1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A8 sport executive

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cain, 1 Mai 2018.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salutare. Sunt nou pe acest forum dar mai sunt membru pe un alt forum care gestioneaza mai mult Vw. De cand sunt pe acest forum, studiez/citesc mai mult parerile si experientele altora decat as fi postat.

    Sunt fericitul si mandrul posesor al unui Audi A8 sport executive 2015. Sunt la al 2lea audi, am mai avut un audi A6 2.0 Tdi 2013 S-line black edition si nu pot decat sa spun ca sunt foarte incantat si fericit cu brandul Audi. Am ceva cunostinte legat de A6 ( atata cat mi-a fost dat sa am experienta cu el 2 ani si jumatate si 430.000 km facuti de mine).

    Cat despre A8, il detin de maxim 2 saptamani si sunt super incantat. Pot sa spun cu deplina sinceritate si unii pot confirma sau sa spuna "da frate, stim, e clasa diferita nu se compara sau ce comparatie ti-ai gasit si tu sa faci " dar exista o diferenta uriasa intre clasa de A6 si A8. Motorizarea e cea stock de 3.0 254BHP si urmeaza sa ii fac o resotare, nu eu personal dar "tunerul" care mi-a tunat si Audi-le A6 , in care o sa ii puna inca 60BHP ajungand la 310 iepe setoase dupa motorina.


    Daca sunt interesati ( am vazut ca se poarta, ca proprietarul sa fie intrebat ) cu mare drag raspund la ce stiu legat de A8, pareri, consum, pret, etc etc. Cum o poza spune mai mult decat 1000 de cuvinte.. am atasat trei mai jos..

    Masina nu e din zona Maramuresului :)locuiesc inafara Romaniei.

    Spor la toata lumea
     
    audi555, MDU, Caracal și alți 5 apreciază asta.
  2. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    Frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos! Cat te costa leasing-ul in lire pe saptamana/luna?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Multumesc. £ 570 pe luna
     
    Nemesis 31 apreciază asta.
  4. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    Multumesc! Cat mai multi km fara probleme.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Cain apreciază asta.
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Foarte frumoasa masina! Asteptam si ceva poze cu interiorul.

    Un singur lucru nu imi place... pragurile. Nu inteleg cum Audi poate sa puna pragurile astea rotunjite si oribile la un pachet sport...? Nu este singurul model din pacate.
     
    Cain apreciază asta.
  6. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Mi-ar fi placut si mie sa fie negre, asa mai se completa cu grill-ul negru, trapa neagra, geamurile fumurii.
     
  7. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Frumoasa. Lasa ca ai vreme sa faci retrofituri si la praguri. Pina atunci sa te bucuri de ea
     
    Cain apreciază asta.
  8. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    430000km.. ai scris corect?!:) (ai avut ceva probleme majore in atatia km facuti?)
    Super masina sa o stapanesti sanatos fara incidente.
     
    Cain apreciază asta.
  9. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    430.000km in 2 ani? Faci Uber sau ceva de genul :) ? Bine ai venit si daca tot faci atatia km ai putea sa ii faci un jurnal aici ca sa putem vedea si noi cam ce se mai defecteaza pe la masina. Spor la condus sa ai!
     
    Ultima editare: 2 Mai 2018
    Cain apreciază asta.
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Adica 267.000 mile??
    E incredibil de mult
    Sigur nu ai scapat o cifra sau virgula... :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Cain apreciază asta.
  11. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    Vin cam 600 km/zi, deci acceptabil zic. Sa stapanesti sanatos frumusetea fara incidente si cu cat mai multi km. Cand vii in tara ii faci conversia pe stanga. Numai bine
     
    Cain apreciază asta.
  12. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    salut. am luat a6 cand avea 23.000 mile (36.800 km ) si fac in jur de 400-500mile pe zi (640-800 km ). Meseria pe care o am , ma ajuta la kilometrii astia. Sunt sofer de curse lungi/aeroport.

    Chiar nu am avut probleme cu ea. Schimbam uleiul in motor la 12.000 de mile si la fiecare 40.000 mile schimbam uleiul in cutie. Singurul lucrul care mi s-a aprins in bord a fost senzorul pentru filtrul de particule ( dupa cum spunea testerul , lampa 1 ) sper sa nu le incurc si telescoapele au inceput sa sune. In rest, consumabile. Masina nu prea a vazut drumuri de oras, mai mult autostrada. Am facut si europa cu ea anul trecut si s-a comportat extraordinar.

    Acum urmeaza a8-ule cu mii de mile.
     
  13. Mariuz

    Mariuz 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    A4 Allroad B8.5 2.0 TDI 2015 CJCD
    E un lucru vital pentru masina ca ai drumuri majoritar pe autostrada. In oras e crima,mai ales in cele mari. Sa ai drumuri bune si multi km fara probleme. Bafta
     
    Cain apreciază asta.
  14. Nemesis 31

    Nemesis 31 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2010
    Locație:
    IN
    Masina:
    Audi
    Cati km are A8-ul acum?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    68.000 km
     
  16. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Super masina, super pe alb, plictisitor negru la interior dar daca e masina de rulaj inteleg utilitatea!

    Am cochetat mult timp cu ideea achizitiei de a8, diferenta fata de a6 e foarte mare, intr-adevar!

    Dar cu copil, portbagj mic, bancheta nu se rabateaza , a8 ramane un cruiser de lux mai putin practic!

    Sa te bucuri de ea fara probleme!

    Ce dotari mai “speciale” ai pe ea?
     
    Cain apreciază asta.
  17. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Multumesc.

    Intr-adevar, nu e foarte spatioasa pentru bagaje, dar este spatioasa inauntru.Am fost foarte sceptic legat de imitatia de lemn care o are, nu prea eram dupa cum nu eram nici dupa culoarea alba. Dar cand am vazut-o real, parca nu arata asa rau imitatia de lemn si nici culoarea alba. Cat despre dotari speciale, pentru pasagerii din spate am aceleasi optiuni care le-as fi putut avea la un A8L.Sunt cateva sport executive care au butonul de incalzire al scaunelor atasat jos in spatele cotierei soferului, dar asta pe care o am eu, are consola pe cotiera cu incalzire in scaune si reglaj temperatura individuala sau cum zic unii, bizonica :) Restul cred ca sunt stock pentru modelul ei. Jante pe 21", Bose audio system, MMI-ul nu este cu touchscreen si nu are nici HDD de stocare, scaune cu memorie a 2 soferi cat si a 2 pasageri.
     
  18. A6 VERDE

    A6 VERDE 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8L D4 3.0 TDI si Audi Q3 2.0 TDI
    Ai vazut vreodata ce optiuni ar putea avea un A8L? A ta e cheala la optiunile pentru pasagerii din spate.
     
    Ultima editare: 3 Mai 2018
  19. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Poate exprimarea nu a fost cea mai corecta, am unele optiuni ce A8L le are pentru pasagerii din spate pe Sport executive. A8L are optiunea de bancheta inclinata cu suport la picioare, incalzire/racire scaune, frigider in cotiera, oglinzi in cupeu, posibil masaj in scaune, masuta rabatabila (asta daca vorbim de A8L executive), tablete pe scaunele soferului si a pasagerului. Deci da, am vazut ce optiuni are un A8L.
     
  20. A6 VERDE

    A6 VERDE 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8L D4 3.0 TDI si Audi Q3 2.0 TDI
    ... masuta laptop, priza 220v, memorii scaune, trapa panoramica (a doua, doar pentru pasagerii din spate), RSE (cu casti, jukebox, DVD, 2xSD doar pentru spate), etc .....
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta