1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alarma auto la A4 B8 - montare ulterioara - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de manzzotty, 4 Aug 2013.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru a avea confirmare acustica trebuie codata functia:

    Enabling/disabling doors locked/alarm armed sound:

    It is possible to enable the beep the car makes when locking doors in European models and likely to disable the beep in U.S. models that beep by default (and vice-versa of course). Just make sure you have the latest VCDS/VAG-COM updates installed and check/uncheck the checkbox Anti-Theft-System: Horn Confirmation active in 46 Central Conv., Long Coding, Byte 01, Bit 2. This may require that factory alarm is installed on the car.
    You can also enable a dual opening beep by changing the value on adapter channel 63 (in module 46) from 40 to 44 (or, judging by the link/info in the next text, adding 4 to whatever value you have there). (Old text about this: According to an unconfirmed post at motor-talk.de (http://www.motor-talk.de/forum/codierungen-hier-sammeln-t1963013.html?page=57), one can also enable opening dual beeps in addition to a closing beep. The instructions are: "Komfortsystem (Adresse 46) / Anpassung / Zentralverriegelung Funktionen -> zum eingetragenen Wert +4 addieren" which translates to "Comfort System (address 46) / adjust / add central functions -> to the registered value +4".)
     
  2. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Am codat functia, dar daca nu ai goarna de la alarma nu are cine sa bip-aie....plus ca te alegi cu fault code pe VCDS. Am mai facut sapaturi si trebuie facut ce am precizat anterior, goarna alarma (cod 1K0 951 605 C) conectata corespunzator, apoi codarea mentionata de tine. Banuiesc chiar ca pe cablajul din compartimentul motor (sau de sub vreo aripa fata cu e la Passat B6) se afla si mufa de la goarna, daca imi poate spune cineva care are alarma pe masina unde este pozitionata aceasta.
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Sirena se monteaza sub priza de aer a ventilatorului (aerotermei), pe partea pasagerului. Gasesti acolo inclusiv prezonul din fabrica, pentru fizarea goarnei. In afara de sirena mai ai nevoie de senzorii ultrasonici care se monteaza in plafoniera si butonul de activare/dezactivare a alarmei de pe portiera soferului. Poti sa te inspiri si de aici: http://www.audienthusiasts.com/Project_Alarm.html
     
    Ultima editare: 16 Aug 2017
  4. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    La ce pin si ce mufa a BCM2 din portbagaj sec onecteaza?
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    LIN Bus - Pinul 1 din conectorul T3e (sirena - H12) merge in pinul 16 din conectorul T32c al BCM2 (J393).
     
    Ultima editare: 17 Aug 2017
  6. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Salut, am comandat si eu toate piesele care trebuiesc pentru alarma.
    Astazi am vrut sa leg butonul pentru activare/dezactivare si din pacate butonul meu nu are 6 pini, ci doare 4. Mentionez ca masina mea este facelift.
    Vre-o idee cam cum ar trb sa conectez cablurile la mufa aceea mare de la usa.
    Va multumesc.
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Sase pini au butoanele montate pana in luna 05.2010. Dupa luna mai 2010, au schimbat tipul de buton care nu mai are si partea de dezactivare a senzorului de inclinatie si de aici cei patru pini ai butonului pe care il ai. Citeste postul nr.17 din acest topic.
    Pentru legarea butonului citeste aici: http://www.audienthusiasts.com/Project_Alarm.html
    Ai informatii detaliate.
     
  8. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Ms de ajutor.
    Am citit topicul nr.17, dar tot nu specifica cum trebuie legat butonul cu 4 pini.
    Ms mult inca odata .O seara faina.
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai aici varianta pentru butonul cu sase pini:
    Pin 1 buton (LED ) - Pin 10 mufa albastra modul portiera;
    Pin 2 buton (LED) - Pin 9 mufa albastra;
    Pin 3 buton (dezactivare senzori miscare) - Pin 20 mufa albastra;
    Pin 4 buton (dezactivare senzor inclinatie) - Pin 21 mufa albastra;
    Pin 5 buton - la firul maro de masa din mufa albastra;
    Pin 10 buton - la firul Albastru/Maro din mufa albastra.
    In cazul tau cel mai probabil lipsesc din buton pinul 1 sau 2 (corespunzator ledului pentru senzorul de inclinatie lipsa de pe buton) si pinul 4 de dezactivare a senzorului de inclinatie.
     
