1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Activare si montare functia Traffic Jam Assist la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Alex aiden, 30 Ian 2017.

  1. Alex aiden 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.0tdi CGLC quattro 2014
    Pentru masinile cu ACC si Lane assist a incercat cineva sa activeze optiunea? se poate?nu cred ca ar trebui alte piese pentru activare in afara de cele din pachet asistenta.
     
    andreigusan apreciază asta.
  2. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    Ce inseamna "sa activeze optiunea"? La ce te-ai referit? La B9 functioneaza pana la 60km/h prin activarea ACC+Lane Assist. Voi incerca zilele urmatoare sa vad daca functioneaza si la B8...
     
    Ultima editare: 30 Sep 2017
  3. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    Alex, am incercat azi sa activez la fel ca la B9 "traffic jam". Nu a vrut in nicio varianta, chiar daca Lane Assist si ACC erau active. Nici nu a fost aglomerat si nici nu am avut posibilitatea sa testez pe 3 bezni cu masini stanga si dreapta mea. Oricum se pare ca Lane Assist functioneaza doar daca ai marcaj si stanga si dreapta. Altfel devine din verde, galben (inactiv). Mai pe seara m-am documentat un pic si comparand A4 B8 pe care il detin cu materilaul de aici https://www.audi-technology-portal....sistant-systems/audi-a4-traffic-jam-assist-en , a reiesit faptul ca B8 are in minus ca piese componente cel putin un radar, cel de pe stanga. Oricum Lane Assist corecteaza de maxim 3 ori coloana de directie apoi te obliga sa preiei controlul printr-un mesaj si dezactivarea sistemului. Probabil sunt si alte piese inexistente sau mai putin dezvoltate la B8 fata de B9. Voi mai testa si daca apare un rezultat pozitiv anunt. Daca bat campii corectati-ma va rog...
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @terrymada, radarul ,,lipsa" nu are treaba cu Lane Assist. Cum crezi tu ca vede un radar marcajele de pe sosea ? Camera/camerele stereo din parbriz ,,vad" marcajele de pe sosea si activeaza sau dezactiveaza Lane Assist. Din acest motiv functionarea Lane Assist este limitata de mai multi factori printre care: existenta si calitatea marcajelor si conditiile meteo cum ar fi ceata densa sau zapada. Radarele sunt responsabile de functionarea ACC (Adaptive Cruise Control). In cazul B8 care are un singur radar, distanta de la care detecteaza autovehiculele din fata este medie. La alte modele exista doua radare ce lucreaza pe frecvente diferite, avand si distante de detectie diferite, putand atinge chiar 250 m. Exista producatori care in afara celor doua radare din bara mai au un al treilea in grila, acoperind trei intervale de distanta: mica aprox. 0-75m, medie aprox 75-150m si lunga aprox. 150-250m.
     
    Ultima editare: 2 Oct 2017
  5. terrymada 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro, CGLC, 2014
    @paulkf, daca citeai mai atent, observai ca "radarul lipsa" era dupa virgula aferenta linkului cu "traffic jam" de la B9. Nu am zis ca are vreo legatura cu Lane Assit. Multumesc pt restul explicatiilor dar deja le cunosteam. Topicul deschis de celalalt coleg se refera la Traffic Jam pentru B8. Poate ne raspunzi la intrebarea lui initiala si eventual ne oferi si explicatiile de rigoare.
     

Distribuie pagina asta