1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la Audi Q5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi Q5' creată de Vintu, 25 Noi 2017.

  1. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salut baieti. De curand am observat ca podeaua dreapta fata e imbibata in apa. Am desfacut mocheta si am observat ca efectiv cand torn apa pe parbriz, apa se infiltreza in masina prin partea dreapta (langa stalp). Apa curge de undeva din zona bordului nu am reusit sa mi dau seama exact de unde. A mai patit cineva, sau ma poate ajuta cu un sfat ce ar putea fi? Ma gandesc la garnitura de etansare admisie aer climatizare. Astept cu interes un raspuns, multumesc!
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit toate topicurile cu acest titlu de pe forum ? Ai aplicat tot ce scrie in acele topicuri ?
     
  3. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salut, nu am gasit nimic despre aceasta problema la Q5.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ideea este ca trebuie sa aplici tot ce scrie acolo in topicurile indicate. Mai multe sa stii ca nu afli pe forum, doar la service. Intra in masina cu o lanterna si cineva toarna apa. Asa vezi pe unde curge, altfel o sa tot o dai la ghici pana gasesti problema. Mai poate fi si parbrizul prost montat daca s-a schimbat si nu mai este cel original. Sunt zeci de cauze si toate sunt mentionate pe forum, chiar daca nu se refera la masina ta.
     
  5. Gabi10

    Gabi10 Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 2,0 TDI 2018
    Salut! Te pot ajuta eu cu aceasta problema. Am avut aceeasi problema la masina mea.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu mai bine ii ziceai ca trebuie sa desfaca capitonajul stalpului de langa plafon ca pe acolo trec furtunele de la scurgere si se fixeaza in caroserie ?
     
  7. Gabi10

    Gabi10 Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 2,0 TDI 2018
    Gresit, nu pe acolo ii intra apa. Omul a fost la service si a verificat scurgerile sa nu fie infundate. Apa intra pe la imbinarea unor componente din plastic care fac parte din capacul de protectie aflat sub capota...vezi poza!
     
    Mihain apreciază asta.
  8. Vintu 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q5, 3.0TDI SLINE
    Salutare! Da, @Gabi10 a avut dreptate. Dupa lungi batai de cap la diferite service-uri am rezolvat problema urmand sfatului lui. Multumesc!
     
    Mihain și Gabi10 apreciază asta.
  9. MarianR 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi Q5
    Pe la imbinarea cu parbrizul sau cu capacul longitudinal detasabil ? Ai pus sealant siliconic ?
     
  10. Smaranda Marius

    Smaranda Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    Scoreiu
    Masina:
    AudiQ5 2.0tdi 2011
    Am pățit și eu la masina mea un Audi Q5 an 2011. Apa intra pe lângă mansonul absortie aer instalației de climatizare sub grila. Am refăcut izolatia cu silicon.
     
    Cucu1 apreciază asta.
  11. MarianR 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi Q5
    Iata cum am rezolvat eu problema (foto)
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Puteai pune direct un filtru suplimentar, dar nu pe acolo va intra apa. Daca scurgerile sunt infundate, cand se umple acel compartiment cu apa, pe langa tuburile/cablajele care merg in interiorul masinii, intra si apa. Trebuie sa aveti mereu scurgerile si compartimentul de la stergatoare curate.
     
  13. MarianR 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi Q5
    In cazul meu problema s-a mentinut si dupa curatarea scurgerilor. Eu am gasit urme de apa prin aceasta gura de aer. Apa se prelingea pe spatele armaturii din plastic direct in gura de aer. Asa am decis sa-i lipesc acea folie alba, cu doi distantieri din pasla sa nu obtureze intrarea aerului si asa am rezolvat problema!
     
  14. Andrei Mateescu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2019
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI 150CP, 2015
    Salut,

    Am aceiași problema în momentul de față. Dupa 2 ploi foarte puternice am găsit apa la picioarele pasagerului din dreapta. Am căutat sursa însă nu sunt sigur de unde vine. Am scos filtrul de polen iar capacul acestuia era ud. Am verificat și sub capota, conform postării lui Marian. Buretele de etanșare era foarte îmbibat cu apa. L-am scos afară și am observat că la baza exista alte găuri de drenaj care, după parearea mea erau obturat de acest burete expandabil. O sa realizez un test ca sa verific dacă aceste găuri sunt funcționale si apoi sa sa sigileze cu un silicon de etanșare.
    Sper sa rezolve problema. Are cineva o schema a acestor drenaje?
     
  15. Oliver Ward 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2023
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi Q5
    Salut,
    Sunt nou pe forum, asa ca sper ca nu deranjez ca revin cu acest subiect. Am probleme cu infiltrații de apa jos la picioare in dreptul scaunului pasagerului. Am curățat scurgerile, am repus din nou parbrizul, pentru ca era înlocuit și nu fusese bine etanșat și tot am apa. Îmi puteți spune, va rog, despre care îmbinări este vorba mai exact ? Și cum ați rezolvat problema, cu ce le-ați sigilat, cum ați procedat ? Mulțumesc frumos.
     

Distribuie pagina asta