1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alinalin, 22 Iul 2008.

  1. alinalin 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4 1.9 diesel 101cp 2002 motor avb
    am si eu o rugaminte...am gasit azi dimineata apa in masina, la picioare pe partea soferului..era chiar o mica balta ...am impresia ca ar intra pe linga acceleratie ( nu sunt 100% sigur ) .. aveti vre-o idee ce-ar putea fi ?? Pe linga usa nu intra, se scurge de undeva de pe capota... va rog sa ma ajutati cu un sfat inainte de a merge pe la service-uri...sa fie infundate canalele de scurgere de la capota ???:aggressive:
     
    Ultima editare: 22 Iul 2008
  2. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    ai turela? ai schimbat recent parbrizul?
    daca nu a plouat si nu ai turela respectv nu ai schimbat parbrizul cel mai probabil vine de la sistemul de climatizare. instalatia de climatizare are si un deumidificator care are rolul de a indeparta condensul care se formeaza pe radiatorul de la instalatie (la fel ca la oricare instalatie de climatizare). poate ca scurgerea de la aceasta deumidificare este infundata sau s-a deplasat (are ceva asemanator cu o tavita).
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Apr 2011
  3. alinalin 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4 1.9 diesel 101cp 2002 motor avb
    apa in masina, vine doar pe timp de ploaie...sa fie ceva serios ?

    merci mult pt reply..am observat balta asta la pedale ( la sofer ) doar dupa o noapte ploioasa...clar intra pe la capota zic eu... ma gindeam numai sa nu fie ceva serios ?! am inteles ca apa asta poate afecta si calculatorul de bord..adica daca ar fi infundate canalele de scurgere vsa inunde calculatorul ( asta iar mi-a zis-o unul ) ...vedeti ceva serios, sau sa inteleg doar vorda de o simpla scurgere ??? Sunt frecvente astfel de lucruri la masini ???
    Merci inca odata pt ajutorul vostru !!!!!!!!!!!
    ALIN BV
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    este ceva frecvent la modelele astea mai ales daca stau mult parcate sub copaci. undeva in compartimentul bateriei sunt niste site care se infunda. trebuiesc curatate fiindca apa poate sa iti afecteze calculatorul de confort care am inteles ca e undeva sub scaunul soferului.
     
  5. aditza 23

    aditza 23 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2008
    Locație:
    galati
    Masina:
    AUDI A4 AVANT 2002 131cp
    salut,ai cumva trapa.eu am avut odata probleme,am lasat masina cu roata drapta spate pe bordura pt k nu aveam loc de parcare,iar in acea noapte a plouat.nu vrei sa stii ce era in masina a doua zi.a trebuit sa merg cu folie pe banca k sa nu-mi ud pantalonii.
     
  6. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    Nu stiu daca te ajuta dar asta iarna, sotia s-a infipt cu Skoda Fabia (a doua noastra masina) intr-un damb de zapada. Nu a fost nici o avarie dar a doua zi am gasit o tona de apa pe podea la sofer si pasager dreapta. Am fost la service si erau infundatate canalele de drenaj ale apei. Le-am desfundat si nu am mai avut probl. Ai avut si tu un incident asemanator (namol, pamant etc.) sau s-a intamplat din senin?
     
  7. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Sub baterie sunt niste canale de scurgere a apei de pe parbriz, acestea se infunda des cu frunze uscate.
    Scoate bateria si uita-te dedesupt.
     
  8. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Canalele de scurgere sunt mai exact in doua locuri.
    -Unul este sub suportul bateriei,
    -al doilea sub servofrana ar fi chiar ...in dreptul pedalei de acceleratie.

    Pentru un acces facil se scoate bateria, astfel o sa ai acces spre cele doua canale de scurgere,trebuie in amandoua locatii sa gasesti mansoanele de cauciuc pozitionate in jurul gaurilor , continua cu furtunele ce directioneaza apa in jos.

