1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B8 Avant 2.0 TDI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de tommy lee, 9 Apr 2016.

  1. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Salutare la toti!
    Dupa aproape un an m-am hotarat sa va prezint al 2-lea Audi din familie. Masina a fost cumparata la mana a doua din Germania, Koln. Am fost personal dupa ea. Este un avant cu motor diesel 2.0 TDI fabricata in Septembrie 2010. Ca si cea veche are tot ce mi-am dorit, mai putin sistemul audio (e cel cu 8 difuzoare). Dotarile le vedeti voi in poze :).
    Ca si modificari doresc sa schimb unitatea radio si sa adaug cele doua difuzoare de la echiparea audio de mijloc. Alt moft e sa montez sensori de parcare spate. Idei mai sunt dar toate la timpul lor. De cand am luat-o am activat ADS-ul doar in MMI iar in viitorul apropiat am sa pun si butonul.
    Drumuri bune sa aveti!
     
    Chriss_Deejay și Logitech apreciază asta.
  2. cornel 73 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    A4,B8,2011
    Sa o folositi sanatosi si fara incidente,cat mai multi kilometri.
     
  3. Chriss_Deejay

    Chriss_Deejay Silver Member

    Înscris:
    27 Ian 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, B6, 1.8T AVJ
    Sa o stapanesti sanatos ! :D
     
  4. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Multumesc mult baieti! Saptamana viitoare sper sa incep cu modificarile pe partea audio, cu indrumari si ajutor de aici, de pe forum. Incetul cu incetul, toate la timpul lor.
     
  5. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    A venit iepurasul tocmai de la Bucuresti :). Marius :hi:
     
  6. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Sa le stapanesti sanatos si sa asculti la ele cu aceasi placere cu care ascultam si eu :).
    Astept sa le pui si pe masina acum :)
     
    DaNNinho apreciază asta.
  7. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Pentru cei care aveti sistemul audio cu 10 difuzoare si doriti sa montati difuzoarele de inalte de B&O, in usile din fata, aveti un model de filtru pentru semnalul audio.
     
    dirig.alexandru și Mio apreciază asta.
  8. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    De ceva vreme masina are subwoofer si difuzorul central din bord. A fost putin de lucru dar la ce sunet este acum fata de sistemul cu doar 8 difuzoare e diferenta mare. Am avut ceva probleme cu unitatea radio dar pana la urma s-a rezolvat (@mabalaru mare multam). Am incercat sa fac totul cat mai aproape de fabrica. Din pacate nu am reusit sa respect codul culorilor la fire si traseul firelor pentru difuzorul central din bord nu l-am intrerupt in t17, l-am tras direct.
    Cel mai usor a fost montarea subwooferului in portbagaj si montarea noului compartiment de scule, tot in portbagaj. Partea marcata cu 1 este orificiul hexagonal existent in caroserie unde ar trebui sa fie suruburile de fixare ale subwoofer-ului. Zonele 2 si 3 sunt zonele in care am pus deja suruburile pentru fixare. 1.jpg

    Surubul de fixare arata asa:
    4.jpg

    Subwoofer-ul montat: DSCF4011.JPG

    S-au schimbat difuzoarele din usile fata. Cel montat este cel pentru sistemul cu 10 difuzoare iar cel cu sigla Audi este cel care a fost pe masina, pentru sistemul cu 8 difuzoare.
    20160801_202154.jpg

    A urmat partea cea mai "frumoasa". Eu am inceput cu trasul firelor de la unitatea radio. Firele verzi sunt pentru sub. iar cele maro pentru difuzorul central. Atentie, nu sunt culorile care vin din fabrica! Circuitul pentru sub a fost usor de tras pe sub materialul pentru antifonare.
    DSCF5833.jpg

    Am continuat cu traseul dufuzorului central pe langa traseul original existent pe masina, pe partea stanga (noile fire marcate cu sageata rosie): DSCF5834.JPG

    ...prin pragul stanga spate si B pillar (stalpul dintre usa spate si usa fata),sageata rosie firele existente, sageata verde noile fire pentru difuzorul central:
    DSCF5832.jpg

    ...prin pragul de la sofer:
    6.JPG

    ...prin A pillar (stalpul din fata de la sofer), pe langa t17 (suportul negru cu mufe):
    7.JPG

    ...in bord prin spatele ceasurilor de bord care au fost demontate pentru a avea acces la fire si in final la locul lor in spatele ecranului MMI care la randul lui a fost demontat:
    DSCF5835.JPG
     
    mav și stefan550 apreciază asta.
  9. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Din pacate se pot atasa doar 10 poze, asadar vin cu completari. M-am ajutat de schemele urmatoare:
    Wiring_diagram_front_left_speakers_centre_dashboard.jpg Wiring_diagram_rear_speakers_subwoofer.jpg Pin_assignment_radio_ MMI_from_week 45_2008_onwards.jpg
     
    Ultima editare: 20 Noi 2016
    lowlife și mav apreciază asta.
  10. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    @tommy lee , felicitari, ai intrat cu totul in modificari frumoase :))) succes! Ai o masina frumoasa, sa o folosesti sanatos si bineinteles, cu placere!
     
  11. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salutare si felicitari! Foarte frumos lucrat.

    Astept sa ne spui cand tragi si parking-ul :).

    Toate bune
     
  12. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @Mr.Bobby , multumesc mult.

    Haha, ma pregateam sa dau un hint pentru urmatorul upgrade dar @mabalaru mi-a luat-o inainte. Marius multam fain pentru ajutor :hi:.
     
  13. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    A venit si randul becurilor. La cele vechi lumina nu mai era asa puternica. Lucrul acesta era sesizabil pe drum umed si cu marcajul sters.
    Ca sa va faceti o idee aveti mai jos doua poze.
    Before:
    Philips XenEcoStart
    20161217_160927[1].jpg

    After:
    Osram Xenarc
    20161217_165413[1].jpg
    Din poze nu se vede asa clar dar lumina acum este mai calda si mai intensa.
    @ovidiutm, mare multam!
     
    stefan550, smurff și marian344 apreciază asta.
  14. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Avand piesele de ceva vreme, nu am mai avut rabdare sa vopsesc senzorii si bara :). Senzorii sunt de alta culoare, asa a fost sa fie, iar bara trebuie vopsita din cauza unui contact mai dur din toamna. Urmeaza peste doua saptamani si vopsitul. Pana atunci ceva poze.
    Bara.jpg MMI1.jpg MMI2.jpg
    Am sa incerc sa fac un sumar al "actiunii" cat mai complet si scurt ca sa nu poluez forumul. Am sa pun informatiile in topicul dedicat. Consider necesar acest lucru pentru ca eu unul nu am gasit toate informatiile intr-un loc.
    @mabalaru , @nucugheri mare multam! Multumesc si celor care impartasesc experienta lor aici pe forum.
     
    nucugheri apreciază asta.
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    :applaus: Sunt de-acolo. Poti sa-i "asezonezi" si cu o camera ;)
     
    tommy lee apreciază asta.
  16. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @nucugheri nu stiu ce sa fac: sa-ti multumesc sau sa incep cu :motz:#@*'/"^& ? :)
    Gandu-l am de mult dar bugetu' e la comun cu al familiei. Hai ca trecem peste asta... dar cand e masina desfacuta in curte incepe poezia "asta nu o sa mai fie masina in veci...". In schimb dupa ce e gata totul alta poezie: "si se poate si aia? si face si aia? Pfuau ce tare!"
    Cred ca trebuie sa ne obisnuim unul pe altul. Eu cu poeziile doamna cu rezultatele faine :).
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Inainte sa incepi demontarile, da-i doamnei cardul ala "mai mic", cheama un taxi si trimite-o la mall.
    Asa o sa fiti amandoi fericiti
    si inainte si in timpul...si dupa:)

    Apropos...nu stii pe nimeni care sa vina din Arad spre Bistrita saptamana viitoare ?
     
    Catalin_1987 și tommy lee apreciază asta.
  18. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Nucule nu stiu, dar fac sapaturi.
     
  19. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Foarte frumos lucrat.
    Eu am acasa o camera OEM de 6 luni si nu m-am indurat sa o montez :))). (lipseste computer-ul de camera si mi-a fost lene sa o montez fara).

    Spor
     
  20. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @nucugheri nu am dat de nimeni sa mearga la Bistrita, sorry.
     

Distribuie pagina asta