1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B7 S-line 2.0 TDI BPW

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Casper4U, 16 Apr 2017.

  1. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Va salut dragi colegi,

    Din nefericire nu am apucat sa va prezint masina mea pe care am achizitionat-o in Decembrie 2016 decat acum in perioada concediilor din cauza lipsei de timp chiar daca mai urmaream forumul pe ascuns. Imi cer scuze pe aceasta cale :)

    Masina in cauza este vorba de un A4 B7 Avant de care m-am atasat avand in vedere timpul destul de scurt in care o detin fiind si prima masina achizitionata personal. Masina a fost cumparata din Germania la un kilometraj de 180.000km cu istoric complet de la o cunostiinta pentru suma de 7.000 Euro. In momentul achizitiei nu am stiut ca va fii scoasa taxa de inmatriculare iar momentul achizitiei a fost la fix. Personal o consider o masinuta frumoasa, eleganta, puternica dar umpic cam sensibila pentru drumurile si conditiile noastre.

    Cateva dotari pe care le reamintesc:
    -Pachet S-line
    -Ornamente cromate
    -Climatronic
    -Incalzire in scaune,
    -Senzori ploaie
    -Senzori lumina,
    -Senzori parcare
    -Cotiera fata-spate
    -Sertare sub scaune
    - 2 seturi de jante: Vara S-line 17, Iarna originale Audi 16 ambele cu cauciucuri Hankook

    Reparatii/Upgrade pana la zi:
    -DPF off + chip undeva la 175 CP
    -schimbat clapeta ASV
    -stopuri led aftermarket cu aspect original (multa lume imi spune ca mi-am luat A6:)
    -full led interior+exterior
    -revizie completa
    -schimbate toate bratele fata
    -schimbat frane+placute spate

    Atasate sunt si cateva poze.

    IMAG0015.jpg IMAG0017.jpg IMAG0018.jpg IMAG0019.jpg IMAG0021.jpg
     
    paul.sergiu75, Raptor, letkuteb și alți 3 apreciază asta.
  2. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Felicitări si la câți mai mulți kilometri fără evenimente

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  3. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Sa o porti sanatos!

    Nu stiu cine ti-a spus ca are pachet S-Line, dar in afara de volan nu are nimic. La exterior au lipit pe bandouri doua abtibilde si ti-au trantit inca unul pe grila.
     
  4. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Bine ai venit printre noi! Îți doresc multe drumuri fără incidente și la cat mai multe modificări!
     
  5. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Se vede si nuca S-line in poza, iar daca are interiorul sport, chiar daca e textil si nu scrie S-line pe scaune, e S-line interior, dar unii chiar nu vreti/nu puteti sa intelegeti asta.
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  6. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Am mai atasat cateva poze si cu interiorul, jentile respectiv suspensia sport se vad in ultima poza din primul post unde e parcata langa un B7 normal.

    IMAG0024.jpg IMAG0025.jpg
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Masina are interior sport si atat. Asa a fost si masina mea cand am cumparat-o. NU este nici un S-line la nici un interior. Masina la exterior nu este S-line. Asa ca iti mai poate ramane doar suspensia daca ai cod 1BV sa aiba un motiv pentru a fi cu ceva elemente S-line. Inchidem aici acest subiect. Pentru mai multe detalii despre ce inseamna S-line montat pe A4 B7 cititi topicul dedicat din aria A4 B7. Multumesc.

    Pentru restul "cunoscatorilor" abtineti-va de la comentarii tendentioase si cu atacuri la persoana. Vorbesc cu tine iVladBogdan deoarece nu poti sa-ti tii gura si faci comentarii jignitoare la adresa colegilor de forum care stiu mai bine masina asta decat tine. Multumesc.
     
  8. electros

    electros 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI - BLB, 140 HP, 2005
    Si eu am zis ca masina mea e Sline...pana am citit forumul mai cu atentie. Ulterior, mi-am dat seama ca doar siglele cu Sline sunt Sline....si suspensia, nuca si volanul.

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
     
    Ultima editare: 17 Apr 2017
    Casper4U apreciază asta.
  9. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Am inteles, multumesc tuturor pentru primire si imi cer scuze daca am starnit orice fel de disputa :)
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Stai linistit, cand cineva afirma ca are un S-line, mereu apar discutii de acest gen. :) Din pacate sunt multe elemente care cuprind pachetul S-line, unele sunt la exterior, altele la interior. Daca nu iese din fabrica, uneori, sunt adaugate de proprietar pe parcurs. ;)

    Felicitări pentru achizitie(asa cum este) si sa te poarte sanatos!
     
