1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ABS la A4 B5 - Senzori sau Unitatea - reglare - inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de turbina5, 27 Mar 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Posteaza eroarea completa asa cum apare pe VCDS.
    In functie de model/an este posibil ca acest senzor sa fie corp comun cu pompa ABS si sa trebuiasca schimbata pompa.
     
  2. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Numai stiu codul ca altcineva a pus testerul pe masina. Scria eroare senzor presiune abs. Este audi a4 b5 break 02.2001 1.9 ajm.
     
  3. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Am fost la inca un tester si mi-a spus că e senzorul central de la ABS. De unde pot cumpara unul? Codul pompei nu îl stiu din cap, dar pun o poza daca este necesar. Masina este audi a4 b5 break 1.9 ajm, an 2001.
     
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Era mai de folos o poza cu codul de eroare, de preferat din VCDS/VAG. Majoritatea "test-erilor" folosesc interfata in romana, iar traducerea nu are nicio legatura.
     
    coco_catalin apreciază asta.
  5. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    S4audi! Asa cum spune si paul... pune un printscreen, sau o poza ceva, cu telefonul... nu mai veni cu povesti din astea in romana ca risti sa nu mai primesti nici un raspuns iar moderatorii sa iti stearga postarile! Bafta!
     
  6. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Am fost pana acum la vreo 4 mecanici si in cele din urmă am văzut codul erorii. Este G201. Bun deci din cate am vazut asta ar fi senzorul de presiune de pe pompa Abs/Esp. Am pus second-hand vreo 3, 2 aratau presiune de 292 bari si unul -35 bari. Sa zicem ca or fi fost defecti. Am cumparat unul nou si exact la fel 292 bari. Am cumparat modul de ABS văzând că este posibil sa fie si ala, aceeași problemă. Nu stie nimeni ce sa ii faca. Dacă se pricepe cineva va rog frumos sa ma ajutati.
    Masina audi a4 b5 break 1.9 TDI cod motor AJM
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  8. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Singurul lucru care nu a fost verificat este switch-ul de la pedala. Cam cât costă si îl pot inlocui eu singur? Am rar-ul si nu stiu daca o sa mi-l faca si niciun mecanic nu ma mai ia ca sărbători, scuze etc..
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Are cod 4A0 945 515 A si costa in jur de 100 lei OE. Ti-am atasat si un PDF cu instalarea si ajustarea acestuia.
     
  10. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Multumesc mult, mai am nevoie de diagnoza ca sa scap de eroare oare?
     
  11. S4audi 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B5 BREAK, 1.9TDI, COD MOTOR AJM, AN FABRICATIE 2001
    Dupa o gramada de bataie de cap si bani cheltuiti aiurea, revin cu o postare. Am dat banii numai pe testere si aceeasi eroare G201. Niciun mecanic din zona judetului Hunedoara nu stie ce are masina. Toate firele au fost masurate si au tensiune, nu sunt intrerupte. Simulatorul de pe senzorul de presiune indica 292 bari constant. Am mai pus si un senzor second si indica -35 bari. Am pus si nou si tot asa indica 292 bari. Am schimbat pompa de abs cu tot cu unitate hidraulica si cea electronica si tot asa. Am schimbat comutatorul de la frana, dar nimic, aceeasi chestie. Am facut si unghiul de fuga, crezand ca ar fi ala si nimic. Cand mi-a facut simulare pe abs, pedala tremura... nu stiu ce sa mai fac. Ma enerveaza ca am becurile de la abs si esp aprinse in bord si nu imi functioneaza, mai ales acum cand e si iarna... Va rog din suflet, orice sfat, parere cred ca ajuta...
    Masina: audi a4 b5 break 1.9 TDI cod motor AJM
     
  12. robert_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Am și eu o problema cu frânele la A4 b5 avânt 2001. Când pun frana mai lunga se duce pedala și intră abs-ul. Daca scot siguranta de la ABS am frânele ok și nu mai face nici o figura. Ce credeți că ar putea fi?(când am luat mașina am dus-o pe un stand ITP și cu abs funcțional nu aveam frana pe spate iar cu siguranță scoasă am avut frane f.bune)
     
  13. robert_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Azi am pus testerul pe mașină și indicau toți senzorii ABS aceeași viteză. Ce poate să fie ?
     
  14. robert_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Salut. Zi-mi si mie te rog pana la ce viteza citeste vagul in mers senzorii ? cand citesc cu VCDS la masina mea, dupa 20 km/h, se blocheaza VCDS-ul.
     
  15. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ti-ai raspuns singur.
     
  16. robert_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Ms. Nu stiam ca la 20km/h se opreste. Si totusi imi intra abs-ul cand merg incet(sub 20km/h) nu stiu ce sai fac.
     
  17. robert_bv 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Salut,
    Salut, am aceiasi problema doar la la roata stanga spate, cu pompa veche nu am avut aceasta problema dar cand am schimbat pompa a aparut. Ai idee daca e din pompa as putea sa o repar?
     
  18. vassy89

    vassy89 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4B5 avant, 1.9TDI ATJ quattro, an fabricatie 2000
    Salut,
    Recent am schimbat pompa de frana cu una noua si de atunci mi se aprinde ABS-ul, ESP-ul si am eroare pe senzorul de presiune frana (G201). Asta doar cand e cald afara, doar daca trec de 2000 de rpm si doar in sarcina, in gol pot sa-l turez oricat ca nu se aprinde.
     
  19. clickflick 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2018
    Locație:
    Curtea de Argeș
    Masina:
    Audi A4 2001 Avant 1,9TDI 85 kw 116CP B5 8D5 Motor AJM Serie WAUZZZ8DZ1A129427 culoare LZ5K
    Buna Ziua

    Am mai citit in acest thread cate ceva despre ABS, pompa si senzori , dar nu am identificat o solutie sau o anume idee care sa ma ajute
    Masina mea este un Audi A4 B5 2001 Avant 1.9TDi 116 CP motor AJM caroserie 8D5 B5
    Pompa ABS Boch cod 8E0 614 111 T

    Am erori in bord , iar pompa ABS merge in continuu , a trebuit sa scot mufa deoarece pompa merge permanent
    Am cumparat second hand o pompa ABS acelasi tip, acelasi cod si dupa ce am montat-o are aceasi manifestare, respectiv, merge permanent

    error pomp flow sau ceva asemanator
    , asta imi arata pe diagnoza VAG

    Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta. Mai jos am pus o poza cu codurile pompei citite de VCDS. Multumesc mult

    IMG_20180711_175036.jpg
     
  20. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    În fereastra din Vcds se poate observa ca nu este același cod cu ce ai avut pe mașină.
    Pune o pompă funcțională cu același cod și revino apoi cu erorile, dacă mai sunt.
     

Distribuie pagina asta