1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 S-line 1.8T BEX - Misano Red

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 21 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    La pozitii am vazut ca ai ceva halogen cu sticla albastra ce vede cat de cat alb, insa tot galben pare (4000k, ca mai mult nu am vazut), de ce nu pui niste philipsuri led ? Lampile la numere sunt tot cu led
    In rest imi place mult, tot cu un 1.8t insa de 163cp m-am plimbat saptamana trecuta, mi-a placut :)
     
  2. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    La numar urmeaza lampile cu led, OE de Audi A8,
    Insa vor ajunge pe masina cu tot cu un alt suport pentru lampi, pentru ca voi spune pa pa si camerei de mers inapoi made in China adaugata de proprietarul anterior, care nu mai este activa odata cu demontarea Pioneerului aftermarket.
    Cat despre becurile din far, desi am avut farurile demontate pentru reconditionare sticle, nu am mai avut timp/am ignorat astfel de detalii. Ce vezi acolo sunt puse de fostul proprietar. 20180310_184535.jpg
     
    Scorpyon și DonDoneL apreciază asta.
  3. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu prea imi ies pozele cu interiorul, o fi de vina priceperea mea sau amaratul de telefon pe care il folosesc. Ori prea luminoase, ori prea intunecate...
    Totusi, las aici un before after
    La interior, in afara de mici ajustari pentru piticii mei cum ar fi butoane de B7 si la celalte 3 usi (la sofer am pus deja), montat frana de mana completa in stare impecabila pe care o am deja pentru butonul cromat actual cu urme de zgarieturi cand si cum or fi nervi si timp de scos consola centrala afara, un eventual topedou compartimentat si cu spatiu frigo daca gasesc, niste capace pentru scaunele fata cu plasuta pe ele si eventual sertarase pentru scaunele fata, mai am o singura chestiune importanta dpmdv, si anume un pacanit pe care il face scaunul soferului cand te asezi in el, fara a isi schimba pozitia in vreun fel.

    In primvara cand da caldura urmeaza putina atentie si la exterior, gen un scut podea cu o mica zgarietura care are deja inlocuitor pregatit, suport lampi numar cu lampi led OE, decizia finala daca ramane sau nu cupra lip-ul, inlocuit pompa de spalator far care acum e ceva aftermarket Febi si nu are putere decat sa ridice pana sus spalatoarele, fara sa mai si scuipe ceva. Si mai vedem :)

    La noi s-a instalat iarna, si chiar si in garaj daca nu e incalzit, nu mai e acceasi pofta si placere de lucru. Se vor executa doar cele strict necesare, probabil si un schimb de ulei pentru ca deja sunt vreo 7000 km rulati cu actualul :)
    20181118_102331.jpg 20181118_102233.jpg Unti1tled.jpg
     
    smurff, Caprita Emanuel, asusx51r și alți 3 apreciază asta.
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Altceva :icon_thumright:
    Mai bagi un set de pedale alu-brushed - butoane geamuri si va fi ce trebuie !
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Exact @Cosmin ZKG ! Eu tocmai mi le-am montat ieri (pedalele), iar restul de lucruri schimbate pentru o linie de ordin estetic al interiorul se vad in ultimele postari..

    Am facut asta deoarece mi-am pus initial trimuri alu-brushed deoarece asa mi-am dorit si chiar ma gandeam sa completez candva linia asta.. si am reusit.:beerchug: Acelasi lucru i l-as sugera si lui 77ro. :)
     
  6. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Da. pedalele le vreau :) Numai ca cel putin pentru moment costul lor de noi mi s-a parut putin prohibitiv. Daca nu gasesc intre timp alta varianta, or sa vina si alea. Nu vreau din China sub nici o forma.

    Butoane, as vrea si acolo pe viitor o varianta cu crom, insa doar cele de A3 8P facelift care au aceeasi forma cu astea de B6/B7 si se potrivesc cu curbura manerelor imi fac cu ochiul. Sa vad cum/daca se poate rezolva si cu functia butonului mare pentru blocarea actionarii geamurilor spate. Dar astea sunt detalii, cu rabdare le voi face, deabia are 1 luna masinuta de cand e la mine.
     
  7. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Daca stai bine cu banii, la ce masina ai, ar merita un plafon negru. Ciudat ca nu ai. Am vazut recent la un 1.8t, era bestial pe negru (si era stock din fabrica asa) :arco:
     
  8. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    E negru si e din fabrica. Vine standard in echiparea S-line interior odata cu scaunele semi-piele.
     
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Stai liniștit ca sunt perfecte cele din China, am comandat eu foot rest oem pt S4 meu și un set complet din China pt A5-ul fratelui meu. Ce sa vezi? Erau aceeași calitate numai ca am comparat foarte bine imaginile ca sa mă asigur ca sunt cel puțin similare. Ca idee: pe foot rest original am dat 125€ iar pe tot setul din China 60 dolari aduse acasă.
    Mașina este din ce in ce mai frumoasa, îmi place foarte mult, felicitări!
     
  10. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    De pe ce masina este acest volan tesit cu MODE ?
     
  11. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Stefan, nu pun China din motive de pitici, nu ca nu ar fi aproape la fel de bune. Prefer sa dau un ban in plus si sa dorm impacat :) Doar ca deocamdata pedelele, desi imi plac, nu sunt o prioritate, decat daca pica o oferta mai buna decat noi. Altfel, mai asteapta, macar pana la primavara, cand o sa le pot admira o perioada mai lunga de timp curate.
    Multumesc pentru aprecieri, incerc sa fac cat mai multe ca babuta sa nu isi arate varsta.

    Volanul este de pe TT-S model 8J, dar sa stii ca nu este singurul tip de volan tesit cu tasta Mode montat pe Audi mai noi. Ce am facut eu la el e sa ii schimb badgeul de jos cu unul cu "S-line".
    Sunt niste zvonuri ca si cele cu sageti si iNav s-ar putea adapta pe platforma noastra, dar eu am preferat sa urmez calea batatorita. Mai ales ca spira cu 12 pini si calculatorul de coloana cu Q au fost aportul fostului proprietar, inca de cand a pus volanul de B7, deci macar la masina asta volanul a fost plug and play.
    Ca alternativa, cel de A4 8K facelift imi trece acum prin minte si vine si in varianta cu buton Mode.

    Las o poza aici pentru colegul care intreba de plafon si niste poze care imi plac, de la fostul proprietar.
    20181117_161930.jpg
    37856935_2169204259820080_3424085393094475776_o.jpg 34704445_2070637693010071_7724649710085996544_o.jpg
     
    Ultima editare: 19 Noi 2018
    Caprita Emanuel, alanb1, adideac și alți 6 apreciază asta.
  12. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ultima? Download > set as wallpaper :)
    Cu o suspensie puuuutin mai low ar fi bomba.

    Volan cu inav (B8 2015) am pus eu pe spira de B6, merge. Au trebuit mutati pinii pt claxon si putin hacuita mufa, catarile/siguranta mai exact.
     
    Ultima editare: 20 Noi 2018
    t_qua77ro și Cosmin ZKG apreciază asta.
  13. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu, nici o suspensie mai joasa, si asa azi a stat acasa in parcare pentru ca nu m-am indurat sa fac pe plugul pe stradute cu lipul de Cupra, dupa ninsoarea abundenta de ieri.
    Suspensia e 1BV din fabrica, teoretic cu 3 cm mai joasa decat cea standard 1BA.
    Iarna trecuta am cam fost fara griji cu suspensia standard chiar daca era FWD.

    Mai tin una pentru care 99% din timp e vreme de stat pe dreapta in garaj, vreau ca cealalta sa ramana cat de cat practica :)
    IMG_0077.JPG 20180930_115252.jpg
     
    alanb1 apreciază asta.
  14. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    A venit iarna pe aici de vreo 2 saptamani, deci nimic nou la masina.
    Adunam piese pentru primavara. Si ne bucuram de quattro time, alaturi de Michelin Alpin A5 e ce trebuie ;)
    20181128_163957.jpg
     
    alanb1, DonDoneL și Bozonc Andrei apreciază asta.
  15. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Azi am bagat-o la caldurica sa se mai dezghete ca nu se mai putea dupa ploaia inghetata de acum 2-3 zile, era toata numai o crusta de gheata.
    Din pacate pentru astepctul exterior, in seara asta ninge iar pe aici.
    20181129_080452.jpg 20181129_080443.jpg
     
