1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Anvelope si jante pentru Allroad A6 C5 - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de 2002_allroad, 13 Mai 2010.

  1. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    stiu ca pe torsen este obligatoriu ca rotile fata si spate sa aiba acelasi diametru.
    cum va descurcati cu uzura aparuta din cauza diferentelor de diametru intre rotile celor doua punti?
     
  2. radubar1 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2007
    Vand set jante + anvelope

    Salut am si eu de vanzare un set de jante din aliaj cu cauciucuri de iarna dunlop wintersport 3d cu dimensiuni 195/65/ R15. Cauciucurile sunt in stare buna unul este nou celelalte sunt folosite iar jantele nu sunt lovite. Pretul este de 950 de lei negociabil.Relatii la 0721.28.40.69 in Bucuresti. Multumes
     
  3. katalinu

    katalinu 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ABT
    1.Daca te-ai referit la uzura diferentialului fata, intermediar sau spate atunci:
    la dimensiunile pe care le-am precizat s-a ajuns ca urmare a respectarii in primul rand a acestei reguli, fata intotdeuna e egala in circumferinta cu spatele. Torsen oricum accepta diferenta de pana in 2-maxim 3% intre raportul de transmisie fata / spate fata de normal. Oricum nu e cazul nici macar de aceasta marja pentru ca dimensiunile fata/spate sunt egale in circumferinta, repet.
    2.Daca te-ai referit insa la uzura anvelopei (cum am inteles la prima vedere) ma gandesc ca un cauciuc de 235/45/18 (fata) se va uza mai mult sau mai putin (oricum altfel) fata de un cauciuc 265/40/18 (spate). asta in conditii ideale (presiune corecta pentru uzura uniforma, presiune egala in toate anvelopele, geometrie etc etc). Ca urmare a acestei stari de fapt consider ca diferenta fata/spate (la care am facut referire anterior) in circumferinta ar fi efectiv una neglijabila, tinand cont si de grosimea de maxim 10mm din "carnea" supusa uzurii de pe majoritatea anvelopelor pana a fi declarate gioarse si astfel incapabila de a influenta intr-un fel sau altul modul de functionare mecanica a oricaror angrenaje, inclusiv al diferentialelor.
    Numai bine.
     
  4. ninjachi

    ninjachi 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi allroad 2001 ,2.5 tdi
    scuzati ma fratilor ca ma bag dar vad ca voi uitati in ce tara traim...eu nu inteleg cum poti sa ti montezi roti sport p masina in romania,eu am 235_45 r17 si nu mai suport masina asa....am locuit in italia 10 ani ,acolo folosesti autostrada 80% din rulajul masinii....parca mai merge o roara sport,r18 sau c o fi altceva dar in oras cand intri...varza, mai ales liniile d tranvai,aveam un seria unu afara M cu jante d 18 am luat cu 80 la ora o linie de tranvai de mia au sarit toate gesturile ...cauciucuri taiate p fata jante praf,total 1500 euri le am dat jos si am pus 16 ..eu zic dao n masa de frumusete..e pt cine si permite. scuzati ca mi am dat cu parerea,numa bine
     
  5. katalinu

    katalinu 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ABT
    pai vezi ca 235 45 17 e mult mai rigid decat 235 55 17 care mi se pare idealul cuminteniei pe allroad...
    uite vino si da-i o tura cu a mea pe 18 si pe urma mai vorbim. toata smecheria e din anvelope pana la urma, cu conditia sa pastrezi limitele decentei in dimensiunea jantelor, asa ce sa mai zic de 19 sau 20, o faci carutza.
    normal ca e santier naval la noi, perfect de acord....dar ideea era ca merg puse 18 cu ce trebuie pe ele fara nici o pb.
    :respekt:
     
  6. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    salut ,eu am pe masina mea dunlop sp winter sport iarna 235/55/17 si sunt ff multumit de ele.....si le recomand pt allroad....iar la drumurile noastre sunt ok:)
     