    Casper4U și alanb1 apreciază asta.
  11. LucianDom

    LucianDom 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 1.9 TDI
    Felicitari pentru masina. La fel era si a mea cand am cumparat-o din Germani: interior sport, nuca, volan, jante pe 17" si suspensie de S-line. La fel am facut si eu confuzia cu masina mea, ca e S-line la inceput :)). Sa te poarte cu bine peste tot. Cum te impaci cu suspensia pe drumurile noastre?
     
    Casper4U apreciază asta.
  12. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Multumesc pentru felicitari. Cu suspensia ma impac extraordinar la drum lung, din pacate in oras peste gropi si denivelari ma zdruncina destul de puternic, denivelarile mari/liniile de tramvai trebuie sa le trec cu a doua sau prima treapta. In schimb iarna cu jantele de 16, masina se simte mult mai ok.
     
  13. electros

    electros 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI - BLB, 140 HP, 2005
    Felicitari pentru achizitie. Sa te poarte fara probleme cati mai multi km. Imi cer scuze ca nu te-am felicitat de la primul comment.
    Intr-adevar condusul la drum lung cu suspensie Sline, jante pe 17 si interiorul sport care te tine in scaun la curbe sunt o placere. Am facut Arad-Chisinau vara trecuta si cand am ajuns seara pot sa spun cu mana pe inima ca nu am simtit oboseala. Ulterior dupa ce am ajuns in Chisinau, mi-am permis si luxul sa nu mai gasesc hotelul vreo 2 ore.
    E o masina care mie imi indeplineste nevoile aproape pe de-a intregul pentru mersul la drum lung sau in concedii. Lipseste doar acel pilot automat, din pacate. Dar va urma...anul acesta sper

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
     
    letkuteb apreciază asta.
  14. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Revin cu un update, masinuta incepuse sa scoata putintel fum in momentul in care se incalzea motorul.
    S-a rezolvat cu un capac de culbutori nou si am profit sa fac si o curatare de geometrie plus admisie :)
    De asemenea am mai montat si luminile ambientale din plafon si usi plus un set de lampi dedicate led pentru numar.

     
    Ultima editare: 28 Apr 2017
    letkuteb apreciază asta.
  15. electros

    electros 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI - BLB, 140 HP, 2005
    La lumini ambientale plafon, faci referire la acele doua gauri pentru iluminat consola centrala? Daca da, de cat ai dat gaurile?
    La usi, ai tras tu toate cablurile? Ca in strainatate am vazut pe unu care a facut el kit cu cabluri cu tot, la dimensiuni pac pac!

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
     
    Casper4U apreciază asta.
  16. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
  17. electros

    electros 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B7, 2.0TDI - BLB, 140 HP, 2005
    Am dat si eu de 4mm prima oara. Dupa o saptamana am dat de 6mm, iar saptamana viitoare vreau sa maresc gaurile la 7mm. Cauta pe google, A4 B7 List of Affordable modifications/upgrades/Retrofits. Eu am folosit DIY de acolo de la commentul pentru plafoniera (main lamp). Este un link, care o data accesat m-a trimis la un tip care a dat gauri de 7mm pentru ca a vazut la un A3 si efectul este mult mai multumitor, zice el.

    Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk
     
    Ultima editare: 28 Apr 2017
  18. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Revin cu un mic update. Masinuta a primit un retrofit pentru butoane RNS-D :) Pe viitor se mai anunta mici modificari: navi, geamuri electrice spate.
     
  19. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Pentru ca oricum venise vremea schimbarii placutelor, masinuta a primit un upgrade bine-meritat, frane fata A6 4F ATE de 322 mm cu discuri perforate, placute si lichid de frana tot ATE.
    Pentru spate sper sa gasesc ceva de Cayenne, Touareg, S4, etc. , eventual daca ma puteti ajuta voi cu un sfat.

    27140630_1917102748318012_2082486096_o.jpg 27017220_1917102734984680_1445637218_o.jpg 27019032_1918621351499485_11337958_o.jpg 27048853_1918621364832817_1623880303_o.jpg WeChat Image_20180216171335.jpg
     
    Chriss_Deejay și DonDoneL apreciază asta.
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bravo!Sunt niste frane eficiente pentru platforma asta!
    Eu am ales pe spate tot franele de 3.0 ce au 288 diametru si discuri pline.
    In setupul asta 320/288 masina franeaza foarte bine indiferent de viteza de deplasare.
    Sfatul meu este sa iti alegi franele pe spate in functie si de planurile pe care le ai cu motorul : sari de 200hp, mergi pe ceva mai potent.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta