1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 S-line 1.8T BEX - Misano Red

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 21 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Am schimbat cateva din butoanele care prezentau puncte de uzura, masina a avut oricum 2DIN din fabrica.
    In poza, climatronicul de sus care este asamblat este cel "reconditonat", fata demontata de jos este ceea ce aveam pe masina. Nu era foarte uzat, dar cu zoom in poza se vor vedea micile ciupituri.
    Acum arata ca in poza de mai jos.

    Intre timp mi-au venit si adaptoarele pentru RNS-E, insa avand sonorizare Bose bineinteles ca mai am de studiat cu schema electrica in mana pentru un pic de rewiring.

    Primul gand cand am vazut masina in pozele din anuntul de vanzare a fost ca daca masina va ajunge la mine, voi scapa de inscriptiile "quattro" de pe usile spate. Intre timp, vazandu-l in realitate, obisnuindu-ma cu el, vazandu-l gravat cam in acelasi loc si pe usile unui Q7 4M si afland ca ar fi accesoriu OE, sunt in dubii daca mai vreau neaparat sa le dau jos.
    Pareri pro/contra dezlipire ca sa ma ghideze pentru a lua o decizie?
    Multumesc !
     
    stefan550, Gabi_KGT și mik15 apreciază asta.
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    La ce mai pui RNS-E ? Stii foarte bine ca vei merge cu player-ul inchis ! :) Am avut si eu ocazia sa merg ceva timp cu o astfel de motorizare, fara quattro ( *foto, chiar am fost aproape de o achizitie ), e intr-adevar addictive ! :jump:

    Referitor la inscriptii e alegerea ta, grea decizie, nu poti spune ca arata kitch pe o astfel de masina, pe de alta parte alaturi de inscriptia S-line care vine pe bandou, ofera o anumita "aglomerare vizuala" in aria respectiva. Personal nu sunt fan inscriptii aditionale, un clean look e mereu la moda !

    IMG_20.jpg
     
    gruvnoise, Gabi_KGT și t_qua77ro apreciază asta.
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Bai ce roșu frumos :). Mișto masina, si cu "de toate". Eu votez pentru eliminarea quattro de pe usi, lasa doar Sline, ca pentru quattro scrie frumos in spate ;).
     
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    @Cosmin ZKG - Interesanta. Pare totuși o alta nuanta de rosu, sau o fi de la cat de curata este ;)
    Sper sa ajung si eu cu ea la momentul in care sa ma ocup si de stralucirea exteriorului.

    @mirceacml - Legat de inscriptii, si pe capota portbagajului am, deocamdata, in dreapta 1.8T si quattro. Sunt in dubii daca zboara sau pun in stanga si A4, ca asa imi pare incompleta.
     
  5. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Da tot jos mai putin stickerele de pe usi.
     
    DincaMarius apreciază asta.
  6. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Da jos siglele S-line si lasa stickerele cu quattro acolo.
     
  7. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Si ca o idee, mie mi-a venit spontan cand aveam stickerul in mana, uite unde am pus eu.:
    S81028-09315954.jpg
     
    DincaMarius, AlexPTB și boresque apreciază asta.
  8. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Interesant si locul de pe bandou, doar ca eu le am deja puse. Daca ajung sa le dau jos, cu siguranta nu mai lipesc altele.
    Cum e si normal, parerile sunt impartite.
    Ma mai gandesc cu stickerele si badgeurile . Cele cu S-line de pe usi sunt de fabrica, apar in ETKA pe seria de caroserie.

    Intre timp, welcome RNS-E si switch lumini. Nu sunt noi, dar sunt in stare ca noua, si cel mai important sunt OE ;) "piticii mei apreciaza asta"
    20181028_134338.jpg 20181028_134942.jpg
     
    stefan550, Chriss_Deejay, Red_ și alți 3 apreciază asta.
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mie mi se pare tiganie cu stickerele, lasa kitchurile astea noi. O sa ajunga sa puna vuvuzele si aripi pe audi 2025, nu inseamna ca au ce cauta pe B6 :(
     
  10. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Switch-ul este oem ? Cauciucat ? Am luat de pe ebay, insa e plastic 100% si nu l-am montat.
     
  11. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Salut. Da, este OE Audi, cauciucat.
    Cat masina va sta la mine, 100% nu voi monta repere non-OE pe partea de interior/caroserie si 95% pe partea de motor/cutie/mecanica.
    Uite si un panou de clima, tot OE cu vopsea cauciucata, nu cu stickere cum am mai vazut :)
    Vor urma sa zboare de pe masina butoanele de geamuri de la usa soferului, care arata impecabil, destul de OE like, dar sunt China si imi sar mie piticii in cap. Si da, sunt puse de fostul proprietar, caruia ii multumesc ca a fost sincer si a recunoscut pentru ca arata atat de ok incat aveam dubii ca sunt facaturi.

    20181027_123618.jpg
    IMG_0042.JPG
     
    AndroneMarius, gruvnoise, alanb1 și alți 12 apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    La lipp-ul frontal când renunți ? :)
     
  13. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Nu renunta la nimic ce iti place tie cum da pe masina!.
     
