1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Anvelope si Jante pentru A4 B6 - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de aba19, 18 Ian 2008.

  1. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    Si pana la urma desi e AUDI un nume cu greutate , de ce roata de rezerva este optionala? Cum se intampla in cazul meu unde in locul ei am un chit de reparatie!
    Nu am inteles acest lucru , am fost pe la dezmembrari sa caut o janta de 16" in 5 suruburi te tabla sau aluminiu sa o am de rezerva dar nici gand ,am gasit dar pe 15"in 4 suruburi si ma sfatuiau sa pun un caucic mai mare ca sa ajunga la dimensiunile celei de 16".
    Pana la urma am scos suportul de la kitul de reparatie am pus un cauciuc nou iar toate piesele din kit in interiorul cauciucului -nu au fost probleme cu drumul de romania acu de sarbatori italia-romania si retur ceva mai mult de 8000km dar la -20 grade afara cine schimba cauciucul ? Nu stiu cum aveti voi roata normala sau de dimensiuni mai mici care e pt viteza maxim 80/h dar cu Kitul de reparatiii nu stiu chiar ce poti face!
    Am fost la audi si am cerut sa imi dea pretul la janta de 16" din aluminiu - duraluminiu sau ce o mai fi dar la pret cam mult 190 e si pt cea din tabla care este 80 e. Am comandat pe cea din tabla fiind roata de rezerva dar am fost curios sa vad cat ajung toate componentele din kitul de reparatie si am ramas masca :blink: de pret 380 e !
    Si totusi nu am inteles pt o janta de 80 e si un cauciuc de 100 e este un chit de 380 e !
    Voi ce parere aveti?:idea: E chiar interesant acest lucru cu roata de rezeva !
    CIAO:friends:


    http://www.myturbodiesel.com/1000q/wheels/18-oem-audi-wheels-5x112.htm
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Sep 2014
  2. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    La mine este chitul de reparatie,dar este si roata de rezerva..asa am luat-o. S-ar putea ca cei care au vandut-o pentru a scoate niste bani in plus au luat roata de rezerva...sau au dat cu masina intr-o groapa,nu s-a mai putut repara janta si atunci au pus pe cea de rezerva. Oricum m-as mira ca originalul sa nu aibe roata de rezerva :think:
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Si a mea are roata de rezerva, si inca cu janta de aliaj ca si cele de pe masina. :yes:
     
  4. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    a mea nu are roata de rezerva, doar acel kit de reparatie.
    oricum eu intentionez ca in primavara sa-mi iau 4 jante pe 16" si cauciucuri de vara, si atunci una din jantele ce le am acum o voi tine ca si roata de rezerva.
     
  5. audifanatik 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2002
    Nici a mea nu a avut decat kit-ul de reparatie. Intrebarea e ce naiba faci cu el cand patesti ca mine, adica iei o groapa gigantica pe un pod si-ti TAI cauciucul in fierotaniile iesite din armatura podului???!!!
    Eu am pastrat janta de la cauciucul taiat (mi-au dat si janta la inlocuit), am cumparat un cauciuc nou si... am rezerva. Kit-ul ala bag de seama ca e doar pentru mici pori in cauciuc, nicidecum pentru penele... romanesti. :)
     
    Bobelea Dorin apreciază asta.
  6. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    salut si eu am luat-o cu kitul de reparatie...dar am gasit o janta de tabla de 16 cat am eu rotile la cineva cu 50 de lei...si i-am pus un cauciuc care l-am pastrat si gata acum am rezerva
     
  7. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Roata de rezerva e optionala din mai multe motive, printre care:
    1. In general in vest nu prea se fac pene, drumurile fiind destul de curate.
    2. Chiar daca si in vest se mai fac pene, o sa vedeti destul de rar (eu n-am vazut niciodata) pe cineva schimband roata. De obicei se cheama fie masina de service (Audi ca si alte marci dand acea "Garantie de mobilitate") fie ADAC-ul sau omologul din tara respectiva (in Romania e ACR) care remediaza problema fie pe loc, daca se poate, fie la un service daca e mai nasol.
    3. In functie de echiparea masinii s-ar putea pur si simplu sa nu incapa roata in portbagaj (asta e si cazul meu). Daca aveti cauciucuri mai late decat seria, ele nu mai incap in suportul pentru roata de rezerva si de-aia se da acel kit de reparatie.
    4. La unele modele lipseste roata de rezerva pentru ca in suportul acesteia se gaseste amplificatorul de sunet si/sau subwoofer-ul, si in acest caz se da tot kitul respectiv.

    Pentru Romania oricum e recomandabil sa avem roata de rezerva.
     
  8. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
    nici a mea nu avea roata de rezerva dar am pus eu o roata normala... asta e
     
  9. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    eu cand am luat-o am negociat cu vanzatorul si pana la urma mi-a bagat o janta de tabla cu cauciuc cu tot...
    sper sa nu o folosesc niciodata...
     
  10. IONUT_TM

    IONUT_TM 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    AUDI A6;AN FAB. 2006;2,7 TDI;180 CP
    DE REGULA CAND CUMPERI MASINA NOU O PRIMESTI CU ACEL CHIT DE REPARATIE,DAR LA NOI PE DRUMURILE NOASTRE NU PREA AI CE FACE CU EL,DECI PRIN URMARE MAJORITATEA SI-AU SCOS CHITUL SI AU PUS ROATA DE REZERVA,EU AM CUMPARAT MASINA SI CU ROATA SI CU CHITUL RESPECTIV:icon_thumright:
     
  11. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    eu am roata de rezerva de aliaj dar nu am kitul ala cine stie...
     
  12. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    De curiozitate m-am uitat si eu la roata de rezerva...scrie pe cauciuc for emergency only.:p
     
  13. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Eu am kitul dar n-am roata ! :sorry: Aveti idee de unde se poate cumpara o roata "emergency only" ?

    Multumesc!
     
  14. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Incearca la reprezentanta.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2011
  15. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    incape in acel compartiment o roata normala, de 205/60 R15?
     
  16. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Daca la mine incape una da 195/65/R15 cred ca si la tine o sa incapa una de 205. In caz ca nu incape pui de 195 in caz de urgenta e buna si asta. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2011
  17. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    dute si tu pe la dezmembrari si uitate ca nu are rost sa dai o carca de bani pe una noua....io am gasit una de tabla pe 16 si am dat pe ea 50 de lei:P

    da iti incape sigur....mie mi-a incaput 205/55/16
     
    Ultima editare: 30 Ian 2008
  18. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Atunci incearca la magazinele de piese auto sau la dealerii de anvelope.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2011
  19. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Asa voi face ! :)
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Mai 2011
  20. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    Cristi, tu cum ai bagat roata de rezerva? Peste chestia aia de polistiren sau ce o fi in care e kitul de reparatie, cricul, etc? Sau ai scos aia si ai pus roata?

    Eu mi-am luat 4 jante pe 16" pe care le montez luni, si de curiozitate am pus acolo o janta goala sa vad daca intra. NU intra, adica nu se mai inchide bine "podeaua" portbagajului. Daca ar mai avea si cauciucul pe ea, nici atat.
     

Distribuie pagina asta