1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Airbag - martor aprins in bord la Audi A3 8P - diverse probleme airbag - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de bubucutubu, 24 Mar 2010.

  1. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Salutari,
    Caut sa cumpar la second hand un Audi A3 model 2006 si nu pot sa clarific un detaliu: numarul si localizarea airbag-urilror. Sigur ca vreau sa aiba cat mai multe airbag-uri dar totusi din cate anunturi am vazut la nici una nu am primit confirmare ca ar avea airbag-uri in stalpii de la parbriz, iar cand numara etichetele cu SRS Airbag le iese doar 6.
    E cineva care are eticheta cu SRS Airbag in stalpii respectivi? Exista ca dotare optionala? Ma astept sa fie pt ca la alte masini (Golf, Passat, Toyota etc) sunt echipari care au airbag-uri atat in zona laterala (stalp mijloc sau deasupra portierei) cat si la stalpul de la parbriz.

    Ce alte airbag-uri pot fi adaugate ca optiuni pe langa cele standard?


    Multumesc!
     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    eu am 8 ( sau 10 ) airbaguri dar niciunul in stalpi de la parbriz ... dar nu prea cred ca e nevoie acolo ... cortina din lateral a suficienta ... cea din stalpul dintre usi ...

    LE : http://www.youtube.com/watch?v=-EHhB35zX9A
    cortina se deschide si din stalpul de la parbriz ... vezi de la secunda 13.
     
    Ultima editare: 24 Mar 2010
  3. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    salut ,intadevar exista aceste airbaguri pentru stalpi am vazut chiar la un coleg pe forum care avea un a3 din 2002 masina fiind luata din germania
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    adica ca in filmulet nu ?!? cortina !
     
  5. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    Exact :)
     
  6. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Mersi pt raspunsuri.

    @daniel84: colegul tau are si buline cu 'SRS Airbag' in stalpii de la parbriz?
    @LevY: deci ai cel putin 8 buline din acelea cu 'SRS Airbag' dar nu si in stalpii din fata?


    In filmulet intr-adevar se pare ca intr-adevar cortina se "prinde" si de stalpul de la parbriz, insa cum stim ca masina din film nu are o anume echipare privitor la airbaguri? (in consecinta buline la stalpii de la parbriz)
     
  7. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    intradevar scria pe stalpii din fata airbag
     
  8. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Am sunat la un dealer Audi si un tip de la vanzari parea foarte sigur ca la A3 2006 (si nici la cel de acum) nu exista airbaguri in stalpul de la parbriz, explicand ca n-ar fi nevoie din cauza unghiului montantului si a faptului ca airbag-ul frontal e destul de mare... in fine.
    Nu stiu totusi ce sa cred, mai ales daca daniel84 zice ca a vazut A3 marcat ca avand airbag in acei stalpi. Sau asa o fi fost la modelele mai vechi? (dinainte de redesign-ul din 2006)

    Tipul a mai zis ca singurele airbag-uri care se pot adauga optiuni sunt pentru in spate pt ca acea cortina standard n-ar ajunge decat pana la jumatatea geamului. Ciudat pt ca in film vad ca ajunge pana la capat...
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    pai logic nu prea ar avea ce sa caute un airbag acolo unde spui tu ... ai la volan si ai cortina ... deja ti`a inchis unghiu ...
    eu am 8 buline da... scuane fata , scaune spate ... volan , pasager .. cortinele ... optional mai poti lua pt genunghi fata , spate ...
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    bubucutubu

    Incepand cu anul 2005, la toate modelel Audi NU MAI EXISTA inscriptionare pe stalpul din fata (de langa parbriz stanga si dreapta) cu insemnele SRS Airbag.
    Airbag-ul care acopera si acest segment de protectie este inscriptionat pe stalpul dintre usi cum intorci capul deasupra. Acest airbag este de tip cortina care asa cum a mentionat si colegul LevY. In plus mai exista si airbag pe marginile (lateralele) scaunelor din spate dar acel tip o sa-l intalnesti foarte rar. O seara buna
     
  11. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Mersi pt raspunsuri.
    Inseamna ca se impaca explicatia dealerului cu ce spune daniel84 si probabil trebuie sa fie vorba de acel redesign din 2005 pt modelul 2006. Sunt din surse sigure informatiile tale?

    Imi dau palme pt ca deja am dat reject la 2 ocazii bune de A3 2006 pe motiv ca nu aveau decat 6 airbaguri.
     
