.7 fsi / e65 3.0d
    Bafta la modificari d-le Sharpe , imi place mult masina ta . Ofer 21 k , nu glumesc! Si eu caut un b6 de 8 ani , care sa mi satisfacă micile preferințe nesemnificative . Da-mi de veste daca te răzgândesti . Mulțumesc!
     
  5. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    @K3nT singura dotare speciala era trapa. In rest aveam pretentii doar de masina in stare BUNA. Vad ca ti se pare cumva SF chestia asta, dar alea multe AVF'uri pe care zici tu ca le gasesti cu gramada eu iti sugerez asa finut ca la o vizita au sa te dezamageasca :)
    Eu nu sunt omul cu "merge si-asa", abordare care o aplic in absolut toate aspectele vietii mele. Daca ti se pare aberanta abordarea cu masina, ar trebui sa ma vezi la femei :))))

    @markbob99 hehehehe :)
    Ce sa cred acum, ca se simte nevoia sa ridic stacheta la care am zis ca refuz o oferta cu banul jos ? :)
    Cred ca cel mai simplu de spus e in forma "nu se vinde indiferent de pret". It's my precious ;)


    La toata lumea: vad ca e folosit destul de des termenul de retrofit; din cate am inteles eu de pe forum, asta intr-adevar se aplica la ce am facut cu consola, volan si RNS-E. Insa mai departe, momentan grija mea e pe partea tehnica, in afara de SDS functional si inlocuirea schimbatorului cu unul tip S-line cu piele perforata nu mai am de gand sa fac modificari la masina (eh, poate farurile alea de RS4 daca se gasesc si are cine, dar aia nu ceva "musai").
     
    atti206 apreciază asta.
  6. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu exista faruri de RS4 pe platforma B6. Doar S4, care sunt bixenon.
     
  7. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    ok, my bad; da, la alea bi-xenon ma refeream.
    am inteles ca e destul de mult de munca, asa ca slabe sanse sa gasesc si faruri si pe cineva dispus sa-mi faca :)
     
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Munca? Foarte putina..mai spre deloc, in cazul tau care ai xenon.
    Sanse sa gasesti faruri SH intr-o stare buna, asta da..e cam greu, dar nu imposibil! Sau, ai varianta sa le cumperi noi!
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Faruri noi, Bixenon se gasesc doar Valeo (oem). ~1500 lei/buc.
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    specific inca de la inceput, nu vreau sa fie cu nici un fel de suparare..totul este legat de subiect nu de persoana :)

    @markbob99 haide totusi sa stam cu picioarele pe pamant, sunt 100% convins ca nu ai plati 21k e pt un B6.... :) daca esti asa dornic sunt cateva B6 pe forum care o sa te faca sa regreti ca ai cautat 8 ani si nu ai facut o oferta aici.

    @sharpE pe mine nu m-ai convins (pariez ca sunt multi in cazul meu) ca timpul de cautare doar pt. "AVF intretinut si trapa " a fost de 6 ani ....pur si simplu nu cred :) eventual poate cautai de 2 ori pe an sau ai cautat doar in timisoara...aici se schimba treaba :)
    pe forum de-a lungul timpului au fost scoase la vanzare niste masini cu un istoric curat si atata de intretinute incat meritau banii pe loc...si totusi nu si-au gasit cumparator...iar acuma vine cineva care spune ca plateste 21k pe un B6....sa fim seriosi!
    cautarea asta ar fii durat atat doar daca pe lista de asteptari ai fii dorit de exemplu heads up display OEM(ai fii cautat inca 6 ani ca ai fii avut 99% sanse sa nu gasesti) :))
    cred ca ti-am mai spus...si eu sunt(acuma am mai coborat putin stacheta ...din cauza conditiilor si participantilor la trafic/parcari..etc) spre perfectionsim cand vine vorba despre masina.Si crede-ma ca inainte sa imi iau B6-le am vazut peste 20 de B6, bugetul pe atunci(2014)era de 10k e ..initial ma orientasem spre B7/B8 datorita anului mai nou, dar cand m-am informat mai bine despre motoare/pret real...etc am zis pas la ce pretentii aveam sa se prezinte masina.
    Si clar de acord cu tine ... nici la mine nu exista "merge si asa sau lasa ca sunt bune si piesele AFM...ca masina e veche etc.."

    Cand o sa am timp o sa iti caut cateva exemple de masini sa vezi ca " ala mic si rau nu este chiar asa negru ".

    Una peste alta daca tot este asa dornic de faruri bi-xenon OEM Valeo(sau S4 cum mai sunt cunoscute) si banii nu reprezinta un impediment la tine atunci cand vine vorba despre masina iti propun o "afacere".
    In 2 sapt. iti promit ca ai farurile, ti le livrez personal in mana...daca vrei iti scriu si numele pe rama interioara! Pretul este 1600e echipate complet(bec,balast,motorase)..de fapt in acest pret ti le montez si pe masina!

    Bafta :)
     
    Gabi_KGT apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu zic sa trecem peste aceste controverse, daca se merita sau nu o masina, pentru ca nu asta este rolul acestui topic. Va rog sa incheiati aici aceste dezbateri pentru ca altfel le inchei eu. :) Multumesc.
     
  12. sharpE

    sharpE 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI
    Ok, revin cu updates: dupa timpi morti, asteptari si ceva peripetii, jucaria a primit "de toate".
    A iesit din atelier cu tot ce m-am putut gandi la momentul respectiv: revizie, frane, suspensii, volanta, abreiaj, furtune, garnituri, coliere, cleme, ulei la cutia de viteze, egr si admisie curatate, etc. Peste 3 zile primim si folii, iar in urmatoarele luni un kit Lemforder la directie.

    Una din urmatoarele prioritati imi este sistemul de comenzi vocale adica sa instalez SDS.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    sharpE vezi ca ti-am mutat mesajul despre SDS in topicul dedicat si ti-a raspuns si Catalin ce trebuie sa faci. Ca sa nu ma repet :) iti spun ca solutia este scrisa pe forum in topicul unde am mutat mesajul si in alte topicuri. Daca nu intelegi ce ai de facut lasa telefonul aici (se va sterge ulterior) si iti explic eu ce ai de facut si sa ai SDS activ.

    Ca sa intelegi: aici pe acest topic si in aceasta arie ne prezentam masinile, ce modificari le aducem adica modificarile pe care le facem la masina, rezolvarile problemelor care le-am avut cu masina si cam atat.

    Nu mai scrieti/puneti, in aceste topicuri de prezentare, intrebari despre probleme tehnice sau puneti alte intrebari despre probleme care le aveti cu masina ci scrieti doar cum ati rezolvat acele probleme si atat.

    Nu discutam despre problemele tehnice si nu punem intrebari tehnice pe care le avem / aveti la masina pentru ca nu toata lumea citeste aceasta arie si uneori astepti / asteptati un raspuns degeaba.

    Va rog eu sa intelegeti ceva si am mai repetat: nu citesc aceste topicuri toate persoanele indreptatite si in masura sa va dea sfaturi cu privire la problemele tehnice ale masinii.

    In plus, este mult mai important ca in eventualitatea unor probleme si implict a rezolvarilor existente este foarte indicat sa scrieti in topicurile dedicate fiecarei probleme tehnice in parte
    .

    In plus nu transformam acest topic in arie tehnica sub nici o forma. Deci, pe viitor, despre probleme tehnice sau ce retrofituri vrei sa faci / vreti sa faceti si cum sa le faci / faceti te adresezi / va adresati in topicurile dedicate din ariile dedicate problemelor care le ai / aveti. Multumesc foarte mult pentru intelegere.
     

Distribuie pagina asta