1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratii si zgomote nefiresti - greierasi in habitaclu (interiorul masinii) la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de serbanfirca, 3 Iun 2009.

  1. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Voi merge la un service cand voi avea timp si sper sa ii dau de cap problemei, mersi :)
     
  2. Lomax8 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    1. BMW Seria 3 E46 318i 120cp 2. Audi A4 B8 2.0 TDI 170cp
    am avut si eu problema asta dar nu la Audi ci la BMW. e plasticul care blocheaza cand pui masina in marsalier - se freaca de rama sau de perete. Se rezolva cu sfanta vaselina.
     
  3. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    biciu si eu am o vibratie dar in ambele usi tot cand ascult muzica dar nu neaparat daca e cald sau frig.La mine sursa zgomotului sunt manerele usilor.Am observat asta odata cand mergea muzica si m-am dat jos un pic si am auzit cum vibra manerele iar cand am tras un pic de ele sau am strans de ele,vibratul a disparut.Nu le-am facut nimic,le-am lasat asa din lipsa de timp,deci inca imi vibreaza :) Vezi poate si la tine e la fel.Sau daca stie cineva cum sa-mi remediez si eu problema v-as ramane dator :) Va salut.
     
  4. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Stie cineva cum pot sa rezolv problema cu trancanitul cu placa unde e montat boxa de joase in spate (in spatele tetierelor din spate)?


    M-a terminat zgomotul ala si nu stiu cum se poate rezolva
     
  5. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    A mai intalnit cineva zdranganit de sub scaunului pasagerului? Cand merg pe un drum denivelat se aude un zgomot destul de deranjant si cred ca atinge scaunul de ceva. Cred ca este de la ansamblul pe care se deplaseaza scaunul dar nu stiu sigur, cert e ca scaunul se misca fata-spate destul de rau si nu cred ca e normal. Se pot strange scaunele sa stea mai fixe? Scaunele sunt electrice.
     
  6. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Razvan_911 La mine era de la sita aia decorativa de pe partea pasagerului unde nu e nici un difuzor, am incercat sa ii pun niste burete si am pus-o la loc insa fara succes....apoi am scos-o si merg fara ea. Din fericire nu se vede ca lipseste pentru ca am folie.
    B591VLD Pai da scaunul la maxim in fata si vei vedea din spate ca exista cate un surub in capatul sinelor....strange acele suruburi. Apoi dai scaunul maxim in spate, scoti niste plastice decorative si vei descoperi si suruburile din partea din fata a sinelor, strange-le si pe alea.
     
  7. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Mersi mult KUL
     
  8. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Mersi K U L. O sa incerc diseara ca e stresant zdranganit ala.
     
  9. B213WAY

    B213WAY Banned

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4. B8. 2013 2.0 TDI 150 cp
    Salut baieti. Am un Audi A4 facelift 2013 si acum de cand a venit frigul, cand masina este rece aud in spate o vibratie ceva. Se aude cand dau cu spatele sau cand virez maxim si doar dc masina este rece. Dupa cateva minute si masina calduta zgomotul dispare. Ma puteti ajuta cu pareri.....?
     
  10. p.m.serban

    p.m.serban 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2.0TDI CJCA - 105kW / 143CP - WAUZZZ8K4DA037329
    Salut,

    Vine frigul, vine iarna, pareri intretinere chedere are cineva?

    Mai exact pe drumuri cu denivelari am zomote de la usi (cum le ung cu solutie speciala cum dispare dar doar pentru maxim doua saptamani )

    O alta solutie gasesc si eu?

    PS: vaselina siliconica NU, spray din comert pentru intretinere chedere sunt bani aruncati ... glicerina boraxata mai vorbea lumea dar nu ma risc

    A incercat cineva alta solutie de durata?
     
  11. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    La vreo 2 luni dupa ce am luat masina si mie mi a aparut un scartait super enervant in spatarul scaunului de la sofer. Mai precis undeva in interiorul lui, pe mijloc cam de la nivelul de unde incepe protectia de plastic de pe spate.Se aude doar cand ma las in el. Scartaitul pe care-l aud vine din interiorul spatarului, clar nu din articulatia scaunului. Am luat spatarul intre maini si am apasat si vine cam din zona in care am spus mai sus. Daca imping/apas in scaun in alta pozitie nu face. A mai patit cineva ? Se poate desface ceva pe acolo sau ce ar putea sa faca ?
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Noi 2014
  12. midsummer

    midsummer 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2011, 2.0TDI CAGA, Multitronic
    Ultima editare de un moderator: 15 Noi 2014
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    p.m.serban cumperi spray silicon de la Wurth si dai bine pe chedere. Un spray iti ajunge pentru 2-3 masini lejer. Asta il folosesc eu de peste 20 ani la toate masinile care le am si le-am avut. Dau de 2 (doua) ori pa an. Vara cand este foarte cald si spre iarna cand incepe frigul. Bafta.
     
    Ultima editare: 15 Noi 2014
  14. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Thor4ever, am aceiasi problema ca tine.. Cand ma las cu spatele se aude ca pocneste ceva parca in interiorul scaunului
     
  15. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Pocnesc arcurile din el ?:D
    Ma gandesc ca nu se poate remedia.
     
  16. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    Am rezolvat temporar problema.Am umflat la max lombarul si l am lasat undeva la baza.Nu mai face nici sunet scaunul acum.
     
  17. B213WAY

    B213WAY Banned

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4. B8. 2013 2.0 TDI 150 cp
    Slautare. Imi poate spune si mie un coleg mai priceput ce reprezinta radiatorul ala de aluminiu din portbagaj stanga. Este ceva ce tine de electric cred ca in el intra o mufa mare. La mine placuta metalica dintre el si caroserie imi baga "greirasii" in masina. Suruburile nu era chiar slabite dar cu o jumatate de spira la fiecare am facut liniste in masina.
     
  18. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    E amplificatorul sistemului audio.
     
  19. B213WAY

    B213WAY Banned

    Înscris:
    26 Mai 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4. B8. 2013 2.0 TDI 150 cp
    Multumesc mult!
     
  20. 96RED 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi, B8 2010 2.0 TDI 143 cp
    Salut,
    Jante noi + cauciucuri noi, roti echilibrate + geometrie roti la reprezentanta. Am mers in tara aproximativ 1500 km fara nici o problema, luni am iesit din tara si dupa alti 1500 km am prins aglomeratie intr-un oras din Germania, unde am mers bara la bara 30 de minute. Problema a aparut dupa acea aglomeratie, cand depasesc 130 km/h se aude un zgomot "care te duce cu gandul la un elicopter" si vibreaza masina iar in volan nu simt nici o vibratie. Am cunostinte minime in domeniu si sper sa ma lamureasca cineva. E grav? O sa mor? :racer:
     

Distribuie pagina asta