1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ACC - (Adaptive/Automatic Cruise Control) si functia Pre-Sense la A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de mihai.gmd, 27 Ian 2015.

  1. bogdanbotez2016

    bogdanbotez2016 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A6 C7, 2.0 190CP 2015
    Salut,
    Pentru cei cu ACC montat pe a6 C7 (4G). Ati avut vreodata eroarea: ACC and Braking Guard not available ? Mie imi apare cateodata apoi se stinge.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Exista vreo modalitate de verificare a senzorilor de la ACC in afara de calibrare si vazut daca functioneaza sau ba ok la proba de drum?
     
  4. Kpr

    Kpr 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A6C7,3.0biturbo,2013
    Buna seara,
    De o saptamana nu-mi mai functioneaza ACC-ul dar cand ploua sau ma duc si o spal functioneaza ce functioneaza si apoi isi ia iar eroare. Am facut diagnoza si imi arata ca este un sensor de parcare dar nu inteleg ce treaba are senzorul de parcare cu ACC. Poate sa ma lamureasca careva care a intamplinat problema aceasta ? Va multumesc
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai daca senzorul de parcare este defect, se dezactiveaza ACC, pentru a preveni o eventuala coliziune.
     
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Din ce am citit eu pe internet sistemul pre sense se foloseste si de senzorii de parcare, dar mai ales de senzorii de la ACC. Prin urmare sistemul de asistenta la parcare este strans legat de sistemul ACC. Sincer, nu ma mira ca nu merge ACC-ul fara asistenta la parcare.
    Dar, intrebarea e de ce dupa ce speli masina sau cand ploua sistemul merge ? Probabil ai vrun contact oxidat la vreun senzor si in conditii de umezeala face contac. Daca era vreun senzor dus nu cred ca functiona la umezeala.....
    Vezi pe diagnoza care e senzorul de parcare cu problema, il desfaci si cureti contactele fff bine in prima faza...parerea mea...
     
  7. Claudiucla 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi 3.0 Biturbo 2012
    Salut.Ma poate ajuta cineva cu niste răspunsuri.Mi-am schimbat ACC pe partea dreapta la un Audi A6 2012.Eu l-am cumparat din Dezmembrari din germania cu același cod si am inteles ca acum trebuie rescris si calibrat sau cam asa ceva.Am sunat la reprezentanta si mi-au spus că dacă nu l-am cumparat de la ei nu au cum sa ma ajute ca poate sa imi ardă si alte calculatoare.Pai daca il luam de la ei nu era acelasi lucru?Cred ca tot aceeasi serie doar ca la ei este vreo 80mil si eu l-am luat cu 300e.Puteti sa imi dati un sfat ce sa fac sa imi meargă ACC ?Sau unde sa merg sa il calibrez?
     
  8. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Reprezentantele nu lucreaza cu piesele clientului. Posibil de asta sa nu fi acceptat sa iti faca...ei sunt obligati sa asigure garantie pt lucrarile executate, ori garantie cu piese second...cam nu prea...
    Dar vezi ca sunt colegi pe aici sa te ajute cu codarea si apoi la o reprezentanta faci doar calibrarea.
     
  9. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ei nu lucreaza, cum sa nu? Am scos destule CP-uri cu piese sh. Depinde de dealer, unii nu vor, nu ca nu pot.
    Vad ca esti din Braila, unde ai sunat? Vezi la Scorpion Focsani sau Darius Constanta ca ei au preturi ok. Oricum, dupa scoatere component protection probabil va trebui si o calibrare a sistemului ACC.
    Daca nu si nu pe nicaieri, da-mi un PM si iti zic la cine sa vii in Bucuresti pentru scoaterea CP. Pentru calibrare doar la dealer o faci insa.
     
    borsy apreciază asta.
  10. adrian_pro

    adrian_pro 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2018
    Locație:
    Roma
    Masina:
    audi A6 ,2.0 tdi Limousine CGLE ,2013
    Salutare tuturor,

    Masina mea nu este echipata cu Adaptive Cruise Control . Exista totusi cablurile predispuse sau in cazul in care vreau sa montez kit-ul de mai jos trebuie "demontata toata masina" ca sa pun cablurile ? Computerul de bord trebuie reprogramat pentru aceasta optiune sau odata montate sunt recunoscute ? Multumesc

    ACC radar.jpg
     
  11. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Mai mult ca sigur trebuie codate.
     
  12. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    cred ca iti trebuie si alte ceasuri de bord care sa suporte ACC
     
  13. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut colegii!

    Am incercat sa fac adaptarea la ACC cu VCDS original, nu reusesc. Am alta posibilitate sa fac adaptarea in afara de reprezentanta ?
    Multumesc.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai nevoie de VAS, nu de VCDS.
     
    Daser apreciază asta.
  15. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Am inteles, codarea cu VCDS dar calibrare cu VAS, cel din imagine banuiesc. Doar la dealer se poate face ?
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact @Daser doar la reprezentanta o poți efectua
    Spor

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Daser apreciază asta.
  17. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Rezolvat pana la urma fara reprezentanta.

    Am resetat toate valorile din "Basic Settings" si functioneaza.
    Uneori mai intra pe eroare, si trebuiesc iar resetate, de la denivelari oare ?!
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daser daca nu o calibrezi special cu diagnoza VAS si panoul de le reprezentanta degeaba ai facut ce ai facut tu. ACC este legat de suspensie, directie si altele. De aia ACC se regleaza doar cu acel panou si cu masina urcata pe standul de directie. Toate se fac in acelasi timp. Crezi ca degeaba ti-am spus asta ?
     
    Daser apreciază asta.
  19. florin1988

    florin1988 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro 218PS
    Va salut, cine poate sa ma ajute cu o informatie? Un prieten a avut accident si de la impact sa rupt toate mufele din bara fata, masina e dotata cu ACC si senzori de parcare 4bucati, atasez niste poza cu cablurile taiate poate recunoaste cineva firele.multumesc
    Audi A6 2015 3.0TDI Quattro
     
    Ultima editare: 29 Aug 2018
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si ajutorul care ar trebui sa fie ? Un cod pentru alt cablaj ? O schema de montaj pentru refecerea cablajului cu firele ramase ? Sau altceva ?
    Scrieti unii asa niste mesaje ambigue si apoi va asteptati sa primiti raspunsuri exacte.
     

Distribuie pagina asta