1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A3 8P - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de 69dny, 30 Iul 2009.

  1. 69dny

    69dny 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2008
    Locație:
    Fetesti, Ialomita
    Masina:
    Audi A3 2005 1,9TDI 105CP
    Am citit si eu toate posturile cu problema asta cu apa pe sub mocheta. Bineinteles ca le-am citit pe toate fiindca am avut si eu o problema asemanatoare. Si pe aceasta cale le multumesc tuturor membrilor care prin posturile lor ne fac viata mai usoara.
    La masina mea(Audi A3 8p 2005)simptomele erau urmatoarele:apa din belsug sub mocheta din spate dreapta si foarte putina sub mocheta din fata dreapta, la pasager. Pot spune ca pana sa ma apuc de treaba am adunat cu o carpa, in decurs de 3 zile, cred ca aproape 5 litri de apa. Eram disperat!
    Intr-o buna zi, cu ajutorul unui prieten, caruia ii multumesc pe aceasta cale, am luat hotararea ca sa desfac mocheta sa pot vedea de unde vine problema. Dupa lupte seculare care au durat circa 2 ore am descoperit problema.
    Furtunasul de evacuare a condensului de la climatizare, situat undeva la piciorul stang al pasagerului din fata, era scos din locasul lui, iar toata apa de la climatizare(condensul)se prelingea pe sub mocheta pana in spate.
    Oricum am scos inca 10 litrii de apa din masina(si nu exagerez, pe cuvant de onoare) si apoi cu ajtorul unei aeroterme pret de 2 zile(nu prea am avut timp din cauza serviciului)am reusit sa usuc buretele de sub mocheta.
    Acum totul e ok la mine in masina si, recunosc, am inceput sa dorm si eu mai linistit noaptea.
    Si pentru ca postul meu sa ajute si altora, atasez si cateva poze pentru a se vedea mai bine locatia acestui furtun.
     
  2. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Ma vad si eu nevoit sa postez in aria asta.

    In urma cu 1-2 luni am observat ca se face condens nefiresc de mult pe geamuri, iar dupa vre-o saptamana am observat ca pasagerii imi lasasera geamul din dreapta spate crapat 2 mm, suficient incat sa se prelinga apa dar sa nu suiere aerul, iar usa parea vizibil umeda/rece si am asteptat cu rabdare sa se usuce de la sine.

    Zilele trecute m-am decis sa investighez sursa condensului deoarece nu dadea semne de duca si am gasit picaturi de apa in stopul de frana de sus, si la roata de rezerva, dar fara a fi uda tapiteria.

    Imi puteti spune daca stopul are ceva garnitura care se poate deteriora? Trebuie schimbat cu totul? Mai pot fi si alte cauze de condens daca tapiteria nu e uda?:(

    Multumesc.
     
  3. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Imi puteti spune daca stopul are ceva garnitura care se poate deteriora? Trebuie schimbat cu totul?
    Raspuns Scurt "DA, are o garnitura de jur imprejurul stopului ca sa nu intre apa din afara masinii pe langa caroserie". In interior (interiorul masinii) insa are gauri ca nu este inchis etans sau ermetic.

    Uite aici niste imagini ca sa-ti faci idee de cum arata stopul acela demontat de pe masina.
    http://www.ecstuning.com/Audi-A3-FWD-2.0T/Lighting/Tail_Light/ES459667/

    sau imaginile de aici
    http://forums.vwvortex.com/showthre...oiler-install-w-pics!&p=77187524#post77187524

    In mod normal nu se deterioreaza. De schimbat se schimba cu totul dar nu cred ca are vre-o problema, iar daca ai deja apa in el ca in poza acesta cel mai probabil este datorita condensului (umiditatii ridicate din masina) si a temperaturilor mai reci de afara. Nici daca ai becuri arse in el nu il schimbi cu totul, ca se pot schimba doar becurile arse.

    Daca insa insisti cu schimbatul pretul unuia sh este de 50 ron. Colegul Jonny Bravo vinde unul in bazar cu atata.

    LE: La tine s-ar putea sa fie inca apa in masina, jos in buretii de sub podea. Daca ai avut geamul deschis si a curs mult sunt sanse ca sa fi ajuns si jos in acel loc, fie ca este in fata, fie ca este in spate sau sub tot. Usa are niste orificii de scurgere in ea in partea de jos, dar depinde cum curge, din afara, prin usa, se scurge prin orificii, apoi pe pragul exterior si ramane doar afara, sau dinauntru si nu are unde sa se scurga si doar se acumuleaza sub mocheta.

    Eu de aia cred ca ai si condens in pe geamuri, in stop si la roata de rezerva, adica exact acolo unde este contact cu temperaturile mai joase si unde pot vaporii sa condenseze.
     
    Ultima editare: 10 Ian 2014
  4. Naitsirc

    Naitsirc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI / Passat 1.8TSI
    apa in spatele scaunului pasagerului

    In urma unei furtuni puternice (12 ore) plus masina parcata in panta, inclinata cu partea pasagerului mai sus am descoperit apa infiltrata in spatele scaunului pasagerului. M-am apucat sa ma uit si am descoperit urmele de la cum s-a infiltrat apa peste chederul de la etansarea interioara si pragul de plastic, chederul prezinta urme de imbatranire si cred ca in partea de jos nu mai etanseaza bine. V-ati mai confruntat careva cu problema asta? Multumesc!
     
  5. pitirapidistul 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2014
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a3,1968,2004
    Salut,
    Sub masina in dreptul usii din partea dreapta este ceva care este umed, eu habar nu stiu ce este poate ma ajutati voi. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2014
  6. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    A avut cineva probleme cu apa in portbagaj de pe haion?
    Am trecut de furtuna asta cu brio, chiar si ieri pe ploaie am mers cu ea si nu picura inauntru deloc, insa astazi cand am ajuns la munca, am deschis portbagajul ca sa scot din el ceva, si dintr-o data a inceput sa curga undeva pe tetierele scaunelor, prin "tavan". Unde sa ma uit de problema?

    LE: Am gasit problema. Este de la al 3-lea stop, se infiltreaza pe langa el :).
     
    Ultima editare: 21 Apr 2016
  7. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Ca tot ai umblat la el. :)) nu etanseaza cum trebuie se pare...
     
  8. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Da, mi-am dat seama ca am facut o prostie. Cand l-am dat jos, s-a rupt o bucata din garnitura, si am rupt-o eu complet ca sa pun alta noua sa o etansez la loc, insa am uitat :D.
    Mai ciudat e ca s-a infiltrat apa pe acolo, a curs pe langa clestii de prindere, a intrat in interiorul tablei, si s-a facut balta acolo. Cand am ridicat haionul, a luat-o la vale, a coborat pe langa firul de alimentare si a ajuns in plafon.
    De acolo, a curs prin el pe tetiere. Noroc ca n-a avut spatiu sa se stranga mai multa, ca altfel ar fi plouat incontinuu. Asa, a picurat acolo 5 secunde :D.

    S-a rezolvat. L-am dat ieri jos si l-am etansat.
     
  9. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Am și eu o problema cu apă în mașină. Am remarcat ca dupa ce am spălat o, mocheta dar din partea stângă,deci de la șofer și nu cum au avut ceilalți colegi problema,este umedă în zona pedalierului. Am desfăcut plasticul ce vine peste stergatoare si la baza parbrizului pentru a avea acces la zona de scurgere ce coboară în spatele aripii presupunând că este înfundata. Nu am gasit nimic înfundat pe acolo, mizerie putina și care nu obstrua drenajul . Deoarece problema persistă ma gandesc sa nu existe și pe partea șoferului sub mocheta vreo conductă de evacuare a condensului care sa fie desprinsă. Ar putea să mă lămurească cineva sau sa dea vreo solutie?
    Multumesc anticipat.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
    Ultima editare: 3 Mar 2017
    Ciobanu Georgică apreciază asta.
  10. adi_maco

    adi_maco 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2012 , motor 2.0 TDI , CAHA 170 CP manuala
    Salut,
    Am un audi A3 8P sportback din 2007 si am o problema destul de dificila: imi intra apa in portbagaj si se scurge in compartimentul destinat rotii de rezerva.
    Se strange destul de multa daca ploua torential.
    Am incercat sa identific problema facand mai multe teste si se pare ca intra prin spatele stopurilor situate in lateral.
    Masina este cumparata SH si a fost lovita in coltul dreapta unde este stopul si reparata destul de prost, insa paradoxul este ca mai multa apa intra in partea opusa decat in partea in care a fost lovita.
    Totodata am constatat ca stopul stanga (partea pe unde intra mai multa apa) are infiltratii, probabil vreo fisura sau ceva asemenator.
    Ma gandesc sa cumpar un stop nou insa nu cred ca va rezolva problema in totalitate.
    Am incercarcat sa creez un contur cu sigilant de jur imprejurul farului insa tot intra, ce-i drept mai putin dar tot intra.
    Se pare ca sub acest stop in dreptui spoilerului probabil or fi mici orificii pe unde apa se infiltreaza altfel nu imi explic. V-ati confruntat cu o asemenea problema ?
     
