1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B7 1.9 TDI BRB

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de iondarie, 11 Mar 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    Salut!

    De aproximativ o saptamana am devenit proprietarul unui A4 B7 (2007) 1.9 TDI BRB ~108.000 KM

    Dotari:

    - Pachet S-Line exterior cu interior sport
    - Faruri Bi-xenon
    - Dublu climatronic
    - Geamuri electrice fata / spate
    - Cotiera fata / spate
    - Navigatie
    - Senzori lumina / ploaie
    - Volan cu comenzi
    - Jante pe 17"
    - Alarma OEM
    - Turbina de 131 HP + soft TCM

    Defecte:

    - Fuzetele fata fisurate/sparte pe care le-am inlocuit deja
    - Retrofit-ul nereusit la RNS-E in urma caruia mufele vechiului Symphony II si amplificatorul OEM au disparut precum magarul in ceata, dupa care s-a aplicat metoda "hai sa legam la nimereala sa vedem ce iese" :D. Maine voi intra in posesia unui amplificator OEM si mufa aferenta acestuia deci sper ca problema se poate considera ca si rezolvata.
    - Caseta de directie se pare ca va trebuii dusa la reparat, pe piatra cubica sau pietris da un recital de toata frumusetea cum iei viraj spre dreapta se opreste recitalul de troncanituri.

    Lista de imbunatatiri pe care as dorii sa le aduc masinii:

    - Distributie + Revizie (sunt deja achizitionate astept doar sa le montez)
    - Retrofit cruise control
    - Iluminare suport de card-uri + suport pahar
    - Schimbare trim-uri interior (nu ma incanta culoarea asa de tare) / eventual folie carbon (ex. ultima poza)

    Promit sa revin cu poze mai calitative de indata ce se opreste ploaia.

    Astept pareri/recomandari/intrebari.

    O seara frumoasa!
     
    Cosmin790, Dobritan sorin și arazvan2002 apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    B7-le cu motor "nemuritor", sa o stapanesti sanatos ! Frumoasa dar greu de intretinut din pricina culorii. :)
    P.S : Vad ca intr-o poza ai bandourile normale, in alta carbon. Banuiesc ca sunt facute prin hidrotransfer, unde le-ai facut ?
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Bine ai venit in club! A4 pe alb se vad putine. Este frumoasa, dar volanul cere o inlocuire, din poze eu il vad foarte uzat. Spor la modificat!

    George nu ai fost atent , in ultima poza arata cum vrea sa o faca pe a lui.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt pe telefon, nu am vazut reclama de la baza pozei. :)
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Scria in prezentarea masinii, in lista de imbunatatiri. :)
     
  6. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    @MarianMaxx in realitate nu arata asa de rau, va suferii o interventie de cosmetizare/improspatare.

    @audi66 vreau sa le imbrac cu 3M Di-noc vinyl carbon sau titan inca nu m-am hotarat. Motorul "nemuritor" e de bine sau de rau?
     
  7. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
    "nemuritor" nu poate fi decat de bine! :)
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru achizitie :) Colegul probabil era sarcastic, toata lumea considerand motoarele de 1.9 tdi de la Vag "fara de moarte", iar cele de 2.0 tdi cele mai pacatoase ( dupa problemele cunoscute cu cele de pe Passat )

    Km reali ? Sau pe hartie ?
     
  9. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    @Cosmin ZKG KM sunt reali masina a fost cumparata de la Porsche Romania 0 KM. Primul proprietar a tinut-o pana la 52.000KM (acte, facturi, etc.), al doilea proprietar pe care il cunosc personal nu prea a mers cu ea pentru ca are 2 masini de serviciu. Tocmai din acest motiv masina a stat pe dreapta in ultimul an, asa ca a preferat sa o dea decat sa se strice in parcare.

