1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Accident incepator

Discuție în 'Accidente auto' creată de mariusik, 6 Aug 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa zicem ca azi incheie procesul verbal. Oare ce data va scrie pe proces, de ieri sau de azi? Eu zic ca prietenul tau sa se tina tare pe picioare si sa mentioneze la observatii abuzul celui care a completat procesul verbal cat si faptul ca cealalta parte implicata si-a folosit influenta ca politist pentru a "indoi" diagnosticul. Daca mai adauga ca i s-a parut ca cealalta parte avea halena alcoolica, cand i se mai fac analizele celui pe care l-a lovit pentru a se stabili daca era sub influenta bauturilor? Azi?

    P.S. Daca cel care l-a lovit pe prietenul tau era sub influenta bauturilor alcoolice si se poate dovedi ca s-a sustras prin faptul ca lucreaza in MAI, iasa cu scandal si totodata prietenul tau isi primeste permisul inapoi fara probleme. Totusi, acest tip de intimidare implica si un avocat bun care sa ii explice politistului si portita pe care el nu a inchis-o, din graba de a inscena un accident mai grav decat e in realitate.
     
  2. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    eu din cate am inteles politistului i s-au recoltat probe de sange (insa nu stiu rezultatul) iar amicul meu a suflat in drager, rezultat 0.
     
  3. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Da nu mai si probele poate sa le masluiasca daca i-au dat asa un diagnostic si el are doar o zgarietura! Clar un avocat! eu nici nu as mai sta pe ganduri
     
  4. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Pe partea de raspundere pe codul rutier nu comentez, e la mintea oricui ca daca cele relatate raman asa, tot asa va ramane si verdictul referitor la permis.

    Pe partea de raspundere penala este obligatorie plangerea depusa de partea vatamata.
    Daca aceasta plangere se va inregistra, neaparat se vor efectua cele doua expertize:
    1. medico-legale. Prima pentru stabilirea zilelor de ingrijiri medicale, singurul criteriu in functie de care se stabileste gravitatea faptei; este exclusa stabilirea vinovatiei in functie de actul medical de externare din unitatea spitaliceasta, eventual poate fi avut si acesta in vedere de catre medicul legist la intocmirea raportului medco-legal, insa luat ca atare nu are valoare. Alte expertize medico legale se vor efectua cu privire la alcoolemia celor implicati in accident.
    2. tehnica, in urma careia se va stabili imprejurarile producerii accidentului (viteza.

    E bine de stiut ca la toate expertizele se pot formula obiectiuni in functie de rezultatele rapoartelor.

    Referitor la ce i se poate intampla, mai intai trebuie stabilit ce a facut. Ulterior, in cel mai rau caz, poate suporta consecintele art. 184/ Cod penal. De murit, cel mai probabil ca nu va muri partea vatamata, deci consecintele art. 183/ CP sunt excluse deocamdata.
    Cel mai probabil, daca se va retine in sarcina sa savarsirea vreunei fapte penale si este la prima infractiune, asistat de un avocat va primi o pedeapsa cu suspendare sau amenda penala.
    Ca solutie ideala, se va urmari inlocuirea pedepsei penale cu o amenda contraventionala.
     
  5. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    partea vatamata nu a avut si nu are internare, a facut doar o vizita la spital.
    In acest caz poate depune plangere?

    Si inca o intrebare, amicul meu nu era cu masina lui, era cu masina unchiului sau, care este inscrisa in spania, evident pe numele lui (al unchiului sau), cu toate actele in regula. Intrebarea este urmatoarea, asigurarea poate refuza repararea autovehiculului (politistului) daca la volan se afla alta persoana decat proprietarul masinii? (unchiul sau)
     
  6. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    revin cu noutati. PV s-a semnat (din ce am inteles nu s-a precizat nimic cu privire la sanctiunea pe care o v-a primit incepatorul, ma refer la permis, amenda etc), politistul implicat in accident nu are nici o pretentie, nu a depus si nici nu v-a depune plangere.

    Acum insa se ridica alt semn de intrebare.
    Daca politistul implicat in accident nu depune plangere, fapta savarsita de catre incepator se incadreaza aici

    1. suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 60 de zile pentru: nerespectarea culorii rosii a semaforului, a regurilor de prioritate ori a celor de depasire, daca s-a produs un accident cu avarii

    sau

    2. 90 zile daca fapta conducatorului a fost urmarita ca infractiune sau, in cazul accidentului cu victime, (aici nu sunt eu lamurit, daca politistul nu depune plangere, se considera tot accident cu victime?) daca instanta a dispus neinceperea urmaririi penale.(neinceperea urmaririi penale in ce consta, si ce factori influenteaza instanta sa dispuna neinceperea urmaririi penale?)

    Eu l-am intrebat pe incepator daca l-a intrebat pe agentul constatator cu privire la sanctiunile primite si mi-a raspuns ceva de genu: "Mi-a zis ala ca in cel mai rau caz mi se suspenda pe 2 luni." Exista posibilitate sa scape fara suspendare permis?

    Eu tot nu inteleg, daca se incadreaza la 60, nu v-a fi +30 ca e incepator?
    Oricat ar fi de lunga suspendarea, cand se termina termenul de suspendare este obligatoriu examenul pentru redobandirea permisului?

    ps: ramane valabila si intrebarea cu asigurarea

    Va multumesc pentru atentie si pentru timpul acordat!:friends:
     
    Ultima editare: 11 Aug 2010
  7. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Daca politistul implicat nu depune plangere ii accident fara victime. si i se suspenda dreptul de a conduce ptr 60 de zile!( se incadreaza la pct 1).
    Cu asigurarea nu stiu depinde de tipul de asigurare care-l are pe masina.
    Dar cu permisul neluat nu scapa 100% la accident (chiar tamponare ti-l ia)!
     
  8. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    si nu e 60 +30? +examen la urma? examen stiu ca nare voie sa dea pt reducere, dar eu am citit pe net ca trebuie sa dea examen chiar daca nu reduce suspendarea. oare cum o fi ?
     
    Ultima editare: 11 Aug 2010
  9. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Pai ptr ce sa mai dea examen daca nu ii reduce suspendarea? Astia chiar cred ca omu nu are ce face acasa?
     
  10. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    :laugh: ok, mersi, keep in touch:friends:
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Examenul e pentru a reduce pedeapsa si/sau pentru a nu adauga cele +30 zile pedepsei. Asadar, in teorie nu are drept sa dea examen dar e obligat sa stea cele 60+30 zile cu permisul suspendat. In practica, ar trebui sa mnearga la politie cu PV-ul si sa il intrebe pe cel de la eliberari permise cand sa vina dupa permis.
     
  12. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Dar, agentul constatator care a scris PV ii picau dintii daca ii spunea omului:
    -,, Ioane ai gresit, ai amenda 5$ si stai pe dreapta 5zile!'" platim impozite sa-si i-a cine salaru! :keule::puke2::puke2:
     
  13. Edushu 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2010
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 1996,AHU si A4 1,9tdi AWX 131cp,2002
    Acelasi tip de accident am avut si eu doar ca am ajuns in spital si eu si sotia mea,eu fiind vinovat. Si am aflat cu stupoare ca trebuie sa platesc spitalizarea si pentru mine si pentru sotie pentru ca eu am cauzat accidentul. Astea sunt legile la noi. Inca nu am aflat ce se va intampla cu permisul meu cu toate ca a trecut o luna de la eveniment.
     
  14. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Pana la urma asa a fost, suspendare 90 zile + examen obligatoriu.
     
  15. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Nasol! Se mai intampla cred ca a stat 90de zile nu???Din August?:(
     
  16. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    De prin decembrie. Da 90 zile a stat. Culmea ca amenda nu a primit.
     
  17. bbaarrbbooss 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2004
    oviudiutm: Vorbesti numai prostii, PV ti se da in momentul in care nu sunt victime si se trimite la judecatorie.
    Altfel se redacteaza unul pe calculator sau chiar se face de mana unde se descriu toate detaliile accidentului.
    Nu e obligatoriu sa se incheie procesul verbal in ziua in care se produce accidentul.
    Dar si tu vorbesti din cazuri auzite de prietenul fratelui sorei celui mai bun amic al parintilor tai etc.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e obligatoriu sa se incheie proces verbal in ziua aia insa nu vad de ce sa lasi pe maine ceva ce poti face azi. Scuza cu oboseala vine perfect cu masluirea cazului, nu-i asa? Daca cineva dorea la fata accidentului o persoana neutra, presa era cea mai buna, nu crezi? Sau ce rol are politistul?
    Bag de seama ca esti si tu un fel de politist!
    Nu ma justific ca experienta pentru ca nu am de ce. A fost un moment in viata mea cand mergeam la accidente, zilnic. Asadar, te rog, sa nu imi spui despre cum lucreaza politia.
    Imi mentin parerea de mai sus.
     
  19. bbaarrbbooss 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2004
    Nu incerc sa justific faptele lor, fiindca, ca in orice meserie sunt oameni care își fac treaba si care nu, dar sunt de acord ca fiecare sa răspundă pentru faptele lui.
    Pana la urma ți-ai facut treaba cu ce au facut politistii si imi pare rau ca nu ai intalnit si polițiști care sa îți faca o impresie buna

    O seara placuta
     

Distribuie pagina asta