1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B7 S-line 2.0 TDI BPW

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Casper4U, 16 Apr 2017.

  1. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Catalin_1987

    Momentan sunt multumim cu cei 175 cp si DPF-off, daca cumva va ceda turbina cu siguranta o sa facem un upgrade.
    Legat de frane vroiam sa te intreb daca dupa upgrade la tine a ramas pedala de frana mai moale.
    In timpul mersului daca franez totul e ok dar pe loc pot apasa pedala de frana pana la fund.
    E cumva nevoie de un upgrade si la pompa de frana ?

    Mersi frumos
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu am pus fata-spate dintr-un foc si aveam frane ca de bicicleta.Am schimbat lichidul si tot asa era pedala, insa dupa 2 output test-uri pe Abs au inceput sa muste.Dupa asezarea placutelor pe discuri pedala a ramas in pozitia normala, iar franele frunctioneaza perfect.
    Cel mai mare impact al acestui upgrade il simti la viteze mari si foarte mari, unde “simti” ca ai frane fata de stock.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Bozonc Andrei

    Bozonc Andrei Bronze Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2003 150 hp Quattro/ A4 B5 2.4 ARJ 1999 165hp Quattro/ A6 C5 1.9Tdi AWX 2002 170hp
    interesesanta alegere, eu sunt curios cum va fi la mine cu 20 pistonase in total cu discuri pe fata de 350 si spate 300(cred) :))
     
  4. Casper4U

    Casper4U 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant S-line, 2.0 TDI - BPW,
    Cu siguranta o sa ai nevoie si de un upgrade la pompa de frana...
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are nevoie de nici un upgrade la nici o pompa de frana. :) Iti garantez eu asta. :)
     
  6. Bozonc Andrei

    Bozonc Andrei Bronze Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2003 150 hp Quattro/ A4 B5 2.4 ARJ 1999 165hp Quattro/ A6 C5 1.9Tdi AWX 2002 170hp
    In cazul meu o sa pun pompa de frana de pe celalalt audi A6 C5 pe care il am la dezmembrat, pentru ca a mea am schimbat-o cu una care nu era originala. Am vazut ca este putin diferita, nu stiu daca este mai mare, oricum cred ca va face fata fara probleme.
     
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Citisem si eu pe cateva forumuri ca daca mergi pe setup ul asta de frane (Brembo 17/18z) ar trebui sa schimbi pompa de frana si tulumba servo. M-am pregatit si am cumparat pompa de frana de la un S4 B6, insa deocamdata n-am simtit nevoia de upgrade. Chiar sunt curios daca se va schimba ceva daca schimb pompa si tulumba (in cazul acesteia eram interesat sa merg tot pe cea de S4 sau pe cea de pe 3.0 tdi) - care cica ar fi mai mare (n-am cautat sa verific informatia).
     

Distribuie pagina asta