1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Accident cu vatamare a pietonului - cum procedam

Discuție în 'Accidente auto' creată de CheGuevara, 7 Sep 2013.

  1. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Pe scurt:Vineri la ora 16:05 in zona gari din timisoara mai exact pe strada Garii circuland cu o viteza de aproximativ 50-60 km la ora pe un drum cu 2 benzi de circulatie pe ambele sensuri.Pe sensul opus pe ambele benzi erau coloane de masini si autocare.Un pieton a vrut sa treaca strada in fuga fara sa se asigure a aparut din spatele unui autocar care se afla stationat pe banda a2a pe partea opusa a sensului meu de mers,pietonul izbinduse in fuga in oglinda mea(nu am putut evita impactul deoarece a aparut din spatele autocarului in fuga si sa izbit pur si simplu de oglinda nu l-am putut observa.Acesta sa ales cu o fractura la picioar si a fost operat,zgarieturi si o mana luxata.Politia a constat ca pietonul este vinovat dupa cum a aparut si in presa http://www.tion.ro/pieton-accidentat-grav-de-masina-la-timisoara/1331131 .Totusi am o nelamurire!Politia mi-a spus ca daca victima cere o expertiza de viteza si se dovedeste ca am avut mai mult de 50km la ora chiar si 55 km la ora voi fii si eu inculpat.Totusi nici la 20 km la ora nu putea fii evitat impactul deoarece el NU a sarit in fata masini el s-a izbit in partea mea(a soferului in dreptul oglinzi).Si cum se poate face o expertiza fara urmele de frana de pe carosabil deoarece pe carosabil nu sunt urme de franare desi eu am franat dar aveam o viteza de aproximativ 50 km + a intrat abs.Daca victima merge in instanta cine are mai multe sanse de castig?El care a incercat sa traverseze strada in fuga prin loc nepermis sau eu?eu nu inteleg legile astea idioate.
     
    Ultima editare: 7 Sep 2013
  2. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    poti sa stai linistit , la orice expertiza " facuta " de vinovat la fel si tu poti face contraexpertiza ; problema e alta de fapt : daca ti a spart oglinda sau nu ? Asta ca sa ceri daune ...
     
  3. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Sa spart oglinda, geamu usa spate si usile din partea mea indoite si zgariate.a dat peste mine un tip de vreo 130kg:))
     
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Daca nu te apuca " mila" e bine sa ti pregatesti un dosar cu care apoi sa ceri daunele ; cereti drepturile ca altfel " te calca lumea in picioare " ....
     
  5. dma

    dma 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4 , 1,6 ALZ , 2004
    Imi pare rau pentru tine si masina ta , sunt multi inconstienti care nu se gandesc la consecinte cand trec prin locuri nepermise sau traverseaza pe zebra cand au rosu la semafor , mai ales cei care sunt cu ochii in telefon care trec pe unde le taie capul crezandu-se pe bulevard !
    In locul tau as cere daune deoarece ai muncit pentru masina si nu mi se pare normal ca cineva sa-si bata joc de munca ta !
     
  6. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Sunt hotarat sa imi recuperez daunele! Singura nedumerire o am cu expertiza in caz ca o face pietonu.de exemplu se constata ca am avut 70 la ora pe drum cu 50 eu ce risc in situatia data?

    Sunt hotarat sa imi recuperez daunele! Singura nedumerire o am cu expertiza in caz ca o face pietonu.de exemplu se constata ca am avut 70 la ora pe drum cu 50 eu ce risc in situatia data?martori lui adica varusu si inca cateva persoane susutin ca aveam viteza dar aveam maxim 60 la momentul impactului cu el.si ce vina sa am ma gandesc eu ca doar el sa izbit de mine.as dori o explicatie mai detaliata cu expertiza asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Sep 2013
  7. dma

    dma 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4 , 1,6 ALZ , 2004
    Pai martorii au fost dotati cu aparat tip radar de stiu viteza ?? Parerea mea e ca nu au cum sa dovedeasca ca aveai viteza peste limita legala :
    1) ai abs pe masina - deci fara urme de franare
    2) doar un aparat radar putea fi martor la viteza reala ce o aveai
    3) tipul a trecut prin loc nepermis fara sa se asigure
     
  8. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    F corecta observatia ! Fara o constatare bazata pe un aparat de masura , inregistrata la momentul producerii accidentului , orice " marturie" este nula ! E cazul sa consultati un avocat specializat pe acest domeniu si sa dati drumu' la actiunea de recuperare daune !
    Sfat prietenesc : nu mai sustine ca aveai 60 la ora ! Sustine sus si tare ca aveai 50 la ora si gata , daca nu te cred , intai vor trebui sa demonstreze contrariul ceea ce este imposibil !
     
    Ultima editare: 9 Sep 2013
  9. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    oricum am sustinut ca am mers legal si cu 50 la ora!Bunul nostru avocat de pe acest forum ma sfatuit deja si ii multumesc inca odata.Azi voi merge la spital la aces individ sa ii cer bani pe cale amiabila iar daca nu e de acord il chem in instanta.Reparatie ma costa 2000 lei la un service iar la reprezentata 6600 lei.O sa va mai tin la curent cu detalile.Aveti grija la pietoni kamikaze
     
  10. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Bafta maxima sa decurga totul rapid si bine pt tine !
     
  11. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Azi am vorbit cu victima, e de acord sa imi plateasca daunele dar in rate fiindca doar el lucra si are 2 copii minori.ne-am inteles la 500 lei pe luna cu hartie la notar legalizat totul.joi voi primi prima tura de bani.azi am cumparat oglinda si geamu ma costat 300 lei si joi ovoi baga in service pentru repararea usilor fiindca se pot repara usor.intr-un final lucrurile incep sa se rezolve.victima va mai sta vreo saptamana internata.aveti grija mare in trafic la inconstienti ca chiar daca nu esti vinovat pierzi o gramada de timp ba chiar poti fi catalogat cum am patit eu "smecheras de cartier" din simplu fapt ca eram in maieu si se vedea muschi lucrati la sala cu bolidu langa mine.uitati-va pe tion la linku din primu post sa vedeti ce prosti abereaza unii.daca si o masina de 6k euro e considerata "bolid"....daca mai se intampla ceva la avest nefericit eveniment va voi tine la curent
     
  12. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Corectare : " victima " esti tu hehehe ca doar tu ai fost pagubit , nu ?
    Bolid , poate fi considerat si unul de valoare muuult mai mica daca luam in considerare intelesul cuvantului ... " bolid " - " sicriu pe roti " = masina f puternica , care nu are legatura cu pretul / valoarea " utilajului " .
     
    Ultima editare: 11 Sep 2013
  13. CheGuevara

    CheGuevara 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a4 b6 2004
    Da, am incurcat, eu sunt victima. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Sep 2013
  14. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Intr un tarziu am vazut si eu smecherasul de timis. Prima data am crezut ca ala de comenta pe linkul cu stirea vorbeste de tipul in bermude cu sapca n mana din primele poze. (varul victimei?) Ma, ai bolid?! Ai! Asa se intampla cand ai bolid si mergi la sala:)).
     
  15. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Macar vreo 2-3 la saptamana, poate se mai invata sa treaca strada, ca daca exceptam faptul ca pe trecere se cred eroi si nu ii intereseaza ca trebuie sa dai pasagerul cu capul de bord prin franare sa treaca el, trec ca furnicile vezi doamne pe unde...
    :beerchug::superman:
     
  16. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Doamne ce imbecil individul care a postat ( ionut ) in link-ul cu accidentul !? Cum pot fi ne-oameni unii chiar asa ?? Astia trebuie eutanasiati sa nu se inmulteasca !
     
  17. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Asa este.....da "muntele" peste tine si tot tu esti de vina. Apropo, era pe trecerea de pietoni? asa scria in articol, dar nu am vazut vreo trecere ..
     
  18. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Daca era pe trecere de pietoni acuma era in puscarie colegu' !!!!
     
  19. blueice69

    blueice69 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,1.9TDI,fab 2000 motor AJM
    CheGuevara Daca mai ai nelamuriri acum, te rog posteaza si voi incerca sa te ajut.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Sep 2013
  20. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    fratilor cu pietonii nu-i de gluma.Daca sunt pe ,,teritoriul ,,lor, mergeti usor.Numai cine nu a patit-o nu stie cum e.Am un prieten care a lovit unu si acum da cu subsemnatul chiar daca nu e vinovat sta stresat ca astia fac expertize auto,viteza etc.sa vada daca putea sa-l evite.
     

Distribuie pagina asta