1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 - C6 Facelift - V6 - 2.7 - 140 kW - Euro 5

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de z1daru, 27 Feb 2019.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Nu, nu vor ajunge pe B6 pentru ca nici nu mai vreau batai de cap cu omologarea si tatalui meu oricum ii sunt suficiente cele pe 17" pentru vara. Astea vor echipa A6-lea cel putin 2 veri :)

    @MDU - Sa stii ca si eu mi-am auzit destule comentarii ca mi-am luat A6 si ca ii pun anvelope Debica si ca daca nu-mi permit masina, nu trebuia sa o cumpar. Am condus masini cu anvelopele astea, am auzit pareri despre ele si sincer in bugetul asta mi s-au parut un best-buy. Adica 320 RON mi se pare un pret ok si oricum nu am de gand sa le tin mai mult de 2 veri, deci vreo 30.000 - 35.000 KM. Decat sa dau 800 RON pe un Michelin sau alta marca premium, am considerat ca in momentul asta anvelopele astea imi sunt suficiente. Oricum revin cu impresii dupa ce le montez ;)
     
    borsy și Audiquattro6 apreciază asta.
  2. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Nu am vrut ca postarea mea sa sune ca o critica; fiecare pune ce vrea pe propria masina. Poate ca anvelopele sunt chiar ok. Eu am simtit un responsiveness mai scazut al masinii la acceleratie si franari. Dar in cazul meu cand am experimentat au fost 2 faactori, anvelopele dar si jantele, deci nu pot sti care din ele a fost 'vinovatul'. :P
     
    z1daru apreciază asta.
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Batai de cap cu omologarea nu ai avea de ce sa ai, pe platforma B6 dimensiunea este data de producator, asa ca tot ce ai de facut seste doar sa vizitezi RAR. Oricum eu ziceam doar sa le probezi..sa vezi ce ai pierdut :)

    Debica, acelasi model daca nu ma insel a avut borsy pe C7 si nu cred ca el este omul care pune orice pe masina.Eu sunt de parere ca ai facut o alegere buna.
     
    z1daru apreciază asta.
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am pus si eu anul trecut aceste anvelope, dar pe 17. Se comporta foarte bine pentru rulajul de zi cu zi, nu le-am testat insa in conditii extreme.
    Si colegul borsy la fel, dar el cred ca pe 18. Nu s-a plans de nimic nici el, din ce am vazut pe-aici pe forum.
     
    dvr și z1daru apreciază asta.
  5. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Presimt ca in aprilie vopsesc iar etrieri.
     
  6. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Sper ca tura asta este baiat serios cand alege culoarea pentru etrieri,ca a fost baiat serios cand a ales masina.

    Felicitari pentru mașină,spor la modificari si bafta la cat mai multi km fara necazuri.
     
  7. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nardo gray ii facem
     
    Yoromica apreciază asta.
  8. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Astazi masinuta a primit 'adidasii' si acum e alta 'viata'. N-am apucat sa parcurg multi KM, aproximativ 20 cred si ce am remarcat: anvelopele foarte silentioase la rulare. La franare nu avea rost sa testez in conditii extreme pe carosabil uscat, dar 's-a simtit bine' cand am apasat pedala.

    Vedem dupa mai multe drumuri cum se comporta.
     
    AlexMaroga, mihaicristian, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  9. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Cere arcuri
     
  10. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    sunt frumoase jantele, sa le invarti sanatos si fara de gropi :). Clar ar merge mai lasata putin, poate te lipesti de un set de Eibach pro kit.
     
    z1daru apreciază asta.
  11. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Daca pun doar arcurile, nu se intampla nimic rau nu? Facem calculul la buget si vedem.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu. Singurul lucru "rau" va fi ca nu coboara chiar atat cat ar cobora daca ai monta si amortizoare sport/bisteinn/etc.
    Dar asta poate fi si un lucru bun ;)
     
    z1daru apreciază asta.
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Si uite asa incet incet bagi mana adanc in buzunar :), ai experienta deja cu Eibach asa ca sti ce ai de facut.
    Trebuie sa ii dau dreptate colegului Ciprian77 care spunea pe pagina anterioara, masina e prea mare pt. jante de 18" si le "inghite" pur si simplu.
    Eu sincer as pune astea pe B6 si as merge pe 19/20" aici..mai ales ca masina este avant..voluminoasa.

