1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 S-line 1.8T BEX - Misano Red

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 21 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Stai asa, Scorpyon :)

    Si eu zic ca e mai bine cu urechile rosii :)
     
  2. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Pentru ca am tot adunat cutii cu diverse prostioare mai mult sau mai putin importante, din dorinta de a avea le avea montate mai repede si 100% functionale pe masina, in concurs cu vremea asta rea care se incapataneaza sa se tina pe pozitii si care nu imi permite sa lucrez (doar) eu la masina, relaxat, in aer liber, am facut un compromis si am lasat alte persoane sa puna mana pe masina mea. Aceasta greseala o mai facusem si in trecut cu alte masini si imi promisesem ca nu se va mai repeta, dar uite ca nu a fost sa fie asa.
    Si poate daca nu aveam dupa interventie un panou de usa cam miscator si cu scartaieli ciudate, trecea ceva timp pana sa ma prind de lucrarea asta meseriasa.
    Pe scurt, pe langa o sticla de oglinda heliomata buna de aruncat (dar asta o trecem la pierderi ca o puteam sparge si eu chiar si pe timp de vara, ca nu ar fi fost prima data cand o patesc), la primavara o iau de la nivelul minus 1 cu un necesar de repozitonare al unor cablaje, necesar de inlocuit un panou de proectie de burete de pe partea metalica a usii, niste clipsuri noi pentru fata de usa, completat niste suruburi lipsa si vedem ce se poate face - in afara de a-l inlocui sau a-l lasa asa - cu panoul interior care are un suport pentru clipsul de fixare rupt.
    Asa ca lucrati-va singuri la masina pentru a simti bucuria adusa de o modificare ca altfel o sa apara doar nervi si dezamagire si bineinteles nevoia de a cauta din nou piese.

    Las asta aici ca si altii dintre voi sa deschideti ochii dar mai ales ca sa imi amintesc eu de fiecare data cand voi reciti cat de prost am fost la un moment dat.
    Unii mesteri parca au doua picioare stangi, nu doua maini stangi, cand fac cate o lucrare.
    Asta ca sa nu mai spun ca inca mai am de treaba dupa diversi prestatori de servicii la care a apelat si fostul proprietar pentru unele upgradeuri, unde in special partea de fire/electrica e la pamant.

    Poze cu panoul de usa nu am ca nu eram in dispozitia necesare pentru a le face, dar macar rosu da bine in poze sub neoane :)

    PS: lowlife, hai cu prezentarea :)
     
    Kspic, Chriss_Deejay, lowlife și alți 2 apreciază asta.
  3. AndroneMarius

    AndroneMarius 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2019
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi A4 B6
    Foarte frumoasa,sa o stăpânești sănătos. Cati km are in prezent ?
    De doi ani am și eu tipul asta de motorizare și nu prea stiu multe despre el. Am cumparat-o acum doi ani cu 62.000 km are stage 1 cu 221 cp și sunt super mulțumit de cum răspunde. Am mai avut un B6 1.9 TDI și B7 2.0 TDI.

    8994D1AF-22CB-4F78-ABF1-FC1D6926A9A3.jpeg
     
    alanb1, AlexMaroga și Xtremer apreciază asta.
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Frumos si interiorul tau S-line cu plafon negru si scaune albe. Poate prezinti si tu masina cu detalii si mai multe poze in topic dedicat.
    A mea are 235.000 km la momentul actual.
    Pregatesc si niste mici retusuri / imbunatatiri, desi am zis ca imi iau masina mai dotata/intretinuta de la inceput ca sa nu am de treaba toata perioada cat o tin la mine. Oricum in mare cam ce am vrut sa schimb/fac am reusit sa fac in toamna, mai sunt virgulite sa nu ma plictisesc. Am inceput cu un nou buton de ESP cu linie cromata, cel vechi avea un punctulet mic. Insa pentru moment starea de sanatate nu imi permite sa le pun in practica pe toate. Tot din motivul asta masina a cam stat pe dreapta in ultimile 2 luni.

    20181201_124611.jpg 20190311_184627.jpg 54268382_2543933769011631_2595260196498440192_o.jpg
     
    Kspic, sapuu_ae, Marco_audi și alți 9 apreciază asta.
  5. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Urmeaza sa ajunga iepurasul de Paste
    Asta asa, pentru ca tot e rosie ;)
    IMG_0027.JPG
     
    bobalex18, Ciobanu Cristian, stefan550 și alți 12 apreciază asta.
  6. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Welcome ;)
    Avem treaba de acum...
    20190403_073549-1.jpg
     
    bobalex18, Kspic, Ciobanu Cristian și alți 22 apreciază asta.
  7. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Desi in ultima vreme am tot adunat piese insa cand vine vorba de montat pe masina nu am reusit nimic, ma bate gandul la un alt set de roti pentru vara, si m-am oprit la BBS RS2, cele din poza.
    Ce perere aveti?
    Pana acum am avut parte de pareri impartite. Eu am si pe cealalta un set de BBS RC pe 17" de care am fost maxim de incantat la achizitie, insa odata cu trecerea timpului m-am obisnuit cu ele si nu imi mai par atat de interesante.
    Si faptul ca as avea 5 seturi de jante la 2 masini ma retine putin :)
     
    stefan550, cogdao, AlexMaroga și alți 3 apreciază asta.
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Eu zic ca ar da bine pe masina. Sti ce e cel mai important? Sa-ti placa tie. E masina ta, pentru tine conteaza. Parerea ta si gustul tau - acestea sunt prioritatile.

    La fel am patit si eu cu setul nou pus pe masina, ma rog, majoritatea au dat "go for it" si "pastreaza-le" ca dau bine, altii spuneau ca nu sunt "wow". Mi le-am cumparat deoarece le-am vrut, mi-au placut si imi plac.
     
    smurff apreciază asta.
  9. AlexMaroga

    AlexMaroga 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 b6 - 1.9 quattro - 2003 / A6 4G sedan - 3.0 BiTDI quattro - 2014
    Cum a zis si Alex mai sus, important este sa iti placa tie :)
     
  10. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Personal as merge pe ceva de genul
     
    DincaMarius și Cosmin ZKG apreciază asta.
  11. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Da, dar cele de mai sus nu sunt decat pe 19" in variata OE din informatiile mele
    Nu tin neaparat sa le schimb pe cele actuale, insa rasfoiam internetul si BBS-urile mi-au facut cu ochiul asa
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    ....și așa mergi 1000 km pe an cu una din ele, așadar merge și R19 :)
     
    daniel_audi_a4 apreciază asta.
  13. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Pe aia de a facut in ultimii 5 ani 200 de km am BBS RC326 pe 17", sunt ale ei, in stare corespunzatoare pentru acea masina, 5 bucati, cu capace originale, etc etc...
    Deci nu se pune problema de schimbat, desi in garaj ar sta ok si cu 20" :). Plus ca mi-au placut enorm la achizitie, cu vreo 7 ani in urma, si pot spune ca desi m-am obisnuit cu ele, nu imi displac nici acum. Motiv pentru care, ulterior, am mai avut un set identic si pe unul din B5-uri :)
    IMG_0032.JPG

    Discutia e strict la asta rosie, care va circula, nu exagerat de mult, dar cateodata drumurile nu sunt chiar ideale. Clar nu vreau sa sar de 18", indiferent de model. Daca as fi impacat cu ideea de 19", 99% alea ar fi "Segment" de pe A5 8T.
     
    bobalex18, AlexMaroga și stefan550 apreciază asta.
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mie mi se par hidoase BBS RC. Dar am un prieten innebunit dupa ele, oi fi eu defect :)
    Cele S-line gen RS4 B7 nu iti plac? Sunt si pe 18.
     
  15. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Full electric seats upgrade, pe masina asta 99% plug and play, cu exceptia unei sigurante inlocuite.
    Am reusit in sfarsit sa le pun sus ;)
    N-am stat chiar degeaba cat le-am avut in casa, le-am aplicat o curatare cu Leatherique si am montat setrare de depozitare mari (specifice scaunelor cu reglaje electrice), ele venind din fabrica cu versiunea scurta.
    20190518_165332.jpg
     
    Ultima editare: 18 Mai 2019
    bobalex18, stefan550, Kspic și alți 17 apreciază asta.
  16. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Detalii... ;)
     
    Cosmin ZKG, gutza25, Kspic și încă o persoană apreciază asta.
  17. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Astazi, de ziua copilului, am rasfatat-o si eu pe rosia mea cu bujii noi, de data asta in cutie aftermarket, bineinteles tot NGK PFR6Q, dupa ce la masina anterioara luasem OE Audi stiind oricum ca sunt NGK si am gasit 0 diferente intre OE si AM. Si ca sa stam linistiti la drum am pus si 4 bobine noi, Beru ZSE043.
    Ce mi s-a parut ciudat e ca am dat jos de pe masina Denso VK20Y, iar pe net gasesc informatii cum ca ar merge de la Honda pana la Logan.
    Motorul mergea bine si inainte, merge bine si acum. Inca nu am scos-o din parcare sa vad daca exista ceva diferente din alte puncte de vedere.
     
    DonDoneL, Ciobanu Cristian, gutza25 și alți 6 apreciază asta.
  18. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ciudate VK20Y alea, in catalog Denso nu apar.
    Pt data urmatoare, uita-te de bujii cupru (BKR6E) si bobine TFSI (R8) :)
     
  19. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    As zice sa o bagi la pastrat, e pacat de ea sa o scoti pe drum :p
     
  20. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Denso VK20Y am gasit pe ea, am montat NGK PFR6Q, bujiile care vin in echiparea de fabrica cu codul 101000063AA.
    Nu ma complic cu bobinele de TFSI pentru ca sunt mai inalte, iar eu sunt fan aspect OE. Ar insemna adaptoare, ar insemna capac ornamental imposibil de montat corespunzator, iar motorul va ramane stock ca si putere, nu pun GPL, nu voi face alte modificari si nu vad avantajul sa ma complic din puctul meu de vedere.
    Schimbarea bobinelor a fost un moft, masina mergea foarte bine si inainte, dar am zis ca imi iau de o grija la drum lung si nu mai umblu tot timpul cu o bobina in portbagaj :) La fel, varianta aleasa, BERU ZSE43, este echivalenta pentru bobinele originale ultima revizie pentru 1.8T.
    Data viitoare probabil nu va mai exista la mine, pe masina asta. NGK Iridium sunt garantate 60.000 km, ori in ritmul in care ii fac eu ar insemna cel putin 5 ani.

    Scorpyon, am una la pastrat, nu mai e loc si pentru a doua. Desi ca baza de plecare, rosia ar fi fost mai promitatoare. Insa cealalta a furat startul.
     
    Ultima editare: 2 Iun 2019
    Bozonc Andrei, Cosmin ZKG și stefan550 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta