1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la A3 8P - Modificare / Inlocuire suspensie

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de bogdan_lupu, 5 Apr 2009.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai codurile amortizoarelor in imaginile 1 si 2. Pe spate sa fii atent cand comanzi in functie de seria de sasiu, ai 2 variante.
    Zi-mi daca in imaginea 3 e piesa care te intereseaza.
     
  2. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Codul amortizatorului fata e cel din poza iar spate e 1K0 513 029 NJ. Toate sunt pe gas nu gaseti pe ulei, si trebuie sa iei doar originale TecDoc nu da nici o comparatie pentru codurile tale. Bafta.
     
  3. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    este corect numarul 3. am dat search pe google sau site-uri de piese dar nu gasesc nimic dupa aceste coduri
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Tocmai iti explicase colegul CB adineauri ca trebuie sa cumperi piese originale Audi deoarece nu exista inlocuitori pentru acestea. Trebuie sa le comanzi la reprezentanta sau la un magazin serios de piese auto, care sa-ti aduca tot piese originale Audi dar poate cu un adaos mai mic.;)
     
  5. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Pentru piesa din poza 3 adica cod 1K0 411 315 R ai alternative de aftermarket cu:
    - TRW JTS483
    - Ruville 925437
    - Lemforder 2677401
    - Febi 24122
     
  6. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
  7. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Eu zic ca nu se potriveste nici unul atata timp cat in TecDoc nu e o corespondenta la codul tau si ca argumente se poate vedea destul de clar din pozele de mai jos, originalul are diametrul de 49,6mm iar restul inclusiv Sachs diametrul e de 50mm deci risti sa nu-ti intre in locasul respectiv. Vezi acolo pe saitul mister-auto codul tau in josul pagini???. Nu cred ca Etka specifica in observati masura asta degeaba.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    vibeup cumpara originale asa cum ti-au spus colegii. Nu lua altceva ca nu o sa se potriveasca.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce suspensie ai ? Normala, Sport sau S-Line ? Daca e una din ultimile 2, obisnuieste-te, e ceva normal. :)
    Apropo, jantele ce marime au ?
     
  10. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    am normala cred. vara am jante de 18 acum iarna am de 16. problema a aparut cand a venit frigu sau probabil batranetea 80k km. merg sambata sa fac test de amortizoare, sasiu si tractiune cica...
     
  11. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu poate fi vorba de batranete, vibeup. Ale mele au 210k km si n-au nici un drac. Ma gandesc sa nu-ti fi intrat apa si a inghetat ? Protectiile alea ale lor, le mai ai ?
     
  12. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Da, am protectiile. Am fost la service ATU.de si bineinteles ca nu aveau tester pentru amortizoare era doar o verificare ochiometrica. Au tras de articulatii nu era pic de joc toate bune cica. La un test drive, cica e normal ca Audi e mai sportiva. Ma mai lua cu din alea ca am suspensie pe ulei si din cauza frigului sunt mai rigide. Daca era asa, eu zic ca auzeam asta si vara mai aleas ca aveam rotile de 18''. Nici cu astea de iarna nu am auzit decat atunci cand s-a facut mai rece afara.
    Peste linia de cale ferata se aud plasticele de la bord, stalpi sau usile de pe ambele parti, ma seaca. O sa merg la reprezentanta Audi dar aia sunt mai prosti ca vara.
     
  13. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Era bine daca gaseai un service ITP cum e la noi, sa iti testezi amortizoarele. Cred ca te-ar duce mai ieftin decat sa le verifici la Audi, mai ales daca spui ca aia sunt cam batuti in cap...
     
  14. bic ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a3 8p.2.0tdi 2005
    salut tuturor de pe forum. sint nou pe forum. de putin timp am cumparat un audi a3 8p motor 2.0tdi,103 kw, 140cv,cod motor bkd. as vrea sa schimb amortizatoarele, dar nu stiu ce fel de nodel am pe masina normal,sport....,,,,as vrea sa ma ajutati sa inteleg cum pot afla,
     
  15. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Salut!
    Pe baza seriei de sasiu te poti duce la un magazin serios de piese auto si iti identifica ei exact ce trebuie. Iti recomand volksparts, un simplu search pe Google, si ia legatura cu ei. Se ocupa numai cu piese VAG, si au preturi bune, eu numai de la ei cumpar pentru masina.
    Sau, tot pe baza series de sasiu apeleaza la colegii de aici de pe forum in topicul cu VIN decoder, si iti afla ei codul de 3 cifre specific amortizoarelor tale, si apoi pe baza lui cauti amortizoarele pe net.
    Bafta!
     
  16. bic ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a3 8p.2.0tdi 2005
    ok am inteles.iti multumesc mult.am sa verific.multa stima.
     
  17. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    dilema rezolvata in ceea ce priveste zgomote de plastice usi... am dat cu siliocon pe chederele exterioare din partea inferioara a geamului... erau foarte murdare se pare
     
  18. Iulian A3

    Iulian A3 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1.6 2004
    Salutare la toata lumea. Am si eu o problema care am observat-o azi. Am achizitionat de 2 zile jante R17 audi cu cauciuc 225/45/17. Azi le-am montat si am observat ca pe partea soferului (stanga fata) imi atinge un amortizor adica: janta cu cauciucul se cam freaca de amortizor dar nu foarte rau incat sa fie infranata roata iar pe partea dreapta am o distanta aproximativ 2cm intre amortizor si cauciuc.
    Specific ca acum vre-o 4 zile am luat o groapa cam maricica fix cu roata stanga fata dar cu jante R15 cauciuc 195/65 de iarna dar nu imi atingea. Se poate cumva ca 225 (latimea cauciucului) sa fie prea mare pentru masina si sa atinga sau e mai posibil 100% sa fii rupt ceva ?

    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg

    Iar acestea sunt pe partea dreapta unde nu am probleme:

    image.jpeg
    image.jpeg
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mar 2016
  19. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    100% ai un defect la roata, Din poze se vede ca ai pus jante OEM cu ET si J corespunzator cu specificatile date de producataor pentru Audi A3. 225/45/17 este dimensiunea recomandata pentru masina ta iar in mod normal nu ar trebui sa ai probleme.
     
    Iulian A3 apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Verifica amortizatorul in partea de sus sa nu aiba rupt / slabit ceva. Pare compromis fata de celalalt.
     
    Iulian A3 apreciază asta.

Distribuie pagina asta