  7. ninjachi

    ninjachi 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi allroad 2001 ,2.5 tdi
    merci mult ,am sa mi pun si eu masura asta ,55 e super,45 mi a facut ficatul negru .bafta
     
  8. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    :))te cred..initial am vrut si eu pe 45 dar ...m-am gandit ca e mai sanatos pe 55 ...numai bine
     
  9. ninjachi

    ninjachi 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi allroad 2001 ,2.5 tdi
    Salutari. Am pus Continental 235 55, super tare balena. :thumbs-up: Nu se mai dezlipeste deloc. Deja de iarna. Aceeasi masura mai am un set Yokohama dar pe 45. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Oct 2011
  10. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    hheehe ,e mai bine pe 55 ha ?:))
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Salutare tuturor. Ieri am achizitionat un A6 Allroad si as vrea sa ma sfatuiti si pe mine ce cauciucuri de iarna ar trebui sa imi iau la masina. Deocamdata astea de vara sunt 225/55/17. Ma intereseaza pt ca sa fiu cat mai safe pt iarna, nu ma intereseaza cum arata sau mai stiu eu ce fita. Am luat masina pt ca merg des la munte si as vrea sa faca fata conditiilor atmosferice de iarna de pe la noi cat de cat. Va multumesc pt sfaturi.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dr_dumi am mutat eu unde trebuie mesajul tau initial.

    Depinde ce buget ai alocat pentru anvelopele de iarna.

    Dunlop, Vredestein, Nokian, Michelin, Goodyear asta daca vrei sa dai ceva bani pe anvelope

    Matador, Semperit, Sava Eskimo, Lassa, Kleber, pentru un buget mai limitat.

    Sfatul meu este sa cumperi anvelope noi chiar daca nu sunt cine stie ce firma si obligatoriu toate 4 aceeasi dimensiune si aceasi producator asta daca nu vrei sa ai probleme ulterioare cu transmisia Quattro (referitor la anvelope scrie si in carte ca trebuie sa fie acelasi model, firma si profil). Bafta la achizitie.


    O zi buna
     
  13. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    Salut ,
    se pot pune jenti pe 16 pe Allroad?
    et? j?
    Multumesc
     
  14. zexxe

    zexxe 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Allroad
    Ce parere aveti de aceste anvelope ?

    Anvelope 255/ 35/ zr19 Michelin Pilot Sport CUP 2 !
    Vreau sa stiu parerea voastra despre aceste anvelope .
    Multumesc anticipat !
     
  15. horeabortan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi ALLROAD, 2,5 cmc, 2002
    Dimensiune anvelope Audi Allroad

    Salutare.

    Am o intrebare. In cartea de identitate a Allroad-ului meu sunt date dimensiunile anvelopelor 225X55 R17.
    Am primit o oferta buna la un set de gume noi, insa au dimensiunea de 225X45 R17.
    Oare sunt compatibile?

    Multumesc pentru opinii.
     
  16. naniacostin

    naniacostin 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a6 allroad c5
    va arata ca un carucior...pune 225.55.17 sau 235.55.17..pe 45 sunt prea mici..
     
  17. horeabortan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi ALLROAD, 2,5 cmc, 2002
    Multumesc de raspuns. Pun ce imi scrie in carte atunci.
     
  18. Adi_bra 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 allroad 2.5 tdi 2003
    Va salut
    Am gasit niste anvelope de iarna 235 65 17 la pret bun si as vrea sa stiu daca merg puse pe un audi allroad 2003 (jantele duble) fara sa afecteze ceva?
    Va multumesc
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vrei sa o faci tractor ?
     
  20. Adi_bra 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 allroad 2.5 tdi 2003
    Pentru iarna decat...ma intereseaza daca merge dimensiunea aia... sa nu afecteze ceva mecanic sau sa nu sar cu ea de pe drum
     

Distribuie pagina asta