1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A8 D3 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de pazzo, 22 Mar 2011.

  1. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    Apa in portbagaj A8 D3 problema si rezolvare

    Salut am observat ca atunci cand ploua,gasesc apa in portbagaj si anume in locasul rotii de rezerva.am gasit mocheta uda langa manerul care ridica partea de jos pentru accesul la roata de rezerva.am demontat tot ce era plastic si mocheta in portbagaj.am vazut ca in partea dreapta cum ma uit la portbagaj mai exact langa capacul ce acopera bateria ca sunt prelingeri de apa.am turnat apa cu o galeata pe luneta sa vad daca intra ceva apa si inauntru nu a ajuns nici o picatura.am controlat garnitura si nu e sparta pe nicaieri ba mai mult un prieten a intrat inauntru si cu usa de la portbagaj inchisa am controlat daca se vede pe langa garnitura vreo urma de lumina.inauntru e bezna totala.daca cineva s-a intalnit cu o astfel de problema si a rezolvat-o il rog sa ma lumineze si pe mine.va multumesc.si sa aveti o seara buna
     
  2. a6.a8 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2009
    Locație:
    TG-JIU
    Masina:
    A6 2.7 TDI 2006
    am avut o problema asemanatore dar la modelul mai vechi de a8.intra apa in portbagaj pe langa stopuri.
     
  3. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    si ai rezolvat-o cumva?
     
  4. a6.a8 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2009
    Locație:
    TG-JIU
    Masina:
    A6 2.7 TDI 2006
    am demontat stopurile si am pus silicon pe garnituri.
     
  5. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    iti multumesc de raspuns.adevarul ca eu cand am turnat apa pe luneta am facut-o cu usa de la portbagaj ridicata.maine o sa fac o proba cu ea inchisa sa vad daca intra pe la stopuri sau prin alta parte
     
  6. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    salut azi am facut o proba si anume am fost la o spalatorie auto pe care o are un prieten de-al meu si am probat cu lancia sub presiune sa vad pe unde ar intra apa.Dupa ce am tinut partea din spate sub presiune cam jumatate de ora mi-am dat seama ca intr-adevar intra apa pe la stopuri.maine desfac sa vad cum remediez.sa aveti o seata buna si inca o data A6.A8 iti multumesc de ajutor
     
  7. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    La A8 D3 nu mi-a intrat niciodata apa pe la stopuri. Ai porbagaj electric?
     
  8. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    da,am portbagaj electric dar nu inteleg la ce te referi.
     
  9. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    La variantele cu porbagaj electric balamalele obosesc mai repede. Eu le-am schimbat recent pt ca partea dreapta era mult mai ridicata si la spalatorie daca se insista cu jetul puternic, intra putina apa.
     
  10. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    salut din nou am desfacut stopurile si am pus garnituri noi la toate suruburile pe caroserie.MMA8-vad ca la mine sta bine usa si pe la garnitura nu imi intra apa pentru ca as fi gasit-o uda dupa ce am dat cu presiune.din seara asta incepe sa ploua si maine toata ziua o las afara sa vad daca mai intra apa.sa aveti o duminica excelenta!!
     
  11. a6.a8 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2009
    Locație:
    TG-JIU
    Masina:
    A6 2.7 TDI 2006
    ai rezolvat sau mai intra apa?
     
  12. pazzo 5th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2010
    Locație:
    italia reggio emilia
    Masina:
    a8 2006 3.0tdi stapanul inelelor
    Salut azi m-am uitat mai bine si am constatat ca nu pe la stopuri imi intra apa ci pe la piesa care e montata incuietoarea de la portbagaj si asta pentru ca uitandu-ma dinauntru am vazut ca pe acolo intra lumina.Am desfacut-o si am vazut ca garnitura era practic distrusa.pe unde a intrat apa se vede ca e o pelicula de noroi intarit,probabil praful de pe usa de la portbagaj antrenat de apa,scurs si intarit acolo.pe alocuri se vede unde inca garnitura etansa bine pentru ca era curata.Am cautat in ETKA,am luat codurile,am sunat la AUDI si le-am comandat pentru ca de fapt sunt doua.costa 8 euro amandoua. Nu am facut poze inca dar o sa fac cand le montez si o sa postez.sa aveti o seara excelenta!!
     
  13. Pufftgv 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2011
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A8 , 2997, 2007
    Salut,
    Am un A8 D3 din 2008 cu trapa, cred ca de aici este problema. Azi dimineata cand m-am urcat in masina am gasit-o plina de apa pe la plafon in partea stanga si dreata, pe stalpii din fata si din spate la fel. Cand puneam frana sarea apa din spate pe bancheta, parca avea o galeata turnata sub plafon. Ma poate ajuta cineva, ati mai avut astfel de probleme ?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Aug 2012
  14. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Posibil sa ai scurgerile infundate..
    daca nu chederul .. trebuie schimbat
     
  15. sputnik

    sputnik 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2013
    Locație:
    Balta Doamnei, PH
    Masina:
    A8 Lim. BVN q 4.2 TDI 2006
    Salutare tuturor. Poate ma ajutati cu un sfat. Am un A8 2006, 4.2 tdi. Azi dimineata cand am spalat masina in tunel, dupa ce-am plecat am auzit pe drum un zgomot ciudat de apa care se misca (ca intr-o oala pe jumatate pline si pe care o zdruncini). Zgomotul era undeva in zona centrala a bordului, greu de localizat. La o franare brusca si viraj spre dreapta, mi-a intrat apa in partea stanga-fata pe pedale si picioare (pur si simplu parca a cazut de sus). In dreapta (la pasager) au intrat doar cativa stropi (forta centrifuga probabil a impins apa spre partea mea). Am mai citit pe diverse site-uri ca sunt anumite locuri pentru scurgerea apei, care se infunda cu praf, pamant, frunz, etc si trebuie curatate periodic. Bateria e in portbagaj. Filtrul de polen e central. Multumesc anticipat
     
  16. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Am mai spus o si o repet ..
    Periodit trebuie ingrijita altfel risti sa ai probleme de genu acesta ..
    Pe fiecare stalp al masinii tale ai cate un furtunas de scurgere care duce jos la fiecare carenaj al rotilor .
    Cred din ce explici tu .. la tine sa fi sarit furtunasul din calalul de acumulare apa motiv pentru care iti curge de aiurea prin masina ..
    Sau efectiv este infundat cu diferite chestii pe acolo ..
    Pasul 1 incerci sa desfunzi .. cauti pe aici prin topic s-a mai explicat
    Pasul 2 daca nu reusesti demontezi si vezi ce s-a intmplat ori a sarit furtunasul ori ce gasesti acolo ...

    De recomandat este sa te duci la reprezentanta nu iti va lua pielea dupa tine .. , ei se pricep mai bine la astfel de revizii si partea frumoasa esta ca exista posibilitatea sa dai de oamenii ok si nu ramai cu sechele dupa ... gen iti cade tavanul in cap .. ca a rupt te miri ceuri pe acolo si alte faze de genul ..
    deci este bine sa te dai pe mana la oamenii care lucreaza dupa carte nu dupa ureche .. De aceea ti recomanda reprezentanta daca nu te descurci ..Ai o masina de reprezentanta nu de mecanicul din coltul blocului.
     
    Ultima editare: 12 Sep 2014
  17. sputnik

    sputnik 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2013
    Locație:
    Balta Doamnei, PH
    Masina:
    A8 Lim. BVN q 4.2 TDI 2006
    Multumesc pt raspuns. Intre timp am rezolvat la o reprezentanta. A ramas apa (dupa spalatorie) undeva in spatele motorului, sub parbriz sa zicem. Oricum, in zona centrala (cam sub filtrul de polen) exista doua gauri pentru scurgerea apei pluviale. Una era infundata (ghinion, dupa cum mi-au spus cei de la service) cu un surubel si o bucatica de banda izoler... Dupa ce-au desfundat-o .... a curs apa ca la balamuc, vreo 2-3 litri sub masina. Ideea era ca cele doua gauri de evacuare sunt in acelasi plan dar separate cumva de nu stiu ce chestie. De asta nu era scursa toata apa (prin gaura neinfundata) si tot de asta la acel viraj spre dreapta, apa din partea dreapta o luase spre stanga cautandu-si loc de iesire (si) pe la pedale ...
     
  18. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare!
    Am presul stanga fata ud. Am descoperit dupa ploile din ultima vreme. Pe unde trebuie sa umblu? Precizez ca anul trecut am curatat scurgerile de la trapa si nu am avut probleme. Multumesc
     
  19. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Inca nu am rezolvat. Ma poate ajuta cineva cu niste indicatii pe unde ar trebuii sa umblu? Am inteles ca sub stergatoare.... Multumesc.
     
  20. eull 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A8 2008
    Salut,
    A venit o ploaie torentiala de o ora si e balta in covorasul din dreapta pasager fata si putin in partea soferului. Se prelinge apa pe ambii stalpi din partea fata a parbrizului. Masina e inclinata putin spre dreapta ei, asa fiind soseaua. A ajuns apa pana la tabloul de sigurante. Ce pana mea se intampla ? cum pot rezolva ca am bagat si o sufa de 1,5 m dar nu am reusit sa ajung pana la capatul canalelor de scurgere si am dat si cu WD40 in canale de 2 ori ca lumea. Mentionez ca masina a fost extrem de intretinuta iar acolo langa canale nu e mizerie ci doar praf ce il sterg din cand in cand. Sfatuiti-ma va rog. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta