1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Airbag la A6 C5 - martor aprins in bord - demontare - schimbare - probleme diverse

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de audisline, 16 Iul 2008.

  1. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Nucule am totul demontat, am scris mai sus, inclusiv tunel, consola. Cum spuneam de calculatorul de airbag nu este necesara schimbarea lui (desi in prealabil am mai achizionat unul) .
    Tot ce am citit pe site-urile de specialitate nemtesti spune asa, calculatorul de airbag suporta maxim 3 crash-uri, adica momentan se leaga din nou toti senzorii se face resetarea si daca erorile nu reaparar se poate folosi in continuare. Eu o sa pun bordul sus o sa leg airbagurile, noile centuri si noi senzori crash, fac reseatarea si daca nu reapare nimic ma apuc de inchis totul la loc.
    Aaaa....scuzele mele...intrebai cum se poate ajunge....in prima faza am crezut ca doar consola se scoate si ajungi ...fals.
    Dupa scoaterea consolei am constatat ca prin fata lui trec canalele de aer pentru pasagerii spate, asadar trebuie demontat tunelul si consola si apoi este acces deplin la calculatorul de airbag.
    Din pacate daca as putea miscora pozele cu telefonul, v-as face documentatia pe ele.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Aug 2015
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Multumesc...o sa ma ocup maine si o sa iti arat concret cum sta treaba
     
  4. todac 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2013
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6 4B/LAKEQ1, AKE 180cp, 2002
    Salut! Ma poate ajuta cineva cu rezolvarea erorii 01366 Open due to crash signal la un a6 din 2002, 2.5 ake? Ma dispera de ceva timp ca se aprinde plafoniera in mers.La inceput mai aparea si 01561 dar am schimbat incuietoarea pe stanga spate si a disparut, dar plafoniera tot se aprinde dupa ce inchiderea centralizata da comanda deschis pe usi.
     
  5. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Todac ,va trebui sa iei la verificat fiecare mufa si conector in parte ale sistemului de airbag la verificat, eroarea asta apare in urma unui accident sau in urma unei conexiuni proaste.
    Fa un output test pe modulul airbag si vezi de unde apare problema ta.
    Aseara am adus piesele ,am totul complet mai putin senzorii crash...de negasit ...doua ore am studiat un trager impreuna cu proprietarul masinii donatoare si sunt de negasit.
     
  6. todac 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2013
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6 4B/LAKEQ1, AKE 180cp, 2002
    Multumesc! Accident nu a avut, deci am de munca...
     
  7. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Ma pot mandrii cu faptul ca asta seara am reusit sa montez bordul pe masina impreuna cu airbagul pasager. Cu ETKA in fata si alte doua tragere pe care le-am intors pe toate partile nu am gasit senzorii crash. Oare pot maine verifica sistemul airbag fara ei schimbati sau mai bine zis pot face outpout test pe airbag maine dupa montarea finala, fara sa stric sau declansez vreun airbag?
     
  8. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    fratilor...incredibil,dar nu pot gasii senzorii crash ai masinii....si aici ma refer la cei din botul masinii. conform etka nu gasesc nimic in locul precizat acolo
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ia posteaza erorile exact ce ti-au ramas pe airbag.
     
  10. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Astazi am desfacut toata fata masinii,am cercetat trage-ul foarte amanuntit...peste tot..nici urma de senzor crash,am cercetat pe lonjeroane...pe fosta bara...nu exista,alta locatie pentru c5 mai este?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu raman la parerea ca nu exista la A6 C5 acesti senzori in partea din fata, doar cei doi senzori de acceleratie laterala de sub scaunele fata. Ai mai jos schema electrica din Elsa si inca o imagine cu locatiile. Se vede ca senzorii crash sunt G179 si G180, adica exact senzorii de acceleratie laterala de sub scaune;)
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mare_hotz, pot să te întreb de ce tot cauți senzorii de crash? Ai primit niște informații eronate din partea colegului audi66, însă te poți opri din căutări.
    Tu ai c5 nfl, adică echivalentul b5 nfl. Pe românește nu ai senzori de crash pe tragger ci direct în calculator. Nu e mașina ta atât de nouă ca să aibe atât de mulți senzori.

    Și iar ai o informație eronată: calculatorul de airbag suporta 10.000.000.000.000 crash-uri, nu 3. Iar erorile de crash nu se șterg pur si simplu, nici prima oară, nici a 5000-a oară.
     
    Ultima editare: 24 Aug 2015
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este eronata, la facelift chiar sunt. Si la A4 B6.

    El abia ieri mi-a zis ca nu are nici o eroare de crash sensor, dar tot ii cauta !
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mașina lui e din 2000 conform profilului. Așadar nu e facelift. Așadar e varianta fără senzori pe tragger.
    Erori poate să aibe dacă calculatorul e de facelift. Atât.
     
  15. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    OK...multumesc de lamuriri,nu m-a indus nimeni in eroare cu nici un senzor, a fost supozitia mea deoarece am crezut ca de undeva din botul masinii vine semnalul de declansare al airbag-urilor.
    La punctul doi nu vorbeam de stergerea erorii crash ci de stergerea erorilor de pe centuri si airbag-urile pasager si volan.
    Nu stiu cat de adevarata este varianta ta despre modulul airbag si stergerea erorilor din el,din moment ce reprezentanta de aici spune ca e posibil sa mai mearga sau nu, legat de 3 crash-uri am citit pe forumurile nemtesti unde toti spun ca nu e necesar sa schimb modulul dupa primul crash.
    Si practic si teoretic inregistrarea crash-ului trebuie sa ramana,altfel toti am cumpara masini lovite cu airbag-uri sarite fara sa stim.
    Si pun pariu ca dupa ce termin masina,inafara de inregistrarea aia nimic nu v-a dovedi accidentul,nici macar suruburile ce tin aripile care au vopseaua masinii pe el.
    Oricum multumesc pentru lamuriri,maine seara revin cu raspunsul erorilor din modulul airbag,adica daca scapat de becul din bord sau nu.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ma doare fix undeva de ce spune reprezentanta.
    Eu contrazic reprezentanta. Acolo lucreaza oameni care stiu doar sa vanda piese noi.
     
  17. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    La reprezentanță din pacate lucreaza toti ,,desculții" care nu stiu sa lucreze doar la norma si sunt doar schimbatori de piese.
    Din pacate au tot la indemana si scule si documentație cate unii nici macar nu au habar cu se tin in mana.
    Si singurul motive pentru care se intampla asta sunt:
    1 salarii de mizerie
    2 politica reprezentantei care nu cauta sa faca calitate doar sa vanda sub o forma sau alta adica masini sau piese.

    Ps: cer scuze daca lucreaza cineva la reprezentanță si se simte jignit de cuvantul ,,desculții",dupa cum stim persoanele de fata se exclud.
     
  18. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Intreg sistemul airbag este gata si functional,dupa schimbarea airbag pasager,airbag volan si centuri,am sters erorile,recodarea nefiind necesara pentru ca modulul de airbag a ramas acelasi.
     
  19. robertsuk19 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 1.6 1996
    audi a6 2,5 v6 akn an 2000

    salutare am si eu martorul aprins pe bord si eroarea este :

    Adresa 15: Airbaguri Eticheta: 4B0-959-655-AI8.lbl
    Număr VAG: 4B0 959 655 G
    Componentă şi/sau versiune: Airbag Front+Seite 1001
    Codare soft: 00106
    Număr atelier: WSC 02324
    VCID: 346D772504DEC2BE40B-5178
    1 cod a gasit

    65535 - ModulComanda defect: defect de memorie
    00-10 - - - intermitent
     
  20. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Modulul de comanda este calculatorul airbagului,cateva posturi mai in spate gasesti locul unde se afla pozitionat si cum il poti inlocui, in functie de codul lui te pot ajuta sau nu cu un alt modul airbag
     

Distribuie pagina asta