1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C7 BiTDI Sedan SKR

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de clauuualc, 21 Apr 2016.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    asa este @MarianMaxx dar prea putini sunt cei atenti, din pacate la tinichigeriile noastre iei masina mai rau decat ai lasat-o ( ba iti gazeaza un element , ba iti pateaza o tapiterie de piele, ba o carpa stearsa plina cu mizerie samd )

    Cred ca de asta si-a luat Claudiu masuri de siguranta montand rotile de iarna :)
     
    clauuualc apreciază asta.
  2. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Spor Claudiu!
    Sa se intample totul asa cum iti doresti si la sfarsitul proiectului sa rezulte o masina de exceptie!
     
    clauuualc apreciază asta.
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ai ales atelierul de tinichigerie / vopsitorie dupa vreo recomandare ?! Nu, de alta, dar vorba antevorbitorilor pare un atelier nu prea profi ( carpeta in dreptul usii, roata ca punct de sprijin etc. ) sper totusi ca aceste elemente sa nu cantareasca prea mult in desavarsirea lucrarii finale. Succes si nervi de otel ! :icon_thumright:
     
    bobalex18 apreciază asta.
  4. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Cosmin ZKG - Il cunosc foarte bine si stiu cum lucreaza. De asta am ales aici. Am vrut initial sa fac la Audi Cluj insa fiindca am vrut si o revopsire totala nu am fost multumit de felul in care am fost tratat; chiar daca lucrez cu ei de mai mult de 10 ani.
    Pe mine ma intereseaza lucrarea si rezultatul final. Pana acum totul decurge in grafic dupa parerea mea.
     
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Poate te ajuta :)
    [​IMG]
     
    Andu333 și Alex_WeS apreciază asta.
  6. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Ăsta da retrofit @cogdao :)))


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    cogdao - Multumesc insa imi trebuie ceva timp sa imi revin dupa modificarile de acum.

    Am fost sa verific lucrarea. Am fost placut surprins.
    A decurs normal si totul bate la linie pana acum. Usile si aripile sunt gata. Saptamana asta mai este de facut bara spate si intra din piese la vopsit. Sper ca la jumatatea lunii iulie sa am poze cu ea finalizata.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Am aflat ca o sa-mi trebuiasca alte jante. Cam greu de crezut ca o sa pot rezista mult cu astfel de distantiere.
    Dupa ochi o sa-mi trebuiasca de 35mm/roata pe spate. Astept pana la final cand o sa pot lasa masina jos si atunci masor exact.
    Asa arata 10.5J et43 pe spate fara distantiere. Inainte jantele veneau direct in buza la aripa. Diferenta este destul de mare.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Usile au fost facute diferit fata de lucrarea lui Costi. A fost luata carcasa exterioara de la usa de RS6 si montata pe partea interioara a usii de sedan.
    [​IMG]
    +
    [​IMG]
    =
    [​IMG]
     
    Razvan Badea, Kox, stefan550 și alți 12 apreciază asta.
  8. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    pffff...iti trebuie ceva sange rece s-o vezi asa, ca si la Costi de fapt, nu as avea taria sa o fac, acum vad ca mai e vorba si de ceva improvizatii cand vine vorba de adaosul de tabla la oala aripii spate... usile nu erau bolt on cele de RS6? Cred ca era bine daca izolau interiorul pe la cadrele usilor, va fi plina de praf la sfarsit prin toate incheieturile, clar un micro detailing va fi mai mult decat un must. Iti doresc sa iasa totul excelent si s-o vedem din nou intreaga :)
     
    gabitza121 și Cata_ADC apreciază asta.
  9. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    mik15
    Adaosul de tanbla pe oala aripii este greu de evitat. Daca cumperi aripa interioara atunci trebuie foarte mult decupat din spate si nu m-am incumetat la asa ceva. Toti cu modificarea asta au procedat la fel din cate stiu eu.
    Usile spate sunt bolt on doar pentru Avant. Rama usii de Avant nu este la fel ca si usa de Sedan (forma geamurilor este diferita).
    De praf nu scapi oriunde si oricum o faci. Praful este total neimportant in comparatie cu lucrarea.


    Va trebui sa gasesc o solutie pentru ornamentele chrom din jurul geamurilor. Pe RS6 vin negre sau gri mat in functie de pachetul exterior. Pe sedan original Audi exista doar negre insa personal mi se pare enorm 1000e pentru ele. Probabil o sa le infoliez pe moment. Astept sa vad cum arata masina dupa vopsit ca sa ma pot decide ce culoare le fac.
    Aceeasi problema o am si cu oglinzile: culoarea masinii/negre/alu mat.


    Si a inceput capitolul "bara spate":
    [​IMG]
     
    @lex, gruvnoise, stefan550 și alți 4 apreciază asta.
  10. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Ești aproape de final:applaus:
     
  11. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Inca putin.....
    [​IMG]
     
    @lex, Iasmin90, Mitiy și alți 6 apreciază asta.
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Wow!Bravo pentru proiect!Observ ca ai abordat diferit anumite etape fata de CMG!Ai procedat asa pentru ca asa pentru ca a fost mai usor, sau asa a considerat meseriasul?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
    Am văzut-o la sfârșitul lui martie pe Valea Oltului, ceva deosebit. Mult mai frumoasă în realitate spor la treabă și să ai parte de ea!
     
  14. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Catalin_1987 - Asa a considerat el ca este mai bine. La usi doar m'a intrebat daca poate sa le distruga ca atunci are o idee cum sa fie mai bine facuta lucrarea. Pot spune ca arata foarte clean lucrarea si decizia lui acolo. Despre bara spate nu stiu inca ce sa spun pana cand nu vad rezultatul final. Acolo este complicat pentru ca bara de Avant si de Sedan este complet diferita (Avant este mult mai scurta in inaltime). A pastrat linia de pe bara de sedan si a "completat" cu cea de RS6. Este greu sa'mi dau cu parerea fara sa fiu acolo. Pana acum nu am de ce sa ma plang, deci ii dau credit. :applaus:

    Vabis - Multumesc frumos. Sper sa ne mai intersectam si cu ea in versiunea finala.
     
  15. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Proiectul avanseaza. Cu pasi foarte foarte marunti insa avanseaza....

    [​IMG]
     
    slabutzggg, Adrian_Redmann, rotitza și alți 14 apreciază asta.
  16. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Alt nebun :))) in sensu bun
     
    gabitza121 și clauuualc apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Bravo :applaus:
    Eu mi-am promis insa ca nu-mi voi cumpara flex niciodata :)
     
  18. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Felicitari,chiar iti trebuie ceva curaj sa te apuci de asa ceva!
    De pura curiozitate ,nu iti vine sa plangi cand o vezi asa?
     
  19. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cred ca și el are unele momente când își pune la îndoiala buna judecată însă pasiunea nu are limite. Noi, ceilalți, putem doar admira si încuraja asemenea proiecte.

    On topic: frumos, prinde forme, sunt convins ca vei fi mulțumit pe deplin la final!
     
  20. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Am o banuiala ca iti cauti la greu motoru de rs :)
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta