1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Amenzi primite in afara tarii - cum se procedeaza ?

Discuție în 'Contraventii' creată de ding, 1 Mai 2008.

  1. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Nu exagerez... Dar am avut un Golf 4 cu numere de RO si creca un Ungaria am vreo 3 amenzi... Austria 3-4 si Germania creca vreo 10 si nu mia venit nici una acasa in Romania. La parcari nici nu le mai stiu numarul cate am.

    Iar cu masina de Germania am vreo 15 numai in Germania si mia venit una de 93 de EUR nu am platit nimic si sa majorat la 99 de Eur si una din Austria de 80 de Eur.
     
  2. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    de parcare am si eu mai multe deja de ani de zile si nu s-a intamplat absolut nimic, dar nu stiam care e situatia cu amenzi rutiere....oricum m-i se pare ca a devenit destul de util topicul asta :)


    Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mai 2011
  3. Mr_StReSs

    Mr_StReSs 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    Craiova/Germany
    Masina:
    A5 CAMA 2.7 TDI 190hp. 2008
    -2008 cc 5 blitzuti in Germania (auto de RO) nici pana in ziua de azi nu a venit nici o veste de la ei!

    -2008 fara vinieta la Unguri (auto de RO) 70e amenda, am achitat pe loc.... (nu-i obligatoriu)

    -2008 fata vinieta la Austrieci (auto de RO) amenda aproximativ 200e, daca nu se achita pe loc iti confisca autovehiculul, bunuri sau te aresteaza :D (mare grija pentru orice amenda)

    -2011 Amenda pentru vorbit la telefon in Germania (auto de germania) am primit amenda si achitat pe loc (obligatoriu pentru straini altfel iti confisca autovehiculul) + mi-au trimis inca o copie a procesului verbal prin posta in romania!
    Si acum exact o luna (auto de germania) am luat amenda de 20000huf la bozgori ca nu am vrut sa le dau spaga :))
    Nu am achitat nimic si nici nu am de gand sa o achit decat in cazuri extreme acum sa vad daca primesc ceva in romania sau germania... maicuta lor de unguri!


    In Germania cel putin pozele se fac numai din fata si cand primesti amenda ai poza cu numarul masini si poza cu fata ta :P (daca nu se vede fata nu primesti amenda, daca nu ma insel)


    In Austria si Germania daca te opresc si te gasesc cu amenzi le platesti, pleci pe jos sau te leaga.
    Iar pe cele cu masina de Germania o sa le primesti la un momentdat daca nu au ajuns, eu o amenda de la blitz (masina de germania) am primit-o dupa cateva luni bune!

    Iar un prieten in Italia a fost prins ca a trecut de bariere in spatele tirului fara sa plateasca si neavand bani sa achite amenda a ramas fara masina.
    Asa ca mare grija in afara!
     
  4. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Eu am luat amenda cu poza din spate in Londra. Se vede clar masina in prima poza si a doua cu zoom direct pe numar, masina fiind un rental. In Londra exista o taxa numita "Congestion Charge", adica nu ai voie in centru intr-un anumit interval de timp daca nu platesti. Exista totusi un bulevard care traverseaza Londra si daca o ti pe acolo nu e nevoie sa platesti, insa fiind first time in London n-am stiut.

    Am primit amenda abia dupa 6 luni fiind deja majorata. Initial a fost trimisa la Avis dupa care Avis a trimis-o la mine. Am sunat, am facut scandal ca nu e posibil sa primesti o amenda dupa 6 luni majorata, am zis ca o platesc dar la valoarea initiala, au fost de acord urmand sa-mi trimita un formular. N-au mai trimis nici un formular si nici nu am mai auzit de ei de atunci. Asta se intampla prin martie anul curent. Dupa asta am fost in Anglia si nimeni nu a zis nimic nici la intrare si nici la iesire.

    Pe langa incidentul asta, au mai fost vreo cateva radare prin Austria si Germania insa au trecut ani si n-am primit nimic niciodata.

    Insa pe genul "un prieten in Italia a fost prins ca a trecut de bariere in spatele tirului fara sa plateasca si neavand bani sa achite amenda a ramas fara masina" i-as mitralia direct. Promit solemn ca daca se va intampla asta in fata mea, in secunda 2 am sunat la 112 si il raportez instant. Asa fac toti in afara, poate pare ciudat la prima vedere dar numai asa ne va fi mai bine in viitor, mai ales copiilor.
     
  5. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Ieri am facut calcul la amenzi. Am de plata 500 de eur. Aia de 99 de eur sa facut 240. :) Ultimul avertisment daca nu ma da in judecata.

    Parchez in centru.. cobor cu tigara si o arunc si cand ma uit 2 politisti alergau spre mine.. M-am gandit ca am parcat naspa. :) Da de unde mi-au dat amenda ca am aruncat tigara jos 10 eur. :)) Si cica urmatoarea data daca mai ma prinde 200 de eur amenda. :)))
     
    Ultima editare: 7 Aug 2011
  6. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Sa imparti si cu noi starea prin care ai trecut, nu de alta dar multi dintre noi n-am vazut granitele Romaniei ...
     
  7. gabriel87

    gabriel87 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2011
    Locație:
    Linz Austria
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 130CP 2003 AVF S-line
    Sunt de 3 ani jumatate in Austria si masina mea are numere de Arad. Am pierdut numarul la amenzi de cand sunt aici. Amenzi de parcare, radare... etc si pana in momentul de fata nu mi-a venit nimic acasa in Romania.
    Ma gandesc si sper sa nu se adune toate aceste amenzi intr-o baza de date si cand sunt oprit sa fiu obligat sa le platesc pe toate :D

    Oricum saptamana trecuta mi-am radiat masina din Romania si am inscris-o aici in Austria. La inceput am avut putin frica ca o sa ma gaseasca cu amenzile neplatite dar am inmatriculat-o fara probleme :) e
     
  8. oboroc 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6 200
    Am primit scrisoare cu poaza mea :hubbahubba:frumos si nr din Germania in momentu cand aduceam masina in RO si am incalcat viteza cu 12 Km/h :busted_cop: si amenda de 20Euro ... Si nu am inteles nimic mai mult .... Nu situ ce trebuie sa fac ...O sa treabuiasca sa achit sau nu ... ar trebui undeva in jumate de an sa plec iar la EI :whistle2: Si oare ma pune sa platesc sau ma opreste cineva ? ... Sau ungurii la vama ...Stie cnv ?:uhm::uhm::uhm:
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, cum intri in Germania te opresti frumos in prima localitate mai mare, te duci la posta si cu procesul verbal si CNP -ul tau platesti cuantumul amenzii. Daca nu faci asta si te opreste politia pe Autobahn si vede (imediat stiu, nu-ti face iluzii, au baza de date computerizata extrem de bine pusa la punct) ca nu ai platit amenda risti sa-ti fie confiscata masina si sa dai socoteala la tribunal pentru incalcarea legi cu buna stiinta. La vama cu Ungaria sau in Austria, nu ai probleme.
    Nu te gandi sa nu o platesti. Am prieteni care s-au incapatanat sa nu plateasca amenzile si li s-au confiscat masinile in Germania, pana cand au platit amenda, bineinteles majorata.
     
  10. oboroc 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6 200
    Nu e vorba ca nu vreau sa platesc, sa stiu daca se mareste ceva sau nu. Eu as plati in Romania daca e posibil. :sos:
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Sep 2012
  11. brapcau 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 3.0 diesel, quattro, 2009 - 239 CP
    amnda austria

    salut,
    am avut si eu o problema de acest gen. Mergeam in austria cu o masina cu nr de zoll luata din germania. Numerele erau pe numele meu. Masina pe al altcuiva.
    Mi-a venit acsa in octombrie anul trecut o amenda pentru radar de 150 EURO.
    N-am platit-o. Dupa care au venit 2 notificari pentru a ma prezenta la posta sa ridic ceva cu conf de primire. Nu m-am dus stiind despre ce e vorba.
    Acum 10 zile a mai venit in posta acasa inca o data amenda de 150 EUR.
    nu stiu ce sa fac.
    Ce se intampla daca nu o platesc.
    se majoreaza?
    vine la fisc in Romania ulterior?
    calatoresc in austria cam 1 data pe an cam 10 zile.
    pot sa am probleme?
    merci mult.
     
  12. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Vad ca nu ti-a raspuns nimeni, si desi cred ca e tarziu, sa incerc eu...
    Raspunsul la toate intrebarile tale este DA ! Din nefericire. Si s-ar putea sa te trezesti cu amenda prin fisc, si nu mai ai scapare. Cu atat mai mult daca tot circuli prin Austria, s-ar putea la un control de rutina sa o pui original...
     
  13. brapcau 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 3.0 diesel, quattro, 2009 - 239 CP
    iti multumesc mult pentru raspuns.
    da, vad ca nu a zis nimeni nimic. din pacate pentru mine... am platit-o.
    m-am gandit ca e mai bine asa, avand in vedere ca o sa le tot traversez tara.
    merci mult inca o data.
     
  14. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    daca va circula in Austria s_ar putea sa_i opreasca masina sau sa_l puna sa plateasca amenda
     
  15. blueice69

    blueice69 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,1.9TDI,fab 2000 motor AJM
    Corect! Problemele vor fi doar in Austria, nu si in Romania deoarece momentan nu exista protocoale de acest gen intre tari. Nu se stie insa daca vom intra in Schengen!
     
  16. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    apropos....stiti bancul cu SChengen?
    VISE TATA VISE
     
  17. cap_andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 143 CP CAGA
    Salut. Am primit aseara prin posta o amenda din august din Germania. Am depasit cu 35 km limita legala. Tin minte un blitz, dar nu ma asteptam sa primesc nimic. Ideea e ca mi se pare foarte mare. E 188.5 euro si nu stiu daca o sa o platesc. Au protocoale cu statul roman? O primesc la fisc sau ce se intampla cu ea sau ce pot sa patesc daca nu o achit? In cat timp se prescriu amenzile de circulatie? Astept si eu raspunsuri de la cine e in tema cu legislatia in vigoare.
    Multumesc. Cu stima.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se prescrie nimic pentru amenzile externe. Exista deja incheiat un protocol intre toate statele UE pentru o baza de date comuna in privinta amenzilor. Ai toate datele unde trebuie platita amenda pe procesul verbal si sunt banci in Bucuresti care accepta plata amenzilor externe. Daca nu o platesti si o sa iesi afara din tara cu prima ocazie la un control de rutina in Germania poti avea multe surprize neplacute (se poate retine permisul de conducere, poti plati o amenda majorata, te obliga la plata pe loc si daca nu ai banii se retin actele masinii si se imobilizeaza masina pana platesti, etc.).

    O zi buna
     
  19. cap_andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 143 CP CAGA
    Multumesc pentru promptitudine. Deci sa inteleg ca nu sa imi apara aici la taxe si impozite? Mi se pare exagerat de mare amenda. Daca era pana in 100 euro, chiar o plateam. Dar sa dau aproape 200 euro. No way. Multumesc oricum.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta cu aparatia la DITL nu ai de unde sa stii. Depinde unde transmit autoritatile Germane informatia ca ai primit amenda. Daca ti-au trimis doar tie scrisoarea cu Procesul Verbal riscurile sunt mentionate anterior. Daca apare si la DITL (unde ai tu domiciliul) si nu este exclus asta, vei fi bun de plata in lei la echivalentul de la data platii amenzii. Bafta.
     

Distribuie pagina asta