1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alarma auto la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de manzzotty, 4 Aug 2013.

  1. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Sirena vine sub cutia prin care trage aer aeroterma. Ridici capota, scoti plasticul ce acopera ecu, vasul cu lichid de frana, etc., si pe partea pasagerului o sa vezi cutia asta neagra....o scoti si sub ea vine sirena. Pe partea electrica sunt 3 fire, unul la BCM in portbagaj, plus comun cu plusul senzorului din plafoniera si masa de unde vrei tu.
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cum spunea si @K U L sirena se monteaza sub priza de aer a aerotermei, pe partea pasagerului. Priza de aer este prinsa in trei suruburi, iar sub ea este un surub, din fabrica, de care sa prinde cu o piulita de 6mm (hexagon de 10mm) suportul sirenei. Eu am intrat in habitaclu, cu firele sirenei, pe sub aripa din partea dreapta (pasager) unde am gasit o trecere din cauciuc pentru un manunchi de cabluri. Pe langa acel manunchi am intrat cu cele trei fire de la sirena. Firul de alimentare +12V (rosu/galben) l-am legat pe aceeasi siguranta cu senzorii de prezenta ultrasonici, in panoul de sigurante de pe partea soferului, firul de masa (maro) in punctul de masa de pe stalpul A, la picioarele soferului, iar firul LIN Bus (violet/galben) in calculatorul de confort BCM2 din portbagaj, prin pragul de pe partea pasagerului.
     
  3. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Buna ziua. Am incercat sa fac beepul acela cand se incuie si se descuie masina, in canalul 63 dar nu am tinut cont de ce valoare era acolo ca sa adaug + 4 la ea si eu am adaugat doar 4 acolo si dupa aceea mi.am dat seama ca trebuia sa adaug +4 la valoarea initiala dar nu mai stiu care o dadea. Putin ajutor? Va multumesc
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @andrey_alex, ai alarma de fabrica pe masina ca sa-ti activezi beep-ul ?
    Cand ajung in seara asta acasa, daca nu te rezolva altcineva inaintea mea, o sa vad valoarea de pe canalul respectiv si ti-o comunic.
     
  5. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @andrey_alex: In folder-ul unde ai instalat VCDS-ul pe laptop/tableta ai un subfolder de Adaptari. Aici vei gasi un soi de Audit sub format de fisier text unde vei vedea la ce data si ora ai shimbat valoarea canalului 63 din valoarea initiala in valoarea actuala de 4.
     
  6. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Acum am gasit in folderul debug la adplog si scrie ca am modificat din canal 63 adaptat de la 40 la 04. Deci initial era 40 da? Si acum am 44 dar nu inteleg de ce nu se aude. Da am alarma de fabrica.
     
  7. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @andrey_alex : Verifica dupa ce ai setat valoarea pe canal ca este si salvata in primul rand. In al doilea rand, ai urmat toti pasii de AICI ?
     
  8. andrey_alex 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2015
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    Audi a4 2010 CAGB
    Gata. Va multumesc trebuia sa bifez la long coding casuta cu horn. Acum merge la valoarea 44. O zi buna sa aveti
     
  9. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Salut,
    Am un Audi a4 b8 din 2009 si dupa lungi căutări și probe n-am reușit să-mi activez beepul la inchidere/deschidere mașină. Va rog mult dacă se poate cineva să-mi explice (mura în gură) cum s-ar spune. Mulțumesc
     
  10. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    ai alarma de fabrica ?
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Beepul la inchiderea/deschiderea masinii poate fi activat daca ai alarma originala de fabrica. In cazul in care nu sti daca ai sau nu alarma OEM verifica pe portiera soferului daca ai buton de dezactivare a alarmei, Daca ai restul e simplu.
     
    amorezatu apreciază asta.
  12. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Mulțumesc de răspunsul rapid nu nu am nici un buton păcat pentru mine
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Atunci nu poti activa beep-ul fara alarma originala.
     
    amorezatu apreciază asta.
  14. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Ok mulțumesc se poate sa am alarma chiar dacă nam acel buton?pot verifica prin vag-com dacă am?
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca nu ai butonul, nu ai alarma.
    Poti controla fizic daca deasupra centurilor din fata vezi senzori, sau pe stalpii din fata.
    Cred ca se poate controla acest lucru, dar nu cunosc procedura. Poate este un coleg mai pregatit pe aceasta optiune.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce sa controleze, nu are alarma, nu are goarna, nu poate activa bip-ul. Simplu.
     
    kojak13 apreciază asta.
  17. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Ok nu trebuie sa ne alarmam era o simpla întrebare, ce am nevoie pentru a-mi monta alarma?
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sunt cateva informatii cu o pagina in urma chiar in acest topic.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu s-a alarmat nimeni.
     
    kojak13 apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai tocmai asta este problema, nu are alarma. :):p
     
    audi66 apreciază asta.

Distribuie pagina asta