    Daca sunt infundate sau mansoanele scoase apa patrunde pe unde nici nu-ti inchipui.
    Bafta.:p
     
  9. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Dupa ce m-a lovit inteligenta si am incercat sa rezolv problema cu plasticul de sub parbriz de care vorbeam pe alt topic, acum m-am ales cu alta hiba.
    Gandind foarte intens :tocktock::puke:, am demontat plasticul de deasupra bateriei, capacul filtrului de polen si filtrul de polen in incercarea mea de a-mi face munca mai usoara in reglarea plasticului de sub parbriz (am reusit ceva, dar nu imi place cum e ros plasticul deci o sa il schimb, dar asta e alta poveste). Am pus toate astea deoparte, "la pastrare" si m-am apucat sa spal masina. Cum prind cam rar un furtun cu apa curenta, am dat din belsug asa vreo 1 ora cu jetul (slab).
    Deabia dupa ce am aplicat ceara pe masina si toate "tratamentele", mi-am zis sa scutur si presurile din interior. Sa-mi stea inima cand deschid usa din dreapta. Presul plutea intr-o balta de apa. Am scos toata apa cu o carpa, si am lasat usa deschisa sa se aeriseasca putin. Asta se intampla sambata noaptea (da, m-a prins noaptea cu intamplarea asta). Azi (duminica) am incercat sa fac niste comprese care sa absoarba apa, dar mocheta e tot umeda.
    Deci ma gandeam sa o scot, sa sterg pe acolo bine si sa o las (incalzesc cu foehnul) sa se usuce ridicata.

    Acum vine INTREBAREA: Cum ridic mocheta din partea dreapta fata, pentru a putea sterge pe acolo si pentru a o usca? Din ce am vazut eu, ar trebui scos doar plasticul de pe pragul interior. Insa cum se scoate acesta, ce fel de cleme are?
    Din ce am citit sunteti cativa patiti (chiar daca din alte cauze, nu prostia ca in cazul meu) asa ca astept un sfat cat mai rapid posibil. Maine as vrea sa rezolv in totalitate treaba.
     
  10. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Poate te ajuta asta. Daca nu mai 'sapam'.
     
  11. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Apreciez efortul tau, dar sa fiu sincer nu prea inteleg ce e in schema aia.
    Si ca sa fie clar, precizez ca ma gandesc sa demontez doar ce am incercuit in poza atasata (doar ca din partea dreapta, dar nu aveam o poza explicita) si sa trag putin mocheta. Nu ma gandesc sa dau jos scaunul sau sa scot toata mocheta afara. Vreau sa stiu cum scot acea bucata de plastic fara sa rup ceva si dupa aia sa o 'agat' dupa mine cand ma urc in masina
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    daca imi amintesc bine la mine cand l-am scos din stanga am demontat intai footrestul si apoi am scos bancheta din spate pentru a scoate un surub. nu stiu daca e valabil si la modelul b6, dar la mine asa e. clemele se scot usor daca dupa ce scoti un surub bagi o surubelnita si o culisezi pe sub plastic, cand dai de o clema faci parghie cu surubelnita si continui drumul. trebuie sa ai grija sa nu agati vreun fir
    la mijloc este sigur o clema si parca era bagat plasticul sub ornamentul stalpului.
    bafta si munca usoara ;)
     
  13. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i


    Ce zici de astea??
     
  14. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Eu am ridicat azi putin mocheta, dar este foarte rigida.
    Am pus sub ea niste bucatele de lemn sa o sustina deasupra podelei pentru a se scurge apa din buretele care il are dedesubt. O las asa cateva zile dupa care bag putin feonul pe acolo si sper sa se rezolve. Deocamdata sunt multumit ca nu am mirosuri neplacute pe acolo...

    Despre problemele cu infundarea scurgerilor stiam de ceva vreme, si chiar am curatat pe acolo preventiv, dar tot s-a intamplat pana la urma :keule:. Ce sa-i faci, unde nu-i cap... vai de mocheta :p
     
  15. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    azi am descoperit apa in compartimentul bateriei aproape pana la jumatatea ei. am vazut in comert un aparat care se pune in locul brichetei si care este alimentat de un transformator de 12v pt a tine toate functiile de memorie active in timp ce scoti bateria pt a verifica cele 2 scurgeri - as incerca si fara acest aparat sper sa nu am probleme apoi voi ce zice-ti?:confused:
    Am reusit sa scot in mare parte apa de acolo si multa mizerie frunze , am descoperit si din ce cauza cand dai pe aer normal miroase deci fara AC vine un miros .... multi dintre voi stiu despre ce vorbesc , pentru ca acolo nu se aeriseste cum trebuie si se formeaza acel miros de statut (ca de canal uneori) :crying:
    Astept parerea voastra apoi trec la eliberarea scurgerilor si la o dezinfectare completa a compartimentului baterie cat si a sistemului de ventilatie cu spuma activa . :yum:
     
    Ultima editare: 2 Mai 2009
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    eu am scos bateria de la masina de nenumarate ori(atat la montarea manetei de la stergatoare,cat si la schimbarea bateriei efectiv)si nu au fost probleme.S-au resetat datele memorate de BC(consumul,viteza medie,durata etc),dar cd playerul nu mi-a cerut cod(aveam oricum codul pregatit).Citisem ca au mai aparut probleme cu ceasurile de bord dupa deconectarea bateriei,dar la mine nimic.Si eu am avut problema asta cu apa in compartimentul bateriei,dar la service a bagat un baiat degetul pe acele dopuri si le-a desfundat(a bagat pe la motor,nu prin compartimentul bateriei).Nu cred ca scoaterea acelor dopuri de cauciuc reprezinta o solutie.Nu le-am vazut efectiv cum arata,dar banuiesc ca sunt de forma unor furtunase scurte.Daca este asa,rolul lor este de a conduce apa mai jos,astfel incat sa nu se scurga pe anumite componente,sau cablaje electrice(la o alta masina nu aveam dopul de la sofer,si toata apa se scurgea pe cablurile de acceleratie si altele si intra in habitaclu).Dupa desfundare,este necesara o curatenie temeinica a locului.Eu aveam frunze ca la balamuc si pamant in acea zona.apa de acolo poate intra in servofrana si iarna poate ingheta ducand la probleme cu frana si afectarea iremediabila a tuumbei de servofrana(posesorii de passat stiu despre ce este vorba,la fel si unii de audi)
     
  17. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    ciao
    ;)grazie de raspuns , eu am zis ca scot bateria de acolo ca sa curat acele scurgeri nu ca sa scot dopurile :search:, pentru ca apa nu se mai scurge si balteste acolo!!! am sa scot si eu bateria , in caz de orice eventualitate am si codul de la casetofon ca sa nu fie probleme!!!
    sa auzim numai de bine
     
  18. AdrianoTM

    AdrianoTM 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 , 1.6 , 2000
    Eu am patito la momentul cand mi-am bagat statie in masina cablul de alimentare (+) al statiei mi l-au tras prin guma de la cablul de capota.Si toata apa s-a prelins pe cablu pana la prag apoi pe legatura de cabluri pana in spatele soferului.Mi-a luat mult timp sa imi dau seama de unde este si tot uscam la ea in garaj :)).Dupa ce am inlocuit guma cu una noua am scos poata mocheta de jos , aia insemanad scaune fata , panoul central si lasata la uscat cateva zile :)).Apoi nici o problema.:P
     
  19. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    ma alatur si eu clubului de ratuste ce plutesc pe lacul din audi !:yahoo:

    dupa ce duminica si luni a plouat groaznic, aseara fiind frumos afara m-am apucat sa inlocuiesc furtunul de vaccum de la pomapa secundara de aer ...
    apoi plec cu masina la o plimbare mica, sa sterg eroroarea cauzata de furtunul de mai sus, auzeam siroind niste apa in masina ...
    noapte fiind deja, cand ajung acasa ma uit in dreapta jos - apa! putina ce-i adevarat!

    diseara dau bateria jos sa curat scurgerile respective, cand am verificat masina la audi dupa serie, mi-a spus ca daca o "internez" pt vreo problema, trebuie sa curete si scurgerile respective, au primit ei informare in sensul asta!
    :rockwoot:
     
  20. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    :sign_omg: si B6 are problema asta?
     

Distribuie pagina asta