    lowlife, paul14, DrLexic și alți 12 apreciază asta.
  16. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu m-am putut abtine si de ieri avem si torpedou compartimentat.
    Un fel de pregatire cum imi place mie sa ii spun pentru modulul frigo, cand o fi sa se intample si asta :)
    Iar cu ocazia asta si un dock pentru Ipod, pentru care am scotocit si am gasit si un Ipod din generatia masinii prin "arhiva". Nu stiu cat il voi folosi, dar vreau sa il fac functional, sa fie acolo. Doar sa se mai incalzeasca vremea. Va fi cel putin la fel de util ca si magazia de CD-uri cu trackuri :)

    Si o poza cu kilometri la zi, pentru istoric

    Am achizitionat si franele 320mm fata cu 280mm spate, dar momentan nu am ce poze sa pun ca sunt doar un morman de fiare murdare. Au nevoie de putina atentie pentru gusturile mele.
    Urmeaza un proces de reconditionare cu tot tacamul si cel mai sigur la primavara le urcam sus ;)
    Culmea ca astea de 312 cu 255 care le am acum trepidau putin in pedala cand am luat masina, insa intre timp s-au asezat si sunt chiar ok din acest punct de vedere. Nu am intervenit in vreun fel. Le-o fi fost frica ca zboara de pe masina. Insa oricum nu scapa chiar daca si-au bagat mintile in cap :)

    20181201_124937.jpg 20181201_142426.jpg 20181201_124742.jpg 20181201_124611.jpg
     
    Ultima editare: 2 Dec 2018
    george_gopo, DrLexic, Chriss_Deejay și alți 5 apreciază asta.
  17. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
  18. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Asta nu e stil B7 (cred ca seamana cu B8) si ar fi pacat sa puna asa ceva, cum de altfel nici nu cred c-o sa faca colegul :)
     
  19. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Cand o sa le vina randul, vor fi variante OE pentru platforma 8E. Sigur nimic altceva ;)
    Si vad ca ma tot presati :)) Profit de scuza cu iarna si mizeria, dar cel mult pana la primavara.
     
  20. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Sarbatori fericite si la multi ani !!

    20181229_144122.jpg IMG_0021.JPG 20181220_075439.jpg

    Daca vrei, pentru surubarit la masina, iti faci timp chiar si intre sarbatori si treci si peste capriciile vremii.

    Deocamdata, un upgrade si un downgrade temporar la "rosie".

    Pentru ca a facut 14 ani ne pregatim sa ii facem (alt) buletin si pentru asta am lucrat cam 3-4 ore in total ca sa scot ambele numerele lipite pe aproape toata suprafata cu banda dublu adeziva de fostul proprietar si sa curat resturile acesteia fara a face damage vopselei. Am pus pentru moment numerele in suporti de numere de plastic si tot asa vor ramane si cele noi care vor veni, pana se incalzeste prin primavara :)
    Hint: Nu exagerati cu banda, eu la precedenta, bineinteles dupa ce inainte pusesem si eu din belsug, am ales sa pun 4 "puncte" de banda de diametru maxim 1 cm2 in fiecare colt al numarului si timp de 2 ani nu au picat. Asta ca sa nu patiti ca mine daca e cazul sa le mai scoateti voi.
    Recomand Bison Car Tape, cea cu folie de protectie verde.

    Si am montat alt suport complet pentru lampile de numar si cu ocazia asta si lampile de iluminare originale cu led. In sfarsit avem lumina identica pe ambele parti atat ca intensitate dar mai ales ca tonalitate a culorii. Mai e putin de treaba la cablajul de pe capota portbagajului, care are ceva interventii pentru a functiona camera de retur care tocmai a zburat definitiv de pe masina si cateva clipsuri de fixare obosite pentru ca retrofit la capota S-line cu eleron :). Cel mai probabil, stiind ca de obicei in mansonul de cauciuc izolatia firelor mai are de suferit, va urma un cablaj complet de pe o donatoare, revizuit si urcat sus de pe undeva de pe sub aripa stanga. Asa din motive de pitici. Dar la anu' deacum.
     
    Ultima editare: 29 Dec 2018
    mirceacml, Bozonc Andrei și Tommi-KGT apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta