1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A6 C6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de pgvomerta, 15 Feb 2010.

  1. Mirica Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, motor 1968 cm, 2006
    Salut colegi. Vin cu o problema mai sus discutata sa zic. Detin de 2 luni un Audi A6 C6 2006, 2.0 diesel, limuzina, si am urmatoarea problema: azinoapte a cam plouat si astazi( tot pe ploaie ) pe la pranz am fost la un prieten la vulcanizare sa imi schimb cauciucul de pe rezerva, si surpriza - aveam o mica piscina in oala de la roata de rezerva. Am scos un dop din cele 3, am curatat cat am putut si l-am lasat desfacut ca am constatat ca tot mai curge apa in oala ( si inca ploua afara ). Se prelinge pe undeva prin dreapta pe langa baterie. Subliniez faptul ca stopul are un joc sus/jos dar nu inteleg de ce. L-am demontat, l-am montat dar tot la fel. Ajutati-ma cu un sfat sau cine a mai patit sa ma indrume catre o rezolvare. Multumesc.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Solutiile sunt scrise in topic. Intra pe langa stop. Bagi pe cineva in portbagaj cu o lanterna si verifici pe unde intra. Asa se procedeaza. S-a mai scris asta de cateva ori pe forum
     
  3. Lorenzo1 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2018
    Locație:
    Severin
    Masina:
    A6 2.7 2005
    Am avut apa in masina dreapta pasager fata si spate. Pentru cei care au apa in masina pe partea dreapta in fata si in spate audi la A6 C6 vedeti ca aveti gaura de scurgere infundata. Gaura de scurgere este in partea draptaa motorului. Garantat este de acolo. Cand am demontat protectia de plastic de la stergatoare era apa de 10 cm. Am apăsat cu degetul si am desfundat gaura, s-a dus toata apa. Acum mai am de scos apa din masina. O sa pun si ceva poze cand o sa fie vremea mai frumoasa, acum ploua.
     
  4. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Salutare,
    La masina mea un A6 C6 an 2010 am gasit mocheta de la sofer fleasca. Le-am verificat si pe celelalte si erau uscate. Am văzut că parerile celor care au mai pățit sunt împărțite, ba de la radiatorul de căldură, ba de la scurgerile de la parbriz sau am mai vazut un coleg ca a fost la spălătorie si a insistat pe la pragul din stanga si la usa. As vrea sa scot maine scaunul, sa ridic mocheta si sa vad despre ce e vorba. Este calculatorul de confort pe acolo montat ? Am sa o duc la service si am sa revin cu un raspuns la ce am facut.
     
  5. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Eu am descoperit ca este antigel , punand un degete inmuiat in lichid , si pe urma l-am pus pe varful limbii, si era dulce , deci = antigel. :arco::arco::arco::arco::arco::arco:
     
  6. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Da, buna ideea cu gustatul. Nicolae, fa si tu o degustare si vezi imediat ce este. :) Daca e multa, e apa de ploaie, ca si-asa e vreme ploioasa in perioada asta, cel putin prin Banat.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu la Q7 am gasit apa in masina cu gust si miros de parfum. Era solutia de la stropitoarele pentru parbriz, asa ca am iceput sa caut traseul de apa pentru stropitoarele fata/spate. Total gresit!
    Apa de ploaie sau de la spalatorie se amesteca cu solutia in compartimentul de sub stergatoare, iar cand era peste nivel imi intra in interiorul masinii. Asta din cauza ca avea gurile de scurgere infundata. Sfat: gusta lichidul ca pana la urma gasesti sursa! :)
     
  8. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Din pacate am uscat mocheta fara sa gust din licoarea magica :) nu stiam ca antigelul e comestibil
    O duc maine la service sa o ridice, sa demonteze stergatoarele, sa verifice radiatorul, poate sa dea si scaunul si mocheta de la sofer sa usuc bine buretele sa nu mucegaiasca. Revin cu raspuns, bafta
     
  9. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Daca zici ca ai gasit mocheta fleasca, fii sigur ca si buretele de sub ea e la fel, iar tu ai uscat doar la suprafata. Retine ca buretele ala are o palma grosime, deci singura sansa ca sa usuci bine totul e demontarea scaunului si intoarcerea pe dos a mochetei.
     
  10. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Calculatorul de confort se afla acolo, pe partea șoferului ? Exista riscul de a il arde sau sa faca vrun scurt ? sau e gandit bine, si nu exista riscul sa intre apa ? sau altceva electronic sub scaun, în afara de incalzirea in scaune, mai exista ?
     
  11. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Acolo este modulul bluetooth.
     
  12. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Am fost astăzi în service, de la antigel nu e, e intact, chederul de la usa este perfect, erau scurgerile de la parbriz cat de cat înfundate. A curățat, a suflat cu pistolul a iesit ceva mizerie si a mai zis ca s-ar putea sa fi intrat si pe langa parbriz si plasticul care vine la stergatoare ca s-a dus silioconul, lipiciul cu ce era el dat. Am fost la un centru de parbrize, i-am rugat sa imi dea si mie cu silicon pe acolo ca intra apa si au zis ca monteaza de 15 ani parbrize si acolo nu se da. Chiar daca intra apa trebuie să se scurgă. Acum in fine, scurgerile sunt curate si suflate si sper sa nu mai am probleme cu apa.
     
  13. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Pai inca circuli cu ea asa, n-ai demontat scaunul, ca sa usuci mocheta pe dedesubt?
     
  14. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Mi-a spus că e foarte complicat si nu se baga.
     
  15. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Ai de capu meu, dar ce service e ala frate, de biciclete? Ai 4 suruburi + 2 mufe si scaunul e afara, iar ca sa ridici mocheta, scoti doar niste plastice de pe margini, care o tin. Pui sub ea niste chestii care s-o tina ridicata vreo 20-30 cm de caroserie, tragi un prelungitor la masina si pui un uscator de par sa bata acolo cateva ore. Intr-o zi ai terminat toata operatiunea. Daca buretele de sub mocheta e prea imbibat cu apa (curge din el cand il apesi cu degetele), mergi intai la o spalatorie si-ti trage apa cu aspirator de ala special pt. covoare. Hai fa treaba pana la capat, n-o lasa la jumatate, ca nu-i nimic complicat, bafta!
     
  16. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Multumesc. Da, încă este umed, la cat de gros este buretele ala sunt constient ca e multa apa. O sa incerc si varianta ta. Eu sper ca au curățat bine baietii ieri scurgerile de la parbriz si nu se mai infiltreaza apa. Bafta
     
  17. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Salut,
    Eu am verificat din nou scurgerile de la parbriz, e totul în regulă, e uscat. Am desfăcut cutia de la ECU era totul perfect, fara apa, condens sau altceva. Cutia de sigurante si relee din stanga cea de sub prabriz si acolo totul uscat. Am impresia ca e de la parbriz, l-am schimbat anul trecut in vara si cred ca pe acolo se prelinge. O sa ma duc vineri sa il demontezse si sa puna din nou niste silicon.
    Ar fi bune niste poze si de la tine cu scurgerile sa vedem si noi. Bafta multa. Asa era inainte sa curat, sa suflu cu aer comprimat, acum e uscat complet in zona aia.

    20190124_105234.jpg
     
  18. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Fa urmatorul test: ia un pet de 2 litri plin cu apa si toarna-l pe tot parbrizul, apoi urmareste scurgerea apei...daca se scurge toata pe jos imediat si nu ramane in compartimentul gaurilor de scurgere, atunci e totul ok. Gaurile au in ele niste mansoane moi de cauciuc, banuiesc ca-s pentru dirijarea apei (sa curga drept in jos si sa nu se prelinga pe orizontala); la una din gauri (cea mai accesibila) eu am scos acel manson de cauciuc si a ramas gaura chioara...curge apa acum pe-acolo ca la balamuc. Si la vechea masina (Passat) tot asa am facut si n-au mai fost in veci probleme cu apa in masina.
     
    Schatten05 apreciază asta.
  19. Predescu Nicolae

    Predescu Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6
    Am făcut si testul asta. Am turnat 5L. Am gasit doar scurgerea din partea dreapta, am băgat o surbelnita subtire, a trecut prin dopul acela de cauciuc dar nu am reusit sa o scot. Am văzut că s-a scurs imediat apa, si nu s-a mai udat mocheta. Poate cine stie, s-a intamplat vreo minune. :)
     
  20. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Pai si cealalta scurgere cum e, desfundata sau nu? A curs apa jos si prin ea sau nu?
     

Distribuie pagina asta