    Ultima editare: 21 Aug 2017
  10. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    La butonul meu am pinii 1-3-5-10. Ar trebuie sa leg butonul ca in schema de mai sus, dar fara 2 si 4. Teoretic ar trebuie sa functioneze, nu ? Merci de ajutor.
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie sa functioneze dupa ce faci si codarile aferente, daca ai montat si cablat si celelalte componente: senzorii ultrasonici din plafoniera si sirena.
     
  12. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    ok. ms mult.
    Dupa ce voi gata de montat totul voi reveni cu raspunsul final. :d
    O zi frumoasa. MS
     
  13. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Salut,
    Astazi am primit sirena care a venit cu tot cu mufa si cu trei cabluri. Am inteles ca cel rosu/galben vine pe acelasi plus ca si senzorul de miscare si maroul vine pe caroserie si al treilea fir vine legat pe BMC 2 de la portbagaj. Ce inseamna BMC 2 si cum arata acel fir ? Imi cer scz ca am scris ceva ce sa scria mai sus dar incerc sa ma fac inteles .:) Mai jos este poza cu sirena.Va multumesc anticipat.

    Screenshot_20170825-220337.png
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Este BCM2, nu BMC 2, iar al treilea fir, cel mov, este LIN bus prin care modulul de confort (BCM2) comunica cu sirena. Modulul de confort il gasesti in partea dreapta a portbagajului, in spatele carenajului cu acea adancitura. Vezi poza ca sa-ti faci o idee:

    BCM2 location.jpg
     
  15. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Salut, stie careva un cod pentru papucul ce intra in blocul de sigurante? La mine unde vine legata sirena si senzorul de miscare nu are papuc si nu reusesc sa gasesc cum ii zice sau ce cod are.
    Revin tot la prb cu BCM2 -ul, la mine sunt doua mufe cu 32 de pini, una gri si una negra.La cea gri era ocupat pinul 16 si la cea neagra e liber, asa ca firul de la sirena l-am conectat la mufa meangra.Este ok ?
    Va multumesc frumos. O duminică frumoasă.
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    T32c este conectorul negru din BCM2 (J393), T32d este conectorul gri. Pinul 1 din sirena merge in pinul 16 din mufa neagra a BCM2. Da, l-ai legat bine.
     
    Ratiu gabriel apreciază asta.
  17. Ratiu gabriel 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8 Limusine 2014, 2.0 TDI S-line 177 cp ,Cod motor CGLC
    Ok, ms de raspuns si de ajutor. Zi frumoasa tuturor.
     
  18. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Am o sirena (cod 1K0 951 605 C) cu tot cu mufa si 5cm x 3 cabluri, dar provine de la un A3, deci posibil culorile sa difere:
    - pin 1 sirena = cel dinspre partea plata a mufei = cablu maro (putin mai gros decat celelale 2) = merge in pinul 16 din mufa neagra a BCM2
    - pin 2 sirena = cel din mijloc = cablu verde-rosu = masa sasiu
    - pin 3 sirena = cel dinspre partea rotunjita a mufei = cablu albastru = +12 prin siguranta de 5A din tablul de pe parea soferului.

    E OK?
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu stiu in ce masura se intelege cu BCM2 pe LIN bus. Este posibil sa foloseasca alt protocol. Nu bag mana in foc, in schimb nu recomand sa montezi una recuperata, deoarece sirenele au un acumulator de backup care se descarca de tot si se sulfateaza daca sirenele sunt ,,lasate mult timp pe raft". Eu am luat teapa cu o sirena luata de la dezmembrari. Avea acumulatorul mort si-mi dadea eroare ceva de genul ,,Siren defective". Am desfacut-o si am gasit cablajul corodat in zona acumulatorului:wtf:. Am incercat sa refac cablajul si am pus un alt acumulator dar tot degeaba. Pana la urma am dat comanda de o sirena noua si am scapat de problema. Asadar iti recomand sa-ti caut una noua pe codul de A4 8K sau A5 8T. Gasesti la preturi rezonabile pe site-urile de afara.
     
  20. Pana Gheorghe

    Pana Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2017
    Locație:
    Fetesti
    Masina:
    Audi A4 2009 170 Cp
    Salut, sunt nou pe aici
    Am achizitionat un Audi A4 B8 de 3 saptamani, Am luat aceasta masina cu o alarma viper 5706v care are un senzor de perimetru foarte sensibil si se aprind avariile la orice miscare. As vrea sa stiu cum elimin aceasta alarma tinand cont ca am si alarma originala.
    Din ce m-am documentat am gasit modulul la panoul de siguranta langa modul am mai gasit un buton on/off (posibil sa dezactivezi alarma) dar tot asa imi face. Aș vrea sa elimin aceasta alarma de finitiv. Astept un raspuns, multumesc.
     

Distribuie pagina asta