1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A8 D3 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de pazzo, 22 Mar 2011.

  1. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut, nasol ce ai patit. Oricat de intretinuta ar fi masina, daca nu cureti canalele cum trebuie vei avea probleme serioase pe viitor. Daca mai incerci mult cu sufa s-ar putea sa rupi furtunasul la o imbinare si atunci apa se v-a duce direct in capitonaj. Legat de sfaturi..daca citesti in urma vei gasi exact ce trebuie sa faci.
     
  2. eull 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A8 2008
    Merci pentru raspuns. Ideea e daca am vreun calculator sau mai multe la pasager fata sub mocheta ? ca sa desfac, sa curat. Am observat ca atunci cand reconectez bateria se aprind becurile din portbagaj si se sting rapid.
    Stiu ca exista bureti din aia care absorb umiditatea. Oare nu rezolv daca pun pe mocheta si pe la pasager fata niste bureti din aia ca sa nu mai desfac ? Dau si o bere cand sunteti prin Bacau. Caut o solutie buna sa nu se arda vreun calculator. Sa mai circul cu masina zilele astea sau nu ?
     
  3. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Eu in locul tau nu as mai merge cu ea. Incearca sa scoti umezeala cat mai repede din masina. Eu am lasat-o in garaj incalzit, si in masina am un dispozitiv de la cora care trage umezeala din aer si o transforma intr-un lichid(gel) salin (albastru). Dureaza ceva timp pana scoate umezeala dar mi s-a parut destul de eficient.
    Ca si idee, daca ti-a patruns destul de mult umezeala va trebui sa scoti mocheta si sa o usuci, altfel vei avea mirosuri neplacute in masina. La reprezentanta cand am fost sa imi curete scurgerile de la trapa mi-au spus ca trebuie sa imi demonteze scaunele fata si toata mocheta, sa las masina 2-3 zile sa imi usuce mocheta, altfel se v-a imbacsi si va trebui sa o schimb, au avut cazuri in care asa s-a si intamplat. Eu nu am facut asa ca nu era chiar atat de multa apa in masina.
    Cum adica cand reconectezi bateria? adica ai deconectat-o? multe erori apar doar de la deconectarea bateriei. Cel mai bine mergi la cineva sa iti scaneze/stearga erorile si vezi dupa aceea pe ce cale o iei. Succes.
     

Distribuie pagina asta