    L.E. poate arcurile sau chiar suspenisa completa(daca ai de gand sa investesti) ii vor schima aspectul si cu aceste jante.
    Bafta
     
  14. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Tu faci ce faci si tot insistit cu jantele pe B6, vrei neaparat sa-mi iei anvelopele :blahblah1:

    Vedem cum arata dupa ce ii schimb arcurile. Eu zic ca ii va schimba categoric aspectul, asa cum s-a intamplat si la B6. I-am comandat si scut metalic pentru motor si cutie, deci nu ma mai speria acum coborarea garzii la sol. Astept oferta de pret de la un coleg pentru arcuri si apoi lansam comanda :)

    Pregatim si revizia in scurt timp: toate filtrele, ulei motor, lichid de frana si inlocuirea etrierilor :hubbahubba:
     
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    :)) m-ai prins,
    Sincer mie nu imi place cand vad o masina la care poti "baga capul" intre aripa si roata. Sigur arcurile vor aduce un plus in acest sens ;)
     
  16. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Nu ne-am înțeles la culoare, am vrut ceva mai mult contrast
     
    stefan550 apreciază asta.
  17. vlad_vpv

    vlad_vpv 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2015
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.8T AGU '98 k04-064
    Imi place 'uzina ta' . . .

    Semnat,
    Mixeru'
     
    z1daru apreciază asta.
  18. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Astazi pentru ca tot a fost vremea frumoasa, impreuna cu @Dooster am desfacut haionul, am umblat la stopul central frana, am curatat mufa, spray contacte electrice etc si acum functioneaza ok si sper sa nu se mai 'strice'. Stopul aripa stanga are mufa defecta si nu clipseaza cum trebuie si de aici apare intensitatea scazuta a ledurilor.

    Tot astazi am schimbat si becurile D3S. Erau chioare cele de pe masina si e alta viata acum.

    Si cum spun unii, a venit sufrageria la mine :blink:
     
    Ultima editare: 9 Mar 2019
    AlexMaroga, Andu333, paul14 și alți 3 apreciază asta.
  19. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Am rezolvat si 'problemele' cu stopul stanga si stopul aditional haion.

    Astazi a intrat si la o cosmetizare la motor, dat cu tratament la chedere, inlocuit stropitoarele pentru parbriz cu unele tip perdea OE.

    Intre timp babutza de A4 va ramane in continuare in familie si astfel 'familia' s-a marit.

    Saptamana viitoare ii vom schimba filtrul dr combustibil, furtunasele de frana, lichidul de frana, bujiile si arcurile ;)

    KM fara probleme sa avem si o duminica faina, dragi colegi!

    222.000 KM :undwech:
     
  20. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Buna seara!

    Asa cum spuneam, ne pregatim cu 'provizii' :) Arcurile Eibach Pro Kit au sosit si urmeaza sa fie puse pe masina. Astazi cu sprijinul lui @mik15 am mai comandat 2 kit-uri:
    1) Set curea distributie Gates
    2) Set curea transmisie cu caneluri + pompa de apa Gates

    Pe langa acestea am mai comandat:
    - 9 litri de ulei Valvoline Synpower 5w30;
    - filtru de ulei OE VW;
    - filtru de combustibil OE VW;
    - filtru de aer MAN;
    - filtru de polen cu carbon activ VALEO;
    - furtune de frana fata + spate ATE & TRW;
    - lichid de frana ATE Dot 4 SL6;
    - 5 litri de antigel HEPU G13;

    As schimba si termostatul cu unul nou OE, daca tot umblu la curele si role, dar stau in dubii pentru ca momentan cel de pe masina 'merge ceas'.

    Drumuri bune sa avem si km fara probleme! :kiss:
     
    mirceacml, borsy, gavryus și alți 4 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta