1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alarma auto la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de manzzotty, 4 Aug 2013.

  1. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Stie cineva ce sunt aceste 2 butoane ???
     
    Ianc danut apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    manzzotty butoanele respective sunt pentru alarma. Cand sunt apasate se aprinde un led rosu si asta inseamna ca dezactivezi senzorul de inclinatie sau senzorul volumetric de monitorizare din interiorul habitaclului.
    Ce fac ele si cum functioneaza afli din manualul de utilizare al masinii. Citeste manualul de utilizare al masinii si o sa inveti multe lucruri ca sa nu mai fi nevoit sa pui intrebari inutile.
     
    Ultima editare: 4 Aug 2013
  3. Cristian Talpiga 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 143cp 2008
    Salutare tuturor,
    Sunt de putin timp posesorul unui A4 B8,din 2008 si pe usa de la sofer sunt 2 butoane pentru alarma. Le-am activat pe amandoua la un service pe elevator si cand a inceput ridicarea a inceput sa sune dar problema este ca nu reusesc sa o fac sa "tipe" cand este parcata. Cum anume trebuie procedat ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Sep 2013
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Ca sa "tipe" cand este parcata, ar trebui sa te inchizi in ea cu senzorul de monitorizare interioara activ, astepti 30 de secunde si apoi te misti in masina. Ai sa vezi ca "tipa".
     
  5. Cristian Talpiga 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 143cp 2008
    Ok am sa incerc.Multumesc
     
  6. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Cristian Talpiga Ai incercat, a ta tipa ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Dec 2013
  7. Shark08

    Shark08 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 2008
    Montare alarma Audi A4 B8

    Salutare,

    De 2 saptamani sunt proaspat posesor al unui Audi A4 B8 2.0 TDI si ca urare de bun venit in Romania, deja mi s-au furat capacele pinioanelor de la roti (cele in forma de stea).

    Asa ca ma gandeam ca sa iau masuri (sa nu ma trezesc ca maine imi vor fura oglinzile, rotile etc,) si sa imi instalez alarma. Din cate am vazut masina nu ii echipata cu alarma, si m-as interesa de una originala (eventual sa o montez la reprezentanta), nu prea am incredere in astea aftermarket.

    Cam care ar fi costurile?...se merita originala? sau sa ma orientez totusi spre una aftermarket?

    Astept sfaturi...daca sunt B8-uri pe care s-au montat ulterior :)

    Mersi
     
    IonuțGiovanni apreciază asta.
  8. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Am montat eu pe un A5. Este practic acelasi lucru cu B8. Numai ca nu prea te salveaza de hoti. Are senzor de monitorizare interioara, adica tipa la spartul geamului si senzor de inclinare, adica tipa la ridicare. In rest nimic. Si daca vrei sa o montezi la reprezentanta cred ca te va duca aproape de 5000 de lei cu piese de origine. Eu, fara sa ma laud, am scos-o si colegii de forum pot sa confirme, sub 1000 de lei cu montaj cu tot. The call is yours.
     
  9. relucu

    relucu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, 2009
    Salutare, am observat butoanele de pe usa, ideea ca nu stiu cand e activa. Ledul trebuie sa fie rosu cand e activa alarma sau nu? Imi puteti spune unde e pozitionata "goarna" ca e posibil sa fie defecta.
    Daca s.a mai scris va rog sa ma indrumati ca eu am cautat si nu am gasit.
    Stima!
     
  10. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    Ca sa fie activa ledul trebuie sa fie stins.
     
  11. faststorm

    faststorm 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2014
    Locație:
    Deggendorf
    Masina:
    A4 Avant,2012
    Am cumparat de curand un A4,Avant, Facelift si vreau sa imi montez alarma, am tot cautat, ce tip pot sa montez, dar sunt nehotarat si nu stiu de care:
    -Alarme pe Can-BUS – urmarire GPS, si comunicatie GSM
    -Alarme cu Pager LCD – gen VIPER, Carguard

    Ce experiente si recomandari aveti !
    Eu pe veche masina am montat o chinezarie cu pager lcd iar dupa 7 ani inca functioneaza fara erori, doar ca au cam lasat-o releele :)
     
  12. Traian.2010

    Traian.2010 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2014
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8, CAGC 2.0 TDI,2010
    Salutare tuturor, am cumparat masina cu o alarma CELTRAK montata si as dori sa-i schimb codul dar nu am un manual de utilizare sau altceva care sa ma ajute. Oare unde as gasi un manual de utilizare sau ceva asemanator. Va multumesc anticipat.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Poate sa ma ajute cineva, cu codurile de producator ale modulului original de alarma (de fabrica), precum si al senzorilor de soc si inclinatie ?
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Salutare tuturor.
    Am facut retrofit la alarma de fabica, la masina din semnatura, urmarind pas cu pas instructiunile de aici: http://audienthusiasts.com/Project_Alarm.html
    Masina nu a fost prevazuta cu alarma de fabrica. Am cautat toate componentele si m-am apucat de treaba. Dupa instalarea componentelor am trecut la activarea alarmei si senzorilor din VCDS. Toate bune si frumoase cu exceptia faptului ca nu este activ/inactiv butonul de dezactivare al senzorului de inclinare (tilt sensor). Ledul nu se aprinde indiferent de cate ori il apas. Este posibil ca acest senzor sa nu fie prezent ? Stie cineva daca senzorul este implementat cumva in modulul de confort (nu mai tin minte exact dar asa vazusem pe un forum)? Ledul butonului l-am testat inainte de montaj si se aprinde.
     
    Lucieu apreciază asta.
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ai instalat si sirena? Intreb pentru ca in tutorialul respectiv partea asta nu e prezentata.
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Da, am instalat si sirena si este functionala. Interesant este faptul ca VCDS-ul vede senzorul de inclinatie si am acces la modificarea sensibilitatii acestuia, insa butonul pentru dezactivarea acestuia ori nu functioneaza, pentru ca nu-mi confirma dezactivarea senzorului prin aprinderea ledului, ori functioneaza fara sa aprinda ledul. Am demontat din nou fata de usa si am revizuit cablajul care este facut corect, conform Elsawin si altor tutoriale de pe net. Probabil modulul din usa nu stie aceste comenzi si nu le da mai departe/primeste catre/de la modulul de confort. O sa mai fac sapaturi cand vremea o sa-mi permita. Momentan sunt multumit de faptul ca alarma este functionala.
     
    Ultima editare: 7 Ian 2016
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Revin cu problema butonului de dezactivare a senzorului de inclinatie. Dupa ce m-am mai documentat, am verificat functionarea alarmei la ridicarea masinii si in momentul in care am inceput sa o ridic pe cric alarma a inceput sa tipe, masina fiind inchisa din telecomanda. Am ajuns la concluzia ca senzorul de inclinatie nu poate fi dezactivat fizic din buton la masinile produse dupa luna 05.2010. Din acest motiv pe masinile produse dupa aceasta data au montat buton simplu, doar pentru dezactivarea senzorului de prezenta. Cel de inclinatie se dezactiveaza odata cu deschiderea masinii din telecomanda.
    Asa arata butonul simplu montat dupa 05.2010:
    $_57.JPG

    si asa arata cel montat pe A4 B8-urile fabricate pana la 05.2010:
    $_57 (1).JPG

    Mi-am dat seama ca nu am montat butonul care trebuie, dar nu este nicio problema atata timp cat alarma este perfect functionala. Probabil ca cei de la Audi au considerat ca este mai sigur ca senzorul de inclinatie sa nu mai poata fi dezactivat de posesorii masinilor, impiedicand astfel dezactivarea ,,accidentala" a acestuia.
    Retrofitul pentru alarma de fabrica este unul din cele mai usoare si mai ieftine retrofituri care pot fi facute la aceasta masina. Pe mine m-a costat in jur de 400 Ron, avand in vedere ca l-am realizat in totalitate singur si nu am platit manopera.
     
    Iulian321 și Lucieu apreciază asta.
  18. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    @paulkf Poti lasa un link pentru instalarea sirenei (cod component si montaj)? merci
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  20. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Cum zicea și K U L nu se vorbește despre sirenă... Asta ma interesează, restul am înțeles cât de cât
     

Distribuie pagina asta