1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la Audi A2 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A2' creată de marko, 13 Oct 2016.

  1. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    Buna ziua,
    In urma ploilor abundente din aceste zile o surpriza neplacuta: Copartimentul cu calculatoarele de sub zona soferului inundate, toate cablajele ude( e apa dar si pamant adus). Cercetand in continuare am observat ca si sub pasagerul din dreapta este totul umezit, nu la fel ca in zona soferului dar e. In spate pipaind cu mana este ud, ceva bureti pe acolo imbibati cu apa.
    Cum sa actionez, de unde poate veni aceasta apa? covoarele sunt uscate, deci apa ajunge doar la nivelul inferior al caroseriei, ce scurgeri are masina asta sa le testez pe toate poate sunt infundate? ...sau ce ar putea ghida acolo apa...parbrizul e nou ..poate influenta cumva?
    In acelasi timp boxele de pe spate nu mai au semnal asta dupa ce au ,,parait de cateva ori" pana nu au mai facut nici macar acest lucru ...sa le fi ars?...

    Poate ma poate ajuta cineva cu niste detalii pentru ca la service nu prea cunosc masina asta ...pana acum la 2 mi-au zis ca nu ma pot ajuta..
     
    Ultima editare: 13 Oct 2016
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    In primul rand trebuie sa verifici scurgerile de sub baterie si apoi mergi catre parbrizul nou montat
     
    marko apreciază asta.
  3. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    Ok...deci am niste scurgeri in portbagaj in compartimentul bateriei.. sa verific ce se intampla pe acolo...
    Iar parbrizul nou montat cum ar putea inflenta?
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Greseala mea, nu stiam ca la A2 bateria e in portbagaj.
    Trebuie sa verifici in fata, sub capota, daca nu ai apa in zona servofranei.
    Parbrizul poate influenta daca nu a fost lipit bine si se infiltreaza apa

    Vezi si daca scurgerile sunt aliniate ca in clipul asta:
     
  5. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    am dat apa pe masina multa multa, undeva ea se depoziteaza si cand iesi la plimbare pac intra in compartimentul calculatoarelor.
    pentru service-uri e un mister...eu inca cercetez si am gasit pe unde intra apa...dar de unde vine exact din exterior e inca un mister. am observat ca imi intra apa in far dreapta, nu cred ca are vreo legatura. uitati o poza pentru cunoscatori poate va vine vreo idee. Inca o data parbrizul e nou schimbat dar nu vad cum ar influenta ca in interior nu ajunge apa deloc, nu se uda nimic..
     
  6. MARYUS31 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A2, 1422cmc tdi, 2011
    O problemă asemănătoare am și eu: se umezește mocheta sub scaunul dreapta spate și scaunele unde sunt ele alăturate. Nu reușesc să îmi dau seama de proveniența apei, dacă există niște dopuri sau ceva similar cu cele de la planșeul pedalier și al pasagerului din dreapta.
     

Distribuie pagina asta