1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Alarma OE sau After Market (instalata ulterior) - montaj inchidere centralizata la Audi 80 90 100

Discuție în 'Modele clasice' creată de johngotty, 18 Ian 2008.

  1. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    aaa,pana la urma ai inchidere centr vacuumatica:pdeci acelasi principiu ca pe b3.sper sa foloseasca si altora topicul acesta,eu m-am luat dupa tine cand ai zis nu ai inchidere vacuumatica si defapt ne-am dus pe un drum gresit,nu era mai simplu sa verifici de la inceput in portbagaj dupa mocheta daca ai pompa de vacuum?:pglumesc,bine ca ai depistat problema si ai gasit rezolvarea:beerchug:eu unul iti urez milionul de km cu 0 probleme,ideea lui fagarasan e ok dar tb desfacute toate fetele de usi,trase cabluri etc.bafta:rockwoot:
     
  2. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Ai dreptate Tavi,eu doar am venit cu alta sugestie mai ieftina(dupa cum zicea si colegul)...l-am avertizat ca ii ia cel putin o zi de lucru...:hi:
    Eu personal am avut ambele sisteme(vacuum si actuator)dar pot sa va spun ca ambele sunt defectuoase si cu probleme.Vacuum-s-a crapat un furtun sau se duce pompa,nu mai merge,actuator se cam ard dupa un timp,mai gasesti la bucata...Intr-adevar e cel mai simplu daca isi gaseste pompa.Apropo,Bul,ai verificat pompa separat sa vezi daca nu cumva ai probleme cu alimentarea ei?
     
  3. devils 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI, 2001 AJM
    eu am avut cu vacuum si pe Polo si am si pe Audi ... si a mers fara probleme si pe Polo si merge fara probleme si pe Audi. Problemele sunt cum ai norocul.
    Succes!
     
  4. Ciusto

    Ciusto 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2009
    Locație:
    Lupeni
    Masina:
    B 3 2.0 E
    Eu asta iarna pateam ceva de genu o zi imi mergea inchiderea pe toate usile doua zile trebuia sa inchid manual chiar si partea de la rezervor , pompa de vacum nu primea comanda nici din dreapta nici din stanga ... cel mai probabil de la frig :|
     
  5. nicky 83

    nicky 83 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    audi 80 b4 1,9td,1992
    Montaj inchidere centralizata (cu chei briceag) la audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4)

    Salut, am primit de curand un KIT (2 chei briceag + modulul de inchidere centralizata). Masina mea - Audi 80 B4 1,9TD are din fabrica inchidere centralizata vacumatica manuala dar vreau sa pot sa o incui / descui din telecomanda cheii briceag. Daca a montat cineva asa ceva pe B4 , rog sa intervina cu un tutorial. As merge la electrician dar fara 200 ron ... nici o sansa.
    Atasez mai jos poze ale produsului (modul + cablaje) schema electrica ,dar am nevoie de ajutor in ceea ce priveste conectarea lor la instalatia masinii , in special legarea firelor care dau comenzile incuiat-descuiat.
    In schema apar 4 actuatoare electrice dar cred ca trebuie sa le ignor din moment ce am inchidere vacumatica din fabrica.
    Multumesc anticipat si..... sa auzim de bine. Salut ! :hi:
     
  6. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    In ceea ce priveste schema atazsata intr-adevar apar 4 actuatoare..dar tu ai treaba doar cu firul maro si alb(care este dublat si pentru comanda manuala,exista masini la care usilese incuie-descuie de la butonul de pe bord).O pereche din aceste firemaro-alb se leaga la acest buton care in cazul tau nu e,iar cealalta pereche se leaga la actuatorul din usa(unul da comanda de inchidere,altul de deschidere manuala,cu cheia) Firele Blue si green iti vor da comanda la pompa vacuumatica actionata de cheia-briceag.In rest Black e masa,cele 2 fire maron se leaga la semnalizare(doar daca vrei),roz la sirena,daca ai,iar isa fuse/red este (+).Daca vrei mai simplu Black -masa,Maron,alb,verde albastru toate le legi in usa soferului ,Rosu+iar suplimentar daca vrei iti legi la sirena,semnalizatoare,buton suplimentar....Spor la treaba.
     
  7. nicky 83

    nicky 83 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    audi 80 b4 1,9td,1992
    BINE, BINE ! Am inteles si eu din schema cum se alimenteaza modulul de comanda cu +/- , cum se leaga semnalizatoarele, sirena si butonul optional (pe care intr-adevar eu nu il am), dar nu stiu unde leg cele 4 fire si anume firul ALB, firul MARO si firul VERDE si cel ALBASTRU , Am totusi ACTUATOR?!?! la inchiderea cu vacuum ??? Pentru asta trebuie sa desfac panoul/ fata de usa ??? Sau fac ceva legaturi si la pompa de vacuum din portbagaj ? Rog mai multe detalii daca ti-ai montat asa ceva pe B4 . Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Sep 2011
  8. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Am montat pe alta masina nu pe b4.In usa soferului ai un contact care da comanda la pompa de vacuum care iti inchide usile.Acolo legi maro si alb iar verde si albastru se leaga la pompa de vacuum(practic ele dau comanda la pompa).
     
  9. nicky 83

    nicky 83 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    audi 80 b4 1,9td,1992
    ...

    Mda......... .Multumesc pentru raspunsuri. Subiectul se poate inchide .
     
  10. katalynmusoiu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2010
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi 80 b4 1.9 tdi '94
    salut

    salut as vrea sa stiu dacai ai reusit sa montezi inchidere si daca da cum ai facuto ai umblat pe la compresor ce fire ai legat.astept raspuns ms mult
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Sep 2011
  11. nicky 83

    nicky 83 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Resita
    Masina:
    audi 80 b4 1,9td,1992
    Inchidere Cu Chei Briceag

    Salut! Nu am montat inca modulul de inchidere ; se pare ca nimeni (de pe forum) nu si-a montat acest tip de inchidere pe B4. Nu am primit inca un raspuns ca sa ma lamureasca 100% si prefer sa merg la un electrician care se pricepe, nu de alta ...dar... nu sunt electrician de meserie si nu vreau sa fac experimente pe instalatia masinii si sa intrerup circuitele aiurea si nici nu vreau sa ard cumva instalatia/pompa de vacuum (care costa intre 1400-1700 RON- noua). Imi pare rau ca nu pot sa te ajut dar daca o sa o montez in viitorul apropiat , te voi anunta iar daca o montezi tu primul , te-as ruga sa ma lamuresti si pe mine. :hi:
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Sep 2011
  12. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
  13. tm_09_bul

    tm_09_bul 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2009
    Locație:
    Caransebes
    Masina:
    Audi 80 B3 1.8 & Audi 80 B4 2.0E & VW PASSAT 3BG 1,9TDI PD AVF
    inchidere

    problema s-a rezolvat baieti! am gasit o pompa de vacuum la un domn cu dezmembrari pe care nu am dat nici mai mult nici mai putin de 60 RON!!!
    pret super ok avand in vedere ca una noua e cca 1400 RON iar la second sub 150 ron nu gasesti, dar am avut rabdare si am cautat pana am gasit rezultatul cel mai convenabil.
    Am montat pompa si rezultatul a fost cel asteptat in sensul ca se inchid toate usile , portbagajul pana si clapeta de la busonul rezervor atunci cand inchid una din usile din fata!
    Asadar rog un moderator sa inchida acest topic intrucat este rezolvat!
    Multumesc tuturor!
    Cu stima,
     
  14. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    60 ron e mai mult decat un pret bun si ma bucur pt reusita ta si ca ti-am putut fi de folos toti cei ce am postat.numai bine:racer:
     
  15. mihai.brandau

    mihai.brandau 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Campulung Moldovenesc
    Masina:
    Audi A6 - 2,0 TDI - 2006
    am si eu aceiasi problema.

    am si eu aceiasi problema. imi poti spune unde gasesc si eu un compresor pt inchiderea centralizata?
     
  16. tm_09_bul

    tm_09_bul 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2009
    Locație:
    Caransebes
    Masina:
    Audi 80 B3 1.8 & Audi 80 B4 2.0E & VW PASSAT 3BG 1,9TDI PD AVF
    iti scriu numerele de tel de la cei care am cumparat. ii suni si intrebi daca mai au:0744 206 798 sau 0755 033 187

    vezi ca s-ar putea sa se auda f prost la tel... ca e o firma de prin Campia Turzii care se ocupa si cu asa ceva

    mai am un numar de tel unde iarasi are dar cred ca 150 ron e ultimul pret:(

    0744 961692

    succes!sa ne tii la curent;)
     
  17. rza

    rza 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    turda-cj
    Masina:
    audi a4 1.9tdi 1z
    salut imi cer scuze daca gresesc as vrea sa stiu daca se poate monta o inchidere centralizata pe un audi b5 1996 din cate stiu masina are si ea la randul ei o inchidere centralizata care functioneaza dor cand vrea si cum vrea, din cate mi-a zis un electrician se pare a fi probleme la butucu usii care este mult mai scump si mai complicat decat sa montez o alta inchidere centralizata. multumesc
     
  18. Tyger

    Tyger 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2010
    Locație:
    Visina , jud. Olt
    Masina:
    Audi A4 B5 ,Motor 1.6 ADP ,An 1996
    Salut.Sunt nou pe forum si acesta fiind primul mesaj al meu ,doresc sa salut toti membri si sa le doresc cat mai multi km fara evenimente.Iar ca sa nu fiu offtopic ,m-am decis sami montez si eu o inchidere centralizata tip "cheie briceag" pe masina ,dar informatiile de la alti colegi de pe forum nu au fost prea ajutatoare pentru mine.Rog pe cineva care se pricepe foarte bine si a mai montat sa ma ajute cu o schema pentru montare mai detaliata.Multumesc.
     
  19. Tyger

    Tyger 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2010
    Locație:
    Visina , jud. Olt
    Masina:
    Audi A4 B5 ,Motor 1.6 ADP ,An 1996
    Am rezolvat si cu inchiderea centralizata.Cu toate ca a fost mai dificil sa interpretez pozele si instructiunile,dar intrun final am reusit sa o montez.Am facut si poze dar nu stiu cum sa le pun pe forum,dar daca ma ajuta cineva sa le pun....poata va vor fi de folos pe viitor.
     
  20. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i

Distribuie pagina asta