    Mai trecem la lista de defecte consumul marit, avansul este la 2.2 la ralanti sta undeva la 920RPM, 1l/h consum in VCDS. Sper ca problema sa se remedieze odata cu schimbarea distributiei. Parca avansul optim este intre -1,5 si -2,5 va trebuii sa ma documentez in aceasta privinta.
     
  10. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    In proportie de 99% am rezolvat retrofitul nereusit la RNS-E, am refacut cablajul OEM + montat amplificatorul OEM, mai am 2 fire (negru si verde) in plus in spatele aparatului care banui ca ar fi de la pregatirea de telefon din cotiera, difuzoarele spate se aud mai incet decat cele fata posibil sa fie din codarea aparatului inca nu stiu acum este codat pe Audi A4 (8E) or Seat EXEO (3R) posibil sa trebuiasca codat ca Sound System.

    La lista de imbunatatiri mai trebuie sa adaug procurarea unei chei din pacate am doar 1. Domnii de la Porsche imi cer 900RON pe o cheie o avea ceva aur in ea probabil :D

    Dupa 2 spalari riguroase a mai cazut jegul de pe ea.
     
    letkuteb, K U L și Logitech apreciază asta.
  11. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    Yaaas! Am gasit ceva frumos si am dat comanda, marti ajunge si ma apuc de retusat micile defecte :)

    [​IMG]
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    B7 S-line arata foarte bine, iar pe alb este super!
    Iti trebuie niste roti mai serioase si vei schimba total aspectul masinii.
    Ai avut buba pe stanga fata?
     
  13. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Cat de bine arata pe alb :arco: . Sa o folosesti cu placere !!!
     
  14. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    @Catalin_1987 Daca suspiciunea de buba pe stanga fata vine de la capacelul de stropitoare de alta culoare, acesta a fost "imprumutat" si vopsitorul care la vopsit pe cel nou cred ca era discromat :)). Capota a fost revopsita si la remontare nu au aliniato corect sper sa o reglez saptamana asta.

    Intradevar pe alb arata demential daca este curata :) La capitolul roti dorinte sunt: Avant Garde M310 18X8 ET45 5X112 57.1 Gunmetal dar fonduri 0 momentan.

    @Mocanu.adi multumesc!
     
    Ultima editare: 12 Mar 2016
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  15. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    Si o poza cu interiorul :)

    ImageUploadedByTapatalk1457885937.736495.jpg
     
    Logitech apreciază asta.
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Jantele din poza nu arata rau, insa nu cred ca au specificatiile dorite de tine.8J Et 45 sunt specificatii pentru jante cuminti, aproape drepte.Daca urmaresti sa fie si putin concave(ca in poza) iti trebuie minim Et 35.Daca pe viitor vrei sa cumperi jante Am, iti recomand sa te orientezi catre ceva 8.5J cu Et 30-35.
    Atentie si la modelele polishate, pentru ca arata foarte bine noi, insa se strica repede.
     
  17. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    Drept spus momentan nu vreau sa fac nici un upgrade la exterior pana nu rezolv micile probleme pe partea mecanica.

    La piatra cubica sau strazi pietruite are greierasi pe fata si mi sa spus ca este de la caseta de directie deci va trebuii reparata/reconditionata.

    Pompa de vacuum banui ca are ceva probleme uneori se intareste pedala de frana, o sa verific maine daca este problema de la vestitul stut care se misca.

    Mai am ceva probleme cu consumul care nu imi pare a fi in parametrii in 400km am scos o medie de 9,8 deci zic eu mult.

    Timp, bani si sanatate sa avem ca in rest usor usor facem de toate [emoji23][emoji56][emoji851]
     
  18. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Stutul la pompa se lipeste, am aflat si eu de curand. Ai plafon negru?

    Mai rar un 1.9 cu asa dotari.
     
  19. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    @Hilfiger stiu ca se lipeste, prietenul cel mai bun este BISON Epoxy Bi-Metal :D. Da plafonul este negru.
     
  20. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta