1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4-B8 - quartz gray metallic

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Mr.Bobby, 18 Noi 2016.

  1. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Salutare tuturor!
    Sunt pe acest forum zi de zi si am zis sa-mi fac curaj sa imi prezint noua achizitie. Dupa multe si multe cautari pe site-urile nemtesti, romanesti si etc mi-am gasit in sfarsit ceea ce mi-am dorit mai mult! Anume un B8 - A fost cumparata din Germania, de la un proprietar(tinerel), de treaba si pasionat de curatenie(ca si mine de altfel). Domnul Freund(asa m-a rugat sa-i spun) mi-a oferit cam tot ce se poate la masina aceasta. Nu ma gandeam ca o sa gasesc un A4 intr-o stare foarte buna si cu ceva schimburi la el facute, dar se pare ca mai exista si oameni care chiar au grija de masini.
    Trecerea de la un A4 B7(s-line, avant, bpw) este simtita in fiecare zi. B7-le era mai inghesuit putin, cu toate ca nu ma deranja, dar suspensia S-Line imi lipseste enorm.
    La B8 lucrurile s-au schimbat, in BINEE:):), am tot ce-mi trebuie in masina aceasta. Fara sa mai lungim vorba va prezint noua achizitie cu urmatoarele dotari -
    - motorizare 2.0 TDI 143 CP, CAGA - rulaj 208.000 km
    - fabricatie 31.05.2010
    - cutie de viteze multitronic 8+1 - cod LLA
    - volan multifunctional
    - scaune incalzite fata
    - Audi MMI 2G(nu stiu sigur) cu 2 sloturi card, dvd + aux-in
    - bi-xenon + stopuri led
    - scaune standard cu reglaj lombar
    - sistem audio profesional cu subwoofer AUDI
    - bluetooth, tempomat
    - proiectoare ceata
    - etc(probabil mai sunt, cred)
    - folie spate - 20% vizibilitate
    - oglinzi electrice( neincalzite, nerabatabile:keule:)

    S-a activat din VCDS -
    - gauge test needle sweep
    - lap timer
    - hidden menu
    - emergency brake flashing
    - mirror turn down la marsarier
    - battery level
    - ADS(audi drive select)
    - cornering
    - ambience lighting
    - u.s style
    Imi pare rau ca nu are : suspensie 1BE, senzori parcare, camera marsarier, incalzire oglinzi si rabatarea acestora si bineinteles, arogant sa fiu - echipare S-Line:(. Dar cum sunt eu un ambitios si jumatate, cu timpul le fac.

    Pe viitor - exterior complet S-Line, interior( scaune S-Line, plafon etc), jante 18"(la vara de acum)
    montaj camera marsarier + senzori parcare fata-spate, etc.

    Nu sunt multe poze, dar voi reveni cat de curand.
    Aceasta e masina mea si multumesc tuturor ce mi-au raspuns cand aveam nevoie de cate o informatie in celelalte topic-uri!
     
    stefan550 apreciază asta.
  2. iulian_79

    iulian_79 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2015
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    audi a4 b8,versiune ACJCAF1
    Frumoasa masina,mai ales culoarea,la mai multi km-etri!
     
    Mr.Bobby apreciază asta.
  3. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Multumesc Iuliane, de asemenea, ai o masina frumoasa! Observ ca esti din Botosani, ar fi minunata o mica intalnire a mai multor membri de aici si cateva poze.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru mașinuță! :)

    În legătură cu acele lipsuri pe care le are mașinuța, asta e partea frumoasă :) nu o să te plictisești lângă ea. Gandeste-te ca era full extra, S-line și tot ce îți doreai tu ! Aveai o viață plictisitoare, eventual ii schimbai niște jante ! Așa o să ai de treabă ... Spor !
     
  5. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Una dintre culorile care ii sta bine la un Audi. (parerea mea). Frumoasa masina (pe la Iasi);)
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Felicitari pentru masina :o: Sa o conduci sanatos.
    Culoarea este foarte frumoasa (nu neaparat pentru ca si a mea e la fel), dar fa niste poze mai pe lumina si pune-o in valoare :)
     
  7. Mio

    Mio 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, B8, 1.8 TFSI, CABA , 2008
    Frumoasa masina! Sa ai parte de ea asa cum iti doresti!:racer:
     
  8. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Va multumesc mult pentru aprecieri, tare mi-ar place o intalnire a tututor membrilor.
    Astazi am avut o problema - @ Left dipped/headlight main beam headlight. - problema, un bec ars, cam suparat. Il vazusem pe diagnoza de ceva timp ca as avea o problema cu el. Am dat comanda de pe ebay de doua becuri D3S - Osram XENARC COOL BLUE D3S 66340 4300K(sper sa fie ce trebuie). As fi vrut 6000K dar multi ziceau ca nu-s deloc avantajoase pe noapte/ploaie/ceata, etc asa ca am luat de 4300K.
    Vor urma cateva fotografii!
     
  9. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Frumoasa masina, sora cu a lui @nucugheri si a lui @rotitza, cel putin la culoare, sper ca si la retrofit-urile viitoare :). Sunt curios cum te vor multumi noile becuri. Si eu va trebui sa le schimb cat de curand.
    Bine ai venit si sa te poarte sanatos!
     
  10. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Multumesc frumos @tommy lee!
    @Cosmin ZKG , aici ai dreptate mare, urmeaza de acum strangerea de "fonduri" si sa ne apucam de retrofituri. Unul din ele, cu o prioritate mare ar fi montarea senzorilor de parcare fata-spate cu camera video. Ce variante as avea? Avand in vedere ca am MMI 2G(cred).

    - dupa cum am promis- cateva poze si integrarea unui nou membru - WUW - A4 B5(cat de curand) - un B5 incredibil de intretinut.
    -S-a aplicat o protectie pe masina cat si pe jante si anume Finish Kare 1000P Hi Temp Paste Wax -
    -folosesc aceasta ceara de mult timp si sunt foarte multumit. Voi reveni cu cateva poze in timpul spalarii, pentru a vedea cu exactitate efectul. Recomand!
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu are cum sa fie MMI 2G deoarece pe B8 acesta s-a pus doar pana in 2009.
    Masina ta fiind 2010, ai MMI 3G.
     
  12. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    multumesc @audi66 , spre rusinea mea crezusem ca am 2G. :beerchug:
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Frumoasa !:sign_welcome: si spor la modificari.
     
  14. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    K U L, multumesc frumos!
     
  15. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Astazi am schimbat becurile masinii alegand bineinteles ceva mai calitativ si anume, OSRAM 66340 D3S 4300(imi pare rau ca nu am facut poza) . Toate bune, s-au montat pe masina, cand sa fac proba, un bec alb, celalalt alta culoare, un galben. Am mers la magazinul respectiv, am cerut banii inapoi(pierdusem increderea) si am ales sa le schimb la cineva priceput in care am increderea ca e ceva original. Aceeasi problema, doar ca acel galben tinde mai spre alb, dar se vede diferenta de culoare si nu-s prea multumit de ele. Are cineva o idee despre ce e vorba? Lupa sa fie murdara? nu cred.. O sa revin cu poze. Daca nu, voi schimba becurile, again!!

    In schimb, multe multe multumiri lui @nucugheri pentru ajutorul dat in ceea ce priveste semnalizarea fara lumina galbena de semnal, doar cu ledurile perimetrale haion + aripi.

     
  16. Sorin192

    Sorin192 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Q5 2012 & MB E 2018
    Frumoasa achizitia Bogdane ! :D Sa o folosesti sanatos ! Imi parea mie cunoscuta dar nu mai stiam de unde, apoi mi-am amintit ca am vazut-o postata pe facebook :)
     
  17. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Multumesc @Sorin192 !! Am zis sa nu o fac publica prea de curand decat dupa ce-mi va intra in mana, dar nu m-am putut abtine:cool:
    De asemeni si tu ai o masina foarte frumoasa!
     
    Sorin192 apreciază asta.
  18. adrian112

    adrian112 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0TDI 2008
    Salut ! Iti urez multa rabdare si succes cu retrofit urile pe care ti le-ai propus. Sunt curios daca ai rezolvat cu becurile si daca au fost intr-adevar ele de vina.
     
  19. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Multumesc frumos @adrian112 , iarna evit sa fac ceva la masina datorita temperaturilor. stiu, sunt probabil nebun, dar prefer sa le cumpar acum si sa le montez in primavara.
    - Pana acum am reusit doar montajul unei folii pe geamurile laterale fata - 50% Llumar. Stiu ca nu e legal, dar ma ajuta foarte mult la condus. Foarte multumit, neavand probleme deloc in ceea ce priveste vizibilitatea, urmeaza si cateva fotografii mai profi.
    - urmeaza achizitionarea elementelor S-Line pentru exterior.
     
  20. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    Intrebare : cand pui frana si semnalizezi in acelasi timp ce se intampla cu stopurile tale?
     

Distribuie pagina asta