  11. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Eu cand am atins-o cu spatele am crapat stopul din stanga. Iar la haion exact sub stopul cel mic de pe el, s-a format un orificu cat acul. Pe acolo intra apa si se umplea tot haionul. Cand il ridicam curgea toata apa pe langa geam si pe urma jos pana la roata de rezerva. Putin mastic si am rezolvat orificiul. Asta dupa ce am demontat tot plasticul de pe haion, m-am bagat in portbagaj si am pus pe cineva sa dea apa cu furtunul sa vad pe unde intra.
     
    adi_maco apreciază asta.
  12. adi_maco

    adi_maco 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2012 , motor 2.0 TDI , CAHA 170 CP manuala
    Incerc sa-mi dau seama cum ar putea intra apa de la stopul de pe hayon ?
    De ce spun asta ? gasindu-se pe hayon este dupa cheder si atunci daca ar intra apa pe acolo ar curge pe la acel plastic cum spui tu. Ei, la mine nu curge pe la plastic, cel putin dupa cum am vazut eu curge pe unde sunt acele cleme din metal care sunt in parti. Ccam pe la nivelul ala se infiltreaza apa. Stiu ca stopurile de pe hayon au si o garnitura, am sa desfac maine sa vad despre ce e vorba, poate totusi intra apa si pe acolo si nu mi-am dat eu seama.
     
  13. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Stai ca nu imi dau seama despre ce cleme din metal e vorba
     
  14. adi_maco

    adi_maco 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2012 , motor 2.0 TDI , CAHA 170 CP manuala
    Sunt niste cleme din metal prinse punte si care ies prin mocheta in colturile portabajului, in toate 4 unghiuri
    eu ma refer la cele din interiorul portbagajului in druptul stopurilor, exact de unde ridici mocheta sa ajungi la roata de rezerva.
    Am observat ca apa se prelinge pe acolo atat in stanga cat si in dreapta
     
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Aaa. parca si la mine tot asa ...cand ridicam haionul se auzea apa cum curgea pe langa geam pana la balamale si apoi in jos pana la coltul de langa stopul stanga.
     
  16. adi_maco

    adi_maco 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2012 , motor 2.0 TDI , CAHA 170 CP manuala
    Am inteles, deci la tine intra apa in interiorul hayonului, apoi se scurgea. La tine cred ca e diferit, la mine cred ca intra de undeva din spatele stopurilor laterale.
     
  17. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Da asa era la mine... acu na sper sa gasesti unde e problema ca stiu cat de enervant e.
     
  18. adi_maco

    adi_maco 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2012 , motor 2.0 TDI , CAHA 170 CP manuala
    Mersi frumos pentru ajutor. Am sa postez noi informatii dupa ce mai descopar noutati. :)
     
    mirceacml apreciază asta.
  19. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    La mine tot pe la stopul de pe haion intra apa. Dupa ce ridicam portbagajul, se scurgea toata apa si ajungea peste tot :))
    Am refacut garnitura si e ok :D
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dragilor, am o problema de cateva saptamani, descopar apa sub presul soferului ( nu deasupra ) si in spate - dreapta spate ( pe pres deasupra ) , staga spate ( sub pres ). Toata nebunia presupun ca a inceput dupa ce am adaugat pragurile de S3 :rolleyes: Am verificat prima data sub stergatoare sa vad daca am ceva reziduuri, nu sunt, dupa aceea, am bagat masina pe tunel auto cu apa cu presiune din toate aprtile, sa vad prin ce orificiu baga, nimic...:shrug: pe la portiere se scurge apa.
    Extremitatile mochetei nu sunt afectate, se uda fix pe mijloc. Initial am descoperit doar la sofer, dar dupa aceea s-a manifestat si pe locurile din spate, singurul loc neafectat fiind pasager dreapta.

    Ceva sugestii pareri, chiar sunt binevenite :drag:
     

Distribuie pagina asta