1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ACC - (Adaptive/Automatic Cruise Control) la A4 B8 - instalare ulterioara - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de luk2011, 6 Mar 2009.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Legatura dpdv fizic intre ACC si Lane Assist consta in faptul ca cele doua sisteme sunt pe acelasi circuit CAN Hi si CAN Low, conform Elsa. Daca dezactiveaza din CAN, Lane Assist-ul, avand in vedere faptul ca nu are montata camera fizic, ramane cu ACC activ, corect ? Eventual nu ar strica scoasa siguranta de pe circuitul de alimentare a camerei si degivrare a parbrizului din zona camerei. Probabil ca nu mai are camera de lane assist, sau nu i s-a dat odata cu masina.
     
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai nu Paul, se codeaza mai multe module cand ai o anumita optiune, in cazul de fata in ACC ai codat si lane assist. Daca il scoti din CAN vei avea mai multe module incorrectly coded unde lane assist inca e activ.....si in long coding pe ACC, bitii nu sunt decodati, deci nu stii ce sa defibezi.
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In cazul asta pentru ACC are nevoie de un coding pentru o masina cu ACC fara Lane Assist ? Intreb pentru ca doar ce mi-am pus ACC, urmeaza sa-i scot CP dupa ce gasesc si un IC de FL cu ACC si lane assist :). Am codat tot ce trebuia urmarind tutorialul tau :applaus: si altele gasite pe internet si am observat ca in ACC nu sunt documentate toate optiunile. Colegul @MajeStik nu are in profil trecut anul masinii si nu stim daca are preFL sau FL. Conform Elsa la A4 B8 acel ,,Lane Assist" este defapt Lane Departure Warning, care doar avertizeaza daca urmeaza sa iesi din banda de mersa, diferit fata de Lane Assist de pe A4 B8.5 care are caseta electrica si poate readuce masina in banda de mers. Cel putin asta am inteles ca ar fi principala diferenta dintre cele doua sisteme, lane departure warning si lane assist, adica unul doar avertizeaza iar celalalt avertizeaza si readuce masina in banda daca manevra de parasire a benzii nu este voita, confirmata prin semnalizarea manevrei.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Rezumati-va doar la discutia despre ACC in acest topic. Despre restul exista topicuri separate. Incheiem aici orice alta discutie despre orice altceva in afara de ACC, asta ca sa nu va dispara mesajele. Multumesc.
     
    K U L și paulkf apreciază asta.
  5. MajeStik

    MajeStik 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B9 2017 2.0 TDI
    Camera se numeste lane departure warning, cod 8k0907217a. Masina este 2009. Parbrizul a fost schimbat, nu are suportul pentru camera si de aceea doresc sa folosesc doar cc simplu, pana voi monta un parbriz cu suportul pentru camera. Camera o am in torpedo dar fostul proprietar a spus ca nu merge. Posibil sa fi spus asta ca sa ascunda faptul ca a fost schimbat parbrizul. Nu imi ramane decat sa testez camera. Din spusele lui din cauza acestei camere din fata nu merge nici cea din spate.
     
    Jullyan88PH apreciază asta.
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru a folosi doar Criuse Control trebuie sa scoti toate codarile legate de ACC de pe 19 - CAN Gateway, 01 - Engine, 16 - Steering Wheel si 17 - Instruments, apoi siguranta de pe circuitul de alimentare a senzorului radar pentru ACC. Ca sa fi sigur scoti si codarile de pe Lane warning assist. Inainte de a scoate codarile legate de ACC noteaza-ti, sau fa un log complet pentru a avea ulterior codarile disponibile.
     
  7. MajeStik

    MajeStik 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B9 2017 2.0 TDI
    Voi merge la cineva care are scule originale sa ma ajute sa fac modificarile astea. Multumesc pentru informatii, daca o sa ma lovesc de ceva va anunt !
     
  8. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salut
    Am facut si eu retrofitul (acc) am codat si merge perfect...din ce citesc aici toata lumea sa lovit de component protection dar la mine nu a intrat in cp
    cine poate sa imi spuna ?:
    - se poate sa intre mai tarziu in cp?
    - daca intra in cp , trebuie scos desigur dar trebuie complet readaptat?
    mentionez ca masina mea a avut din fabrica extendet can
    Multumesc
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    CP-ul este pe radar (senzorul ACC din bara). Fa o scanare si vezi daca apare. In momentul in care senzorul intra in CP sistemul se va dezactiva cu siguranta. Dupa scoaterea CP nu trebuie sa recodezi nimic, insa este foarte posibil sa fie nevoie de recalibrarea senzorului pe masina ta, dupa parcurgerea unei anumite distante cu ACC cuplat.
     
  10. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Mersi de raspuns
    Am montat ,codat si facut si proba sa ii testez functionalitatea *(nu mai mult de 5 km) scanat 0 erori , de aici si intrebarea mea....sa fiu eu exceptia??? sa intre mai tarziu in cp???
    Eu unul ma gandeam cum montez si codez intra in cp, cel putin asa a fost la retrofit ul ``scaune cu memorie``
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ar fi bine sa scapi de CP si de recalibrare, desi ma indoiesc. La mine a intrat in CP la a doua sau a treia scanare, dupa ce am pus in functiune sistemul. Momentan am scos siguranta de alimentare a radarului si am recodat CC, pentru ca inca mai sper sa gasesc un IC de facelift cu ACC si abia dupa sa scot CP de pe ambele. Daca nu voi gasi clusterul, am sa scot CP de pe radar si cand voi avea eroarea voi face si recalibrarea senzorului pe masina mea ;)
     
  12. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salut!
    Dupa aprox 1000 de km mi a intrat si mie CP :((( ...care ma bucurasem aiurea
    Spune-mi care e diferenta dintre IC non facelift si facelift?
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu este obligatoriu sa pui de FL, dar eu am facut retrofit la interiorul de FL si de aceea am cautat si cluster de FL.
    Asa arata cel de preFL cu ACC

    acc-distance-cluster.jpg


    Si asa arata cel de FL cu ACC. Nu se vad aprinse si ledurile din jurul vitezometrului ca la cel de deasupra, deoarece ACC nu este activ.

    ceasuri-bord-audi-a4-b8-fl-a4f175100e310f415f-0-0-0-0-0.jpg
     
  14. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Salut radarul cu codul 8R0907561 este compatibil si cu A4?
     
    krono apreciază asta.
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    8R0907561 este pentru Q5. Conform ETKA, codul 8K0907561 (A, B sau C) este pentru A4 B8. 8K0907561B este cel de A4 B8 FL.
     
  16. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Ok mersi :)
     
  17. AndreiZ 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0 an 2015
    buna ziua incerc sa va deranjez si eu cu problema mea am incercat sa fac niste adaptari cu vag com din pura curiozitate de activare de noi functii si am observat ca nu imi mai merge tempomatul de nici o culoare si imi da eroare asta , imi puteti da niste sfaturi pentru a remedia problema .Masina e audi a4 190 hp an 2014 avant

    Address 13: Auto Dist. Reg (J428) Labels: None
    Part No SW: 8K0 907 561 B HW: 8K0 907 561 B
    Component: ACC3 H11 0100
    Serial number: 00000000000000
    Coding: 00F6B9
    Shop #: WSC 06335 000 00000
    VCID: 316E8DEB683AFDA9D05-8064

    1 Fault Found:
    01317 - Control Module in Instrument Cluster (J285)
    013 - Check DTC Memory
    Freeze Frame:
    Fault Status: 01101101
    Fault Priority: 6
    Fault Frequency: 1
    Reset counter: 176
    Mileage: 101925 km
    Time Indication: 0
    Date: 2018.04.04
    Time: 20:31:49

    Freeze Frame:
    Temperature: 29.0°C
    Voltage: 14.46 V
    Hex Value: 0x00D8
    Speed: 0.0 km/h
    Lateral Accel.: 0.00 m/s^2
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai dezactivat cumva din Instrument Cluster, ACC (Adaptive Cruise Control) ?
     
  19. AndreiZ 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0 an 2015
    A fost dezactivat din instrumet cluster dar acum apare alta problema , am reusit sa il activez inapoi dar am nevoie de codare > acum spune ca,, ACC not available
     
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Intra in folderul Ross Tech, de regula aflat pe partitia C si vei gasi printre altele folderele Logs, Adaptation si Coding. Deschide folderul Coding si cauta adaptarea de pe 17 - Instrument Cluster, pe care ai avut-o inainte de a-ti ,,prinde urechile" in VCDS. Dupa ce refaci codarea ia contactul, inchide masina vreo 10 minute, dupa care iesi la plimbare cativa km cu ea. Ar trebui sa-ti dispara eroarea.
     
    Ultima editare: 5 Apr 2018

Distribuie pagina asta