  12. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    deci dupa 2005 nu sau mai montat airbag-uri in stalpi la a 3,cum va spuneam am ramas surprins sa vad la masina unui coleg de pe forum care vindea o pereche de stopuri cu led acele airbag-uri in stalpi de la parbriz parca iti dadea o senzatie de siguranta deplina ;)
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    daniel84

    Nu am spus ca nu s-au mai montat in stalpi, am spus ca nu mai scrie pe stalpi din fata cum ca acolo ar exista airbag. Mai citeste odata ce am scris. Scuze daca s-a inteles altceva.

    bubucutubu

    Da, informatia este din sursa sigura. Am si un A3 in familie an de fabricatie octombrie 2007 care are numai 6 airbaguri care se vad inscriptiile. (cortina stanga + dreapta, sofer si pasager fata si lateralele scaunelor fata deci in total 6). O zi buna
     
  14. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
  15. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Al meu de exemplu, care e inainte de facelift, mijlocul lui 2004 parca, nu are inscriptie pe montantii parbrizului pt airbag. Inscriptiile se afla doar pe montantii intre usi, si pe lateralele scaunelor. Deci nu sunt asa sigur cu "de la 2005 inainte"
     
  16. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Poate pe atunci era optional cel din montantii respectivi si tu nu ai acea optiune?
     
  17. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Pai din moment ce sunt cei in montantii dintre usi, sigur cei cortina au fost pusi ca optional pe masina. Si cei cortina sar si din montantii parbrizului si din cei dintre usi, doar ca probabil nu s-a mai facut inscriptia pe cei de la parbriz.
    In orice caz, e dificil sa stai sa te uiti dupa unde scrie airbag. Ia seria de sasiu si uite-te dupa optiunile care se afla puse pe ea, si de acolo iti dai seama.

    Si apropo, tu confunzi facelifturile. Daniel84 cand a zis ca un a3 din 2002 avea inscriptia pe montantul parbrizului, el se referea la modelul precedent de a3, 8L. Tu cauti modelul 8P, care a suferit doua facelifturi, unul in 2005 si unul in 2008 sau 2009, nu mai stiu sigur. Si cred ca la 8P airbagul cortina este trecut doar in montantul dintre usi, deci daca il are acolo, nu mai cauta aiurea si pe montantii parbrizului, pt ca nu are rost, e clar ca il are pus.
     
    Ultima editare: 28 Mar 2010
  18. bubucutubu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 Sportback 1.9 TDI 2008 NaviPlus RNS-E
    Cei din montantii dintre usi sunt cortina, de ce spui ca cortina a fost optiune?
    La modelul nou (cred ca 8P dupa spusele tale) cortina e standard.

    Nu stiam de 8L si 8P si nici ca se pot deduce optiunile din seria de sasiu, stie cineva cum se face? E o verificare buna de facut oricind.

    In filmul pus de LevY se vede ca intr-adevar cortina iese si din montantul A, insa asta e la A3-ul din 2006 (ar fi 8P faceliftul 1 dupa denumirile date de tine), nu stiu daca la fel e si la modele/facelifturi mai vechi. E posibil sa fie si la cel vechi si vorba ta singura modificare sa fie doar scoaterea bulinei de linga parbriz.

    Pe de alta parte nu-s sigur ca tot timpul cortina iese oblgigatoriu si din stalpul din parbriz, de ex la Golf 4 parca se numarau separat airbag-ul din stalpul dintre usi de cel din stalpul de la parbriz (si sunt marcate separat cu bulinutze).
    Probabil asta e si sursa confuziei, eram convins ca sunt separate insa la A3-ul din film se vede clar ca e unul si acelasi.
     
  19. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu stiu daca acea cortina este standard, de aceea am zis.

    Pot sa iti zic ca la 2010, este:
    -standard front and rear head curtain airbags and standard front seat-mounted torso airbags
    -rear seat-mounted torso airbags (optional)

    Airbagurile sunt asa: Airbag fata(volan),airbag pasager, airbag cortina (pt cap) care iese de sus, si airbag pt corp, care iese din scaun. Optional este cel de corp pentru bancheta spate.

    Verificarea dupa seria de sasiu se poate face cu ETKA, insa iti trebuie atat programul, cat si seria de sasiu, dar si internet. Mai simplu este sa intrebi la o reprezentanta, daca ai pe cineva cunoscut pe acolo.

    Bulina nu a fost niciodata la parbriz, din moment ce la prefacelift la mine nu e, si nici la 2006 la facelift. A fost doar pe 8L inseamna.

    Iar in legatura cu airbagurile, airbagul cortina iese pur si simplu din partea superioara a usilor, nu conteaza unde scrie si ce scrie, ideea e ca iese pe toata lungimea usilor, daca ai scris airbag pe vreun montant. Nu ai nici un airbag in plus daca ai scris "airbag" pe montantul intre usi, si mai ai scris si la parbriz.

    Daca este asa cum zici tu si este standard airbagul cortina, atunci nu ai de ce sa iti faci griji si nu ai de ce sa cauti inscriptionari prin masini. In caz ca nu e standard, e de ajuns sa scrie pe un montant, ca sa il ai.
     
  20. crazymih 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi s3 2002 AMK
    eu pe masina mea am 10 airbaguri din care 2 sunt pe stalpii din fata.
     

Distribuie pagina asta