    Chriss_Deejay și boresque apreciază asta.
  14. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Desi cand am vazut-o in pozele din anuntul de vanzare mi-am zis ca daca o iau, primele care zboara sunt stickerele cu quattro de pe usile spate si lip-ul de Cupra, dupa ce am vazut-o live am ramas putin pe ganduri.
    Sunt fan OE, vreau ca masina sa fie cat mai apropiata cu ce a pus Audi de fabrica pe ea, eventual retrofituri dar 100% cu piese OE, insa cel putin pana la primavara nu imi fac sperante ca am timp de umblat la bara fata (pentru ca e prins cu suruburi de spoiler, si asta pentru mine va insemna si alt spoiler, pe care il am deja ramans de la B6-le anterior unde nu am mai apucat sa pun sus bara de S-line). Doar daca zapada care va veni are alte planuri pentru el :)

    Intre timp, demontam demontam si iar demontam. O-m vedea cand reusim sa mai punem la loc :)

    Impresii:
    - Am pus RNS-E-ul si in combinatie cu sistemul BOSE de fabrica pot spune ca se simte diferenta fata de orice alta combinatie avuta pana acum pe alte B6.
    - Inca nu ma satur de cum merge motorasul asta desi sunt la al 6-lea 1.8T in diverse variante de putere, insa acesta e primul BEX. Imi pune zambetul pe buze asa fara motiv si tot asa nu reusesc sa vad sub 16-17l/100km prin oras in ultima vreme. :)
    - Fostul proprietar alimenta cu benzina de la Petrom, cifra octanica 95. Eu din motive de pitici am pus minim 98 pana acum la toate, o buna bucata de vreme Rompetrol si mai nou OMV. Inca de pe finalul primului plin am simtit motorul mult mai potolit in ralanti, merge foarte rotund si parca sta si ralantilul o idee mai jos (50-60 rpm gen). Ceea ce credeam ca o sa obtin cu niste buji noi am primit-o doar din combustibil superior.
    - Rosul e rosu dom'le. Masina sare in ochi si atrage atentia. Probabil o ajuta si pachetul S-line. Desi mai detin un exemplar cel putin in aceeasi stare, nu a starnit interesul in 7 ani cat a facut-o asta in 2 saptamani.

    Sunt deschis la pareri, sugestii si critici si cu siguranta voi filtra si voi tine cont de ele.
    Multumesc.
    20181030_195412.jpg 20181030_195440.jpg 20181030_203921.jpg
     
    Ultima editare: 30 Oct 2018
    Chriss_Deejay, stefan550, mik15 și alți 2 apreciază asta.
  15. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    exteriorul e perfect dupa parerea mea, nu i-as mai face nimic, te mai poti juca poate cu jantele, desi si astea imi plac mult si dau foarte bine pe masina. La interior poate unul de S4 cu niste Recaro, un volan, trimuri(poate carbon), chestii de genul acesta, dar altfel masinuta e foarte rara in combinatia asta si merita sa ramana asa.
     
    Xtremer și DonDoneL apreciază asta.
  16. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Se lucreaza in continuare.
    Scapam de firele trase ulterior pentru camera aftermarket de pe portbagaj, inlocuim o mufa a triplei "ajustata" pentru a primi firele respective, un soclu de becuri pentru tripla si dam un refresh la aspectul exterior al acestora.
    Si cu ocazia asta spunem pa pa si foliei de pe faruri si le facem ca la manual. 20181101_195133.jpg 20181101_170029.jpg
     
    Chriss_Deejay și Gabi_KGT apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Si prin asta ce vrei sa spui ? :) matuite / polishate / lacuite ?
     
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Am luat masina cu ele (probabil) polisate si cu folie aplicata peste. Desi folia se tinea destul de solid pe margini, se vedea ca a fost pusa cu farurile pe masina Inclusiv cu capota inchisa reuseai la o privire foarte atenta sa observi marginile foliei.
    Am demontat farurile, am scos chederul de cauciuc de pe ele, a plecat folia la plimbare, au fost matuite si s-a aplicat lac pentru restaurare suprafete de plastic (faruri in special), nu lac pentru caroserie.
    Poate maine seara apuc sa le pun sus la loc, sunt curios cum se vede. Am facut aceeasi chestie si la ultimul B6, doar ca acolo erau halogene H7, si diferenta a fost mai mare dupa matuire/aplicare lac decat cand am trecut de la H7 stock la H7+150% lumina. Si nu aratau rau nici inainte de "restaurare".
    20180911_155830.jpg
     
    Chriss_Deejay și DonDoneL apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Daca voiai sa fii perfectionist pana la capat, le si decapsai, stergeai interiorul + lupele :) oricum in cazul in care nu este pusa o folie de calitate, exista riscul ca in interiorul farului sa se formeze efectul de sera, iar acel crom in timp sa se cojeasca, deci pentru faptul ca ai renuntat la folie o vad ca un plus, atat estetic cat si pe termen lung dpdv al longevitatii.
     
  20. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Am facut odata si o data treaba aia cu verificat stare lupe, sters prin interior (insa fara a le decapsa pentru ca la bi-xenon pe B6 daca te chinui putin dai lupele afara fara se desfaci sticla, ies prin spate), si nu cred ca as mai face-o a doua oara. Mi-au trebuit cred vreo 4 perechi de faruri si muuult timp si rabdare.
    Plus ca am primit informatia de la fostul proprietar al rosiei ca a refacut lupele prin "recromare" (ma rog, probabil depunerea a un stat de ceva care nu e neaparat crom), a inlocuit capacele din spate pe care vin prinse balasturile, a inlocuit garniturile la tija de reglaj si la o inspectie sumara par ok farurile.
    Si desi la astea e cunoscuta problema ca se aburesc (printre altele), inca nu am observat condens in ele. Sper sa isi tina obiceiul si de acum inainte :)

    20170116_170250.jpg
    20170721_170547.jpg
     
    cogdao, cipri29, Gabi_KGT și alți 4 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta