1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B9 Avant 190 cp S-Ttronic

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Flo1980, 18 Mai 2017.

  1. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Cautam sa mi schimb vechea masina care avea deja 6 ani si vroiam ceva mai mare, o berlina care s o folosesc mai ales la drum lung. M am oprit la audi a4 break dupa ce am mai testat passat, mazda 6, superb, mondeo ...
    Mi as fi dorit modelul pe benzina 2tfsi de 190 dar era prea scump unul nou la dotarile ce le doream, nici second nu prea e de unde alege asa ca am luat un 2 tdi stronic 190 dsg7 ... varianta e ambition cu ceva optiuni sport dar cu sasiu normal. (principala calitate trebuia sa fie comfortul).
    1 an 30k, cumparat dintr o garaj Audi /vW pe langa Dortmund.
    Printre dotari: alcantara/piele, scaune oglinzi electrice si incalzite, virtual cockpit, line assist, camera marche arriere, deschidere/inchidere portbagaj din telecomanda si buton ...
    E f comfortabila, silentioasa (poate ploua torential te auzi vb in soapta), iti da o senzatie de siguranta ++, poate si geamurile acustice fata ajuta, are drive select (comfort, dynamic ... fara diferente f mari totusi), deschidere inchidere fara sa scoti cheia din buzunar, sist audio audi se aude bine, radar fata si spate.
    La minusuri: are un an ex leasing, location, mi au zis ca ar fi fost data de catre audi imprumut pana isi primeau clientii masina comandata ...who knows?!
    La predare f draguti mi au explicat comenzile vreo 45 min in schimb la revizie nu fac mare lucru ...schimb ulei
    si filtru ulei, inspectie in rest. Respecta cartea tehnica care are niste intervale f lungi ...ex filtrul polen la 60000.
    Oricum masina arata chiar noua int si exterior, trebuie sa cauti atent sa vezi mici urme de utilizare.
    Ca aspect ext eu o gasesc superba cu mythos black, iar noaptea luminile din interior is super coool. Consum 6, 1 in 1000 km cat am facut.
    Cam atat, deocamdata.
     
    skypee, Alex TJO, smurff și alți 11 apreciază asta.
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    ooo da, de cand am vrut sa vad si un avant B9 :)

    Frumos, sa o stapanesti sanatos.
     
  3. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Lista dotari.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    foarte frumoasa si dotata. Ai cam tot ce trebuie pe ea. Felicitări pentru achiziție si multi km fara nicio problema. O sa-ti răspund aici la întrebările pe care le-ai ridicat in topicul de consiliere achiziție
     
  5. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Arata exceprional B9. Sa o stapanesti sanatos si sa te duca sute de mii de km fara probleme. Ai foarte multe dotari pe ea, iar cele pe care ti le mai doresti le poti adauga in timp.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  6. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Merci de urari, azi prima iesire in week end.
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    frumoasa spor la treaba !
     
  8. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Salut și felicitări pentru achiziție , noua generație este intradevar "uau" :)
     
  9. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Salutari din Normandie!
     
    Chriss_Deejay și cogdao apreciază asta.
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    super frumoase jantele. Cauciucuri all season?
     
    Flo1980 apreciază asta.
  11. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Yes
     
    bobalex18 apreciază asta.
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    in franceza e oui. In plus anglia brexit :)))

    cum ti se par cauciucurile? A mea are tot all season si mi se par ffff bune. Poate ca nu oferă performantele unora de vara daca le fortezi sau cele de iarna poate te ajuta mai mult in conditii extreme, dar pt utilizare normala mi se par cea mai buna alegere (daca ai acelasi model ca mine)
     
  13. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Marine le Pen n a castigat alegerile deci timp de 5 ani pot sa zic cum vreau ... :)
     
    Vabis și bobalex18 apreciază asta.
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, asa este. Insa...putin cam mici :) Ar merge ceva mai mare, s-ar imbunatati substantial aspectul exterior ;)
     
  15. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Cauciucurile- s ok, nu fac galagie, n-am avut probleme de aderenta sau altceva, franeaza bine, dar nici n-am facut liniute cu masina. Cred ca trebuie sa ai de ambele sa poti compara. Mi se par frumoase asa cum is :)

    Cred ca depinde si unde locuiesti, n-am ierni mai deloc pe aici, foarte rar zapada.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Felicitări pentru achiziție si multi km fara nicio problema.

    Am o singura intrebare; becul de la lumina de zi/noapte, de ce tip este... xenon sau LED ? Daca au renuntat la spalatorul de la far, banuiesc ca au un motiv. Stiu ca a spus Cristi care este diferenta de lumen intre ele, dar tot nu stiu ce tip este. Am vazut ca si Mercedes au renuntat la spalator, dar la ei este tot farul pe LED.
     
  17. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Eu stiu ca am faruri xenox, led e o optiune care n o am ... pe de alta parte eu is in perioada in care sunt indragostit de ea ... o sa ajung sa o cunosc mai tarziu ... :)
    Facut in week end vreo 600 km din care vreo 50 km pe drumuri secundare, aici prin viraje parca mi as fi dorit suspensia sport ... se inclina usor cu a mea comfort ++ (nush daca faptul ca eram cu portbagajul incarcat conteaza).
    Eram si obisnuit cu un ceed 2011 cu suspensii f tari care mi a tabacit fundul timp de 6 ani.
    Suspensia adaptiva e poate o optiune de luat in considerare la urmatoarea, cred ca i prea scump si complicat s o montez pe actuala.
     
  18. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Azi am simtit pt prima data ce e cu pre sense city, eram pe un drum secundar la vreo 80, 90 la ora unu a franat destul de brusc in fata mea, era la vreo 20 m ... franat si eu brusc, s a aprins ceva in bord, un sunet scurt f ascutit de avertizare. M a surprins, mi s a parut usor exagerat, aveam timp sa franez, am si facut o la timp. Se pare ca acea camera vede la 100 m, nu inteleg de ce se limiteaza sa functioneze doar pana la 85 km/h, mi s ar parea f utila la viteze mai mari caci atunci daunele potentiale pot fi importante.
    In alta ordine de idei am facut vreo 3000 km in mai putin de o luna, cred ca am subestimat cei 15 mii pe an, e ca femeia, cu cat e mai frumoasa cu atat o scoti mai des in oras :).
    Va las, caut urmatoarea iesire de week end...
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cu ocazia asta poate faci mai multe poze la masinuta ! Drumuri bune ! :icon_thumright:
     
  20. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    I am pus recent niste arcuri Eibach mai scurte, parca s mai potrivite; se pierde f putin din confort dar e mai agila, tinuta de drum mai buna si implicit ruliu mai scazut. Parca arata si mai bine dar nu asta era obiectivul principal.
    Din pacate telescoapele Blistein b8 nu s deocamdata disponibile pt a4b9, probabil prin 2018.
     
    Cata_ADC, Iasmin90, alanb1 și încă o persoană apreciază asta.

Distribuie pagina asta