1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C6 4F facelift, S-line, 2.0TDI, 170CP, CVT

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de raducrisstian, 1 Oct 2017.

  1. raducrisstian

    raducrisstian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI, 2010
    Salutare colegi! Sunt nou pe forum si in lumea Audi, asa ca m-am gandit sa imi prezint masina si sa cer cateva sfaturi, pareri... Ultimii 10 ani am avut un Astra G caruia i-am tot facut upgrade-uri, ajunsesem aproape la full option cu el, insa concluzia a fost ca e destul de scump si de complicat sa adaugi optiuni pe care nu le-ai avut din fabrica, motiv pentru care mi-am propus ca urmatoarea masina sa fie cu cat mai multe dotari din fabrica. Nu imi permit sa imi iau una noua, pentru a o configura cum vreau.
    De 2 ani lucrez prin Anglia, unde masinile SH sunt mai ieftine. Dupa ce am condus un A6 C6 cu CVT (echipare standard in rest) pe traseul Anglia-Romania si retur, am fost placut impresionat si am decis ca asta e masina care mi-ar placea (aspect, consum, taxe, confort, spatiu, etc) si, speram sa fie si ceva mai fiabila decat alte masinai din aceeasi clasa
    Asadar am ajuns posesor de S-line Special Edition, cum se numeste aici. Nu mi-au placut unele lucruri la masina asta (mici zgarieturi si ciupituri de la pietricele, jantele cam zgariate de la borduri) dar avea exact dotarile pe care mi le-am dorit, jantele oricum nu prea imi placeau ca model si intentionam sa le schimb iar o vopsitorie, daca se dovedeste ca e o masina ok, ii pot face cand mai vin prin tara, asa ca am decis sa o iau.

    Am cateva chestii de facut la ea (jante schimbate sau reconditionate, update MMI, presuri noroi, leduri prin interior, usi, semnalizari, mers inapoi, un schimb de ulei la cutie). Nu stiu sigur in ce ordine le voi face.
     
    scooby88, mihaicristian, rotitza și alți 3 apreciază asta.
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Welocome!
    Frumoasa masina! Mult spor la tot ce iti propui pentru ea!
     
  3. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    bine ai venit si sa te bucuri de ea! E foarte faina masina iar ca sfaturi, ca te intrebai cu ce sa incepi, apuca-te de cutie prima data, aia e cea mai importanta daca nu stii cand s-a facut ultimul ei service.

    BTW - care jante nu-ti plac? cele LeMans a la RS4? Daca sunt pe 19 si vrei sa le dai poate te scap eu de ele...
     
    Ultima editare: 2 Oct 2017
  4. raducrisstian

    raducrisstian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI, 2010
    Salutare, merci pentru aprecieri! LeMans - urile nu prea imi plac, desi sunt confuz, parca nu arata asa rau. O sa le cumpar pe cele pe 18 de S4, vad daca sunt multumit cu ele si daca totul e ok, o sa vand LeMans-urile. Problema e ca necesita reconditionare, nu bat, nu vibreaza (testat doar pana la 200km/h) dar sunt julite de borduri toate, se pare ca ultimul proprietar a fost o tanti, deci se cam explica...
    La cutie ma gandeam si eu, chestia e ca m-as duce la reprezentanta, am rugat pe cineva de la Porsche sa imi dea o oferta, o sa incerc si aici in UK, daca nu e diferenta mare, prefer sa o fac aici ca sa nu mai astept pana la primavara, cand am de gand sa vin o fuga prin tara...
    Momentan e in garantie (pana prin februarie anul viitor) asa ca nu ma ating de ea, fac doar research :)
     
  5. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    nu te increde in garantia aia, nu e una de fabricant ci oferita de dealer-ul de la care ai luat-o asa ca nu te astepta sa acopere mare lucru sau sa fie usor in caz de probleme. Cel mai bine fa revizia la cutie daca vrei sa tii masina mai multa vreme. Tine-ma la curent cu jantele daca te decizi sa le dai.
     
  6. raducrisstian

    raducrisstian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2017
    Locație:
    UK
    Masina:
    A6 C6 2.0 TDI, 2010
    Intre timp am facut schimbul de ulei la cutie, sa speram ca nu a fost prea tarziu. Uleiul vechi nu arata prea rau.
    In plus a mai primit bavete de noroi (am facut si un tutorial pe forum, daca e cineva interesat) si numar de inmatriculare preferential. Urmeaza sa vad ce fac cu jantele, reconditionare sau trecut la 18"...
    Si cateva poze:
    WP_20171209_14_09_39_Pro - edit.jpg WP_20171209_14_12_54_Pro.jpg WP_20171209_14_10_19_Pro.jpg WP_20171209_14_12_19_Pro.jpg WP_20171209_14_12_28_Pro.jpg
     
    Iasmin90 apreciază asta.

Distribuie pagina asta