1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A8L D3 - Tatal -

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexFlorinKelloo, 10 Apr 2018.

  1. AlexFlorinKelloo

    AlexFlorinKelloo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L (D3, BFM 4.2 Benzina) & Audi A3 (BKD 2.0 TDI)
    Va salut,

    Ma bucur sa ma alatur clubului.

    Sunt inginer IT, slab in ale mecanicii. Conduc cu placere Audi din 2003 si pot spune ca eleganta acestui brand m-a cucerit de cand mi-am luat prima masina Audi.

    In prezent am un Audi A8L (4.2 V8 benzinara) si un A3 (2.0 TDI 150 cp). Ambele in parcare de saptamana asta.

    Sper sa invat multe de la oameni cu bun simt.
    Nu suport atotstiutorii, smecherii si blazatii.
    Nu suport mecanicii care se poarta de parca totul depinde de ei, de parca daca ajungi la service esti sclavul lor psihologic si care simt nevoia sa iti spuna cat de "buboasa" e masina ta. E la fel cum ti-ar zice cat de buboasa e femeia langa care stai. Fratilor, e masina mea, e femeia mea, stiu si eu daca sunt buboase sau nu si nu am nevoie sa mai aud asta.

    Cumparam si noi ce putem. Nu suntem de bani gata, nici nu avem salarii de occident. Ne place sa conducem. Hai sa ne ajutam sa ne tinem masiniile cat de cat sanatoase si pe drumuri.

    Drum intins si fara probleme tuturor.

    Cu drag, Kelloo
     
    Ultima editare: 10 Apr 2018
    paladin, Andu333, gabitza121 și alți 4 apreciază asta.
  2. sorinaciu

    sorinaciu Bronze Member

    Înscris:
    25 Aug 2012
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Ex Audi A4 B8
    Salut.
    Nu doresc să intru în categoria ,,atotștiutorilor, șmecherilor sau blazaților'', deoarece îți atrag atenția, dar uneori o fotografie face o mie de cuvinte.
     
    FlorinMuresan, gavryus și Megatron apreciază asta.
  3. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Bine ai venit in club! Cum a zis si colegul, am dori să pui și niște poze, eventual o prezentare pentru fiecare in parte.
     
    AlexFlorinKelloo apreciază asta.
  4. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Mulți km fără griji și drumuri bune!
     
    AlexFlorinKelloo apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Salut. Interesanta povestea dar mai interesant si obligatoriu :) ar fi sa ai topic pentru fiecare masina in parte. Nu le prezentam amestecat pe amandoua aici. Deci, care vrei sa ramana in acest topic ? Astept un raspuns ca sa stiu cum va ramane titlul topicului. Multumesc si bine ai venit pe forum.
     
    AlexFlorinKelloo apreciază asta.
  6. AlexFlorinKelloo

    AlexFlorinKelloo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L (D3, BFM 4.2 Benzina) & Audi A3 (BKD 2.0 TDI)
    Salut,
    Multumesc de mesaj. Avand in vedere ca A3-ul 8P il am de 5 ani si momentan sta in parcare, nu m-as grabi sa il prezint aici. Aia e o masinuta de suflet pe care o sa o prezint cu lux de amanunte si amintiri separat.

    Sa fiu sincer mi-am facut cont aici pentru ca saptamana trecuta am luat un A8L D3 4.2.
    Am plecat cu el la Sibiu chiar in ziua cand l-am cumparat, nu mi-a facut nicio problema pe drum. A tras pe serpentinele de la Paltinis ca o locomotiva, cu un consum mic (20% la urcare, in medie). Pe A1 cu pilot automat consuma 12%-14%. Mixt, in Sibiu undeva la 16%.
    Sunt curios cum o sa consume in Bucuresti, acolo unde conduc cam 2 ore pe zi, zilnic.
     
    bobalex18 și D@ny apreciază asta.
  7. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Pe un fulg de 2 tone, prin serpetine si condus agresiv, banuiesc că ai golit un rezervor in 400km. Nu?
     
  8. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    Experienta mea cu C5 V8, spune ca Bucurestiul ii va inghiti intre 24-26 l/100km. Asumand ca nu e cu mult mai grea caroseria de D3. Mai mentionez ca eu ii consum in general in Nord unde se poate zice ca se circula, cat de cat (nu am luat un Stefan Cel Mare la ora 18:00, de ex.)

    Deci? Unde-s pozele sa vedem si noi tancul. Da-ne si detalii despre km, dotari, etc. Te poti inspira din celelalte topic-uri de prezentare.

    Nu in ultimul rand, felicitari pentru achizitie (si motorizarea ei), de la un IT-ist. [emoji4]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 10 Apr 2018
    stefan550, bobalex18 și D@ny apreciază asta.
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Interesanta descriere. Pentru a scapa de cei care i-ai mentionat iti recomand sa iti iei truse de scule si sa te documentezi bine in ce priveste masina

    Din pacate, masinile vechi nu sunt privite cu ochi buni in service-uri unde prefera sa ia 100 lei pe o diagnoza electronica

    Pentru motorizare vei gasi cu siguranta foarte multe informatii in State, unde era mai raspandit

    Multi km!
     
    bobalex18 apreciază asta.
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Bine ai venit. Cum orice a8 este unic, aștept cu mare interes fotografii.
     
  11. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Bine ai venit!

    V8 e unic, desi trebuie urcat mult in ture sa ii simti puterea, in special pe a8. Dar ramane o masina speciala si rara.

    Cat despre mecanici, da-le pace, gaseste unii buni si explica-le cum vrei sa fii tratat. Eu asa am procedat iar acum sunt ok.

    Vrem poze.
     
  12. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    Bine ai venit pe club si sa te bucuri de ele fara multe probleme. Orice ai avea pe la masina intreaba aici mai intai, mecanici buni sunt greu de gasit mai ales pentru modelele pe benzina care la noi sunt exotice. Eu, si nu numai, te ajut cu placere, asa ca poti oricand sa apelezi la mine/noi. Chiar daca nu ai inclinatii spre mecanica, ia-ti in primul rand un vcds, iti va fi de mare ajutor.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Te așteptăm cu pozele :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  14. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Acum vad ca ai zis de consum, nu-ti fa griji, maxim 50% va lua in trafic full:arco:
     
    paladin apreciază asta.
  15. AlexFlorinKelloo

    AlexFlorinKelloo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8L (D3, BFM 4.2 Benzina) & Audi A3 (BKD 2.0 TDI)
    Toate problemele tehnice sunt rezolvate. Masina merge ca uns(a).

    Vin si pozele
     

Distribuie pagina asta