1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Anvelope de marimi diferite pe puntile masinii - incompatibile cu Quattro si Torsen la Audi

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de gabriel_petrea, 22 Noi 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    probabil daca ai greutati diferite pe roti, o sa lucreze mai mult sistemul quattro avand o sarcina mai mare pe puntea cu greutatea rotilor mai mare, si asta nu stiu daca ar fi bine.

    oricum, iti dai seama ca cel mai recomandat e sa ai toate anvelopele identice, nu stiu de ce le-ai acceptat de la inceput pe cele de la cardinal.

    acum daca le iei pe cele 93y, nu respecti ce scrie in talon, dar le ai la fel, daca iei 97y, o sa ai diferente intre anvelope, deci iar nu e bine. nu stiu ce as face in situatia ta, nu trebuia sa iei runflaturile de la inceput..
     
  2. florinp111 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 tdi quattro
    cred ca o sa merg pe 97 Y ca in talon .in fisa de la service in dicele de masa superior insemna ca suporta o masa mai mare 730 kg in loc de 650 ,cred ca asta ar fi singura diferenta
     
  3. rexy

    rexy 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2012
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    A6 C6 3.0 BMK quattro 2005
    Exemplu:
    205/55/16 are diametrul exterior identic cu 195/65/15 sau 215/45/17 din motivele urmatoare :
    primul grup de cifre reprezinta latimea anvelopei
    al 2-lea grup reprezinta procent la suta la inaltimea anvelopei din latimea lui
    al 3-lea grup reprezinta diametrul jantei in inci
    ca urmare trebuie tinut cont de diametrul exterior al rotilor dar si de latime , aderenta difera la latimea anvelopei cum poate diferi si la profilul anvelopei
    La 4x4 recomandat 4 anvelope identice.
     
  4. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    Atatea speculatii pentru o chestie clara : ANVELOPE IDENTICE ce e asa de greu de inteles ? rolul unui forum este ca macar sa nu induca in eroare !
    Daca toti isi dau cu parerea si explica din experienta lor ca n-are nimic daca umbli cu roti diferite de-aia nu suntem nemti.
    Am fost de curand in Olanda, unde e 120 km/h limita pe autostrada. TOATA LUMEA MERGEA CU 120, asa e regula . Noi nu intelegem asta pentru ca suntem balcanici, locul unde se incalca regulile.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Apr 2012
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Multa lume nu intelege ca producatorul RECOMANDA utilizarea de anvelope identice. RECOMANDA nu IMPUNE. La fel cum recomanda si neschimbarea uleiului la diferite tipuri de cutie si cu toate astea cutiile respective pica pentru ca nu au avut ulei schimbat. La fel este RECOMANDAT si la sistemul quattro (haldex) si cu toate astea eu am mers cca 4 ani cu anvelope cu dimensiuni diferite (cca 2 ani am mers cu 235/40 pe fata si 265/35 pe spate si 2 ani am mers cu 225/40 pe fata si 255/35 pe spate) si nu am avut nici o problema, nu mi-a patinat, nu a intrat in avarie sistemul de ABS nu am distrus diferentialul

    Pe forumurile externe e deja o moda sa ai "staggered wheels" si majoritatea o folosesc pe A5-uri care are torsen. Atat timp cat se respecta diametrul total al roti si circumferinta anvelopelor este identica (maxim 2% diferenta) nimeni nu a avut probleme. Din ce am citit, pot fi diferente daca se folosesc anvelope cu latimi diferite , atunci cand masina se foloseste la capacitate maxima, eventual pe circuit, majoritatea se plang ca masina nu mai este la fel de stabila. In rest la un mers normal nu au fost probleme.

    Oricum, din cauza drumurilor, utilizarii necorespunzatoare sau a altor circumstante, anvelopele chiar daca sunt total identice se pot uza diferit pe o masina. Ce ar insemna asta...sa se faca praf diferentialul ca un cauciuc are circumferinta cu 1 mm mai mica decat altul din cauza uzurii inegale?...


    Daca aveti putin timp cititi de la oameni care le folosesc, nu doar ca stiu teoria din carti sau care "au auzit ei ca asa ar fi mai bine" :
    http://www.audizine.com/forum/showt...al-B8-A5-S5-RS5-Aftermarket-Wheel-Gallery-***
     
  6. amotida 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 sportback 2.0 TDI Quattro, 170 PS, S-line, 2010, Cod motor CBBB
    Salutare tuturor. Desi topicul este foarte vechi, consider ca pentru ce ma framanta pe mine acum era singurul unde puteam sa scriu despre, si sa cer pareri (caci consider ca toti ce citesc un topic de genu' au habar si cunostinte macar minimale despre tractiunea integrala si variatiile sale folosite pe diverse modele audi)...
    Cu ce ma confrunt:
    Am distrus o anvelopa. Masina este awd, haldex, producatorul zice clar ca trebuie folosite 4 anvelope similare, inclusiv uzura. Cica asa trebuie, nu doar "recomanda"...
    Anvelopele sunt Dunlop Sport Maxx 225/45 R17, cu o uzura medie, n-au nici doi ani de folosire. Mi-e ciuda precum si nu suport ideea ca pentru una distrusa ar trebui ca eu acum sa cumpar 4 noi...Acum, ca tot iarna e pe vine, am pus celelalte jante cu anvelopele de iarna, am deci timp sa caut raspuns la framantarile mele, precum si sa decid ce anume sa fac pana la primavara.
    Initial, mi-am spus ca voi cauta o anvelopa second, aceeasi marca/model, cu o uzura apropiata si imi voi face treaba. Insa, desi marca, marimea si modelul il gasesc pe olx de exemplu, ce nu gasesc e indicele potrivit de greutate si viteza... respectiv 94Y. Gasesc doar indice de greutate mai mic (deci implicit si greutatea anvelopei in sine mai mica).
    Sincer, as fi cumparat chiar si noi, dar doar daca ar fi fost vorba de doua (pt aceiasi punte), dar de patru nici nu pot sa pun problema. Insa, chiar de as cumpara doua noi, aceeasi dilema as avea, respectiv uzura inegala intre anvelopele celor doua punti.
    Oare ce ar fi mai potrivit sa fac in aceste conditii?
    Variantele ce le consider momentan:
    1-Achizitionarea a doua anvelope second (max doi ani de la fabricatie) cu uzura similara alor mele, insa cu indice de greutate 91 (adica nu XL) caci doar acest indice il pot gasi din cate se pare;
    2-Achizitionarea a doua anvelope noi si cu indicii similari cu cele detinute (cu greu am gasit un comerciant care mai are acelasi model ca al meu) sau tot a doua anvelope noi insa modelul ulterior (un pic difera la striatii).

    In ambele principale variante, tot nu e totul perfect cum zice producatorul... In varianta 1 voi avea uzura relativ egala dar greutate inegala de la o punte la alta iar in varianta 2 voi avea greutate (teoretic) egala insa cu uzura inegala de la punte la punte.

    Sfaturi/pareri?
     
  7. spanu110976 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Feb 2012
    Locație:
    Napoli
    Masina:
    audi a6 avant, 2.0 BRF-136CP (170CP) 2006
    Acum toate ca toate, dar vorbind strict tehnic: ce anume pune in pericol dimensiunile diferite la anvelope?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand ABS si ESP va da eroare in timp (ECU la Audi nu este setat niciodata ca cel BMW de exemplu, care stie ca masina are dimensiuni diferite de roti) pe urma diferentialul spate si cutia de transfer din fata daca are Quattro (nu e cazul acestei masini) si altele. Acest topic dedicat, unde ti-a fost mutat mesajul, despre problema asta vad ca nu l-ai citit.
     
  9. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    La masinile care au dimensiunea anvelopei diferita si J-ul jantei este mai mare pentru anvelopele mai late si sunt la cele cu tractiune spate pentru a avea o aderenta mai bune. Crezi ca daca erau ok nu le puneau direct din fabrica asa? Sau iti treceau dimensiunile respective pt a le monta ulterior? Chiar nu cred ca e recomandat sa pui anvelope mai inguste, vara, pe puntea pe care ai tractiunea. Sincer nu cred ca o limuzina premium cum este A6 merita anvelope second sau improvizatii de genul.
     
  10. Gabriel Popa

    Gabriel Popa 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5, 2.7T Q, BES, 2003 / Audi A6 C5, 4.2 Q, ARS, 2000 / Audi A8 D2, 6.0 Q, AZC, 2002
    In completarea lui @Cristi, franele vor solicita mai mult puntea fata si de aici uzura prematura a anvelopelor pe fata. Chiar daca diametral vorbind, nu sunt diferente mari, stabilitatea va fi afectata in curbe, datorita unghiurilor de pozitionare ale masinii (se va crea un V intre punti) si masina va avea o tendinta de subvirare mai pronuntata. Mai e ceva cu niste forte (nu-mi amintesc care) ce vor fi chiar periculoase. Curiosii se pot documenta asa cum am facut-o si eu.
     
    z1daru, mihaicristian și iVladBogdan apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta