1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 S-line 1.8T BEX - Misano Red

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 21 Oct 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Cel rosu ..seamana cu ceva ...
     
    stefan550, F33lings și DonDoneL apreciază asta.
  2. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Pana una alta, masina cere atentie, vazand ca este cam neglijata in ultima vreme din cauza timpului.
    Daca tot mi-am facut curaj si am dat o fata de usa jos, m-am apucat incet incet sa le scot pe toate sa vad cum e treaba prin spatele lor, sa pun leduri (Philips) in lampile albe de sub usi si butoane de geamuri noi de B7 la fiecare.
    Bineinteles, la usile spate am inlocuit buretii aia care protejeaza la apa, am pus cleme noi la fetele de usi, s-a vazut ca au lucrat romanasii acolo cand a fost pusa folia la proprietarul anterior. La fel si traseul cablului de la oglinzi, care au fost schimbate in trecut cu unele rabatabile, a avut nevoie de putina atentie. Acum e totul ca din fabrica, cablurile urmeaza cursul firesc, clipsuri pentru traseul cablurilor fixate corect cu banda panzata, buretei integri si lipiti corect ;)
    Am schimbat si toate ledurile "China" din interior cu care am luat masina tot cu leduri Philips.
    Mai am o pierdere de lichid de racire pe la J pipe (cei cu 1.8T stiu), trebuie sa vad cand reusesc sa ma apuc de treaba si acolo :) Deocamdata completam...
     
    Ultima editare: 4 Aug 2019
    gutza25, Andu333, Chriss_Deejay și alți 6 apreciază asta.
  3. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    De ce nu pui in usi, proiectoare led cu logo audi ? Arata intr-un mare fel noaptea :beerchug:
     
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Am avut ocazia sa vad live prostiile alea de leduri, si daca mai era nevoie, m-am comvins ca eu nu voi pune asa ceva :)
    Intre timp, facem treaba...
     
    Ultima editare: 4 Aug 2019
    Silviu92, Bogdan123, smurff și alți 6 apreciază asta.
  5. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    ce dai tu jos arata mai bine ca pe unele masini ..
    nu vinzi ? :-)
     
  6. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Asta am dat jos. Nu am zis ca le dau jos neaparat de rele, ci din motive de pitici. Mai am multe plastice schimbate tot din aceeasi cauza. Astept oferte pe PM ;)
     
  7. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    In weekendul care a trecut am facut schimbul de ulei, am ales sa folosesc Liqui Moly Synthoil High Tech 5W40 cu norma VW 502.00 si Porsche A40. Kilometri in jur de 236.000. Din informatiile pe care le am, cu acest tip de ulei a mers si pana acum masina. Sunt multumit de el. Nu ca de Castrol Edge nu as fi fost, la celelalte...
    Filtru de ulei Mahle OC470 (big filter) si am revenit la filtru de aer stock, de hartie, tot Mahle. Am avut inainte K&N in carcasa OE, asa am luat masina. Nu simt nici un fel de diferenta, in afara de faptul ca uleiul de pe K&N murdarise carcasa pe interior, inainte de filtru sa ii spunem asa. Am un pasait fain in acceleratie de la 3000 rpm in sus, asa am luat masina, si credeam ca se datoreaza filtrului de aer sport. Era singurul motiv pentru care luam in calcul sa imi comand solutie de curatare pentru K&N. Nu cred ca mai revin la filtru sport. Debitmetrul o sa aprecieze asta ;)
     
    Xtremer, Chriss_Deejay, gutza25 și alți 3 apreciază asta.
  8. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Ori aparatul e prea bun, ori masina e prea frumoasa :hubbahubba::laugh:
     
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Foarte bun uleiul!
    Filtrul Mahle OC470 nu cred ca este big filter, ci e echivalentul celui Audi dupa problema cu sludge. Cel mai mare pe care il poti pune este Mann W950/4.

    Dimensiuni comparative:
    upload_2019-8-16_9-57-57.png vs upload_2019-8-16_9-58-30.png
    Eu Mann-ul l-am luat cu 32 lei si scrie Made in Austria pe el. Mi se pare intr-adevar ca filtrul de ulei OE pe care l-am gasit pe masina era Mahle (ca si cele de aer si polen).

    Legat de filtrul K&N, probabil s-a pus prea mult ulei dupa curatare. Sunt colegi pe aici care au avut K&N cu ulei si nu au reclamat probleme, unul dintre ei ar fi @K U L.
    Exista filtre sport si uscate, eu si un prieten am pus asa ceva (Pipercross) si urca mai bine in ture masinile decat cu filtre stock. Poate pe soft stock nu se simt imbunatatiri.
     
  10. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Stiam de varianta cu filtrul cel mai mare care s-a mai montat de catre unii pe 1.8T, dar incape cam la limita pe motor longitudinal din cauza cadrului motor (imi e sa nu il mut cu tot cu racitor la vreo denivelare mai mare), plus ca el e facut pentru Transporter T4 2.5TD daca nu ma insel, si eu prefer sa dorm linistit stiind ca am pus un filtru corect prescris de constructor. Am bagat 4,5 litri de ulei pana la maxim pe joja cu OC470. Tot made in Austria scrie pe el.
    Oricum uleiul sta in motor maxim 1 an, deci estimez cam 7-8 mii de km.
    Legat de filtru de aer, eu soft sau alte modificari hardware pentru motor oricum nu am de gand sa fac. Probleme nu am avut nici eu cu KN. Insa nu mi-a placut ideea acelui ulei care poate trece de filtru si ajunge pe senzorul de la debitmetru.

    Scorpyon, iese interesanta culoarea asta in poze. Eu am aflat ca e asa de rara din fabrica pe modelele 'A' deabia dupa ce am luat masina. Era timpul sa vina si una colorata dupa atatea gri ;) Multumesc pentru aprecieri.
     
  11. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Eu merg cu filtru "ăla mare" de 6500km si nu e atins sau zgariat de ceva.
     
    DincaMarius și Chriss_Deejay apreciază asta.
  12. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Si cat ulei ai reusit sa pui la schimb, pana la maxim?
     
  13. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Pana unde se termină punctuletele am bagat 4.3L
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  14. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Filtrul cel mare intra la fix.
    Nu sunt probleme de atins pentru ca pozitiile filtrului si a suportului motor sunt fixe relativ la motor. :-) Sigur, daca se rupe suportul, o sa atinga filtrul ... dar cred ca problemele sunt deja mai mari si complexe in situatia respectiva. :-)

    Eu merg cu cel mare de cativa ani si nu au fost probleme.
    Ca sa ai uleiul spre maximum pe joja, dupa schimb, trebuie sa pui spre 4.5litri ... cel putin asa intra la mine.
    Faci "plinul", dai o cheie (se umple filtrul) si apoi completezi cu diferenta. :)
     
  15. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Eu pana la curbura superioara pe joja, deasupra punctuletelor, am pus 4,5 litri cu OC470. Daca tot atat intra si la voi cu W950/4, atunci prefer sa stau linistit cu varianta data de producator.
     
  16. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    O fi un filtru magic, e mai mic si intra cat in ala mai mare :)
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  17. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    In ultima vreme doar weekendurile mai sunt dedicate (si) masinii
    M-am jucat putin cu firele pe la portbagaj, curatenie dupa improvizatiile fostului proprietar
    20190824_135205.jpg
     
    Chriss_Deejay, F33lings, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Dupa o perioada de ratacire am revenit la pozitia de fabrica pentru numarul de inmatriculare fata. Lipit cu banda dublu adeziva Bison. Pe spate, pentru ca locasul este mai mare si imi pare greu de centrat perfect, am montat, ca si la precedenta, un suport de numar slim.
    Am facut si putina curatenie la motor si am schimbat ledul galben de pe switchul de lumini pentru pozitia 'Auto' cu unul de culoare alba, pentru ca ramasese singura pata de galben din interior dupa ce anterior pusesem leduri in locul tuturor becurilor. Prima impresie e ca este (prea) puternica lumina, o sa vedem cum este la condus pe timp de noapte, daca nu atrage atentia. Poza nu e prea ok pentru ca atat poate focaliza telefonul.
    20190907_192808.jpg
     
    skiper, RazvanRXR, gavryus și alți 13 apreciază asta.
  19. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Superba mașina!
    Bravo, bravo și bravo!
     
    t_qua77ro apreciază asta.
  20. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Multumesc
    Am revenit la led galben OE pentru pozitia AUTO a switchului de lumini, nu dormea bine un pitic la mine stiind ca nu e totul ca de fabrica :)
    In schimb, am montat folie galbena pe proiectoarele de ceata. Oricum nu le-am aprins decat in parcare pana acum, deci aspectul cu ele off primeaza, si mi se pare mai ok, cel putin deocamdata. Totul este reversibil.
    Si niste km adunati weekendul asta la o miscare
    71273066_3040728192665517_5803600861099720704_o.jpg
     
    Ultima editare: 22 Sep 2019
    George Stoica, Xtremer, smurff și alți 12 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta