1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la A4 B6 - modificare/inlocuire cu unele sport - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Bestie, 7 Noi 2008.

  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @Mr.Yadge
    Daca e sa ne luam dupa echivalente, 341814 ar fi sport (de la Kayaba), 23956 (Monroe) si 312 784 (Sachs).

    Singurele amortizoare la care scrie in specificatii clar: SPORT sunt: Bilstein si Sachs.
     
  2. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
  3. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Salutare!

    Ruleaza cineva pe urmatorul setup pe sedan: eibach sportline pe amortizoarele sport din fabrica?

    Eu am inca arcurile OEM si amortizoarele le-am schimbat acum 2 ani cu echivalente de la KYB.

    Sunt curios, la setupul respectiv daca freaca cu jante de 17 si 18, daca a fost nevoie sa se indeparteze surubul median care prinde contraaripa de aripa, daca se rezolva problema stance-ului pe fata, unde sta putin mai ridicata,

    Iarna rulez pe jantele 17" oem s-line cu care a venit masina, si vara pe jante 18" oem cu ET mic (stau mai spre exterior).


    Merci
     
    Ultima editare: 12 Feb 2018
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @tox : am vazut masini cu Sportline pe amortizoare sport de fabrica si problema de stance era acolo(atentie ca Kyb nu am gasit un cod separat de amortizor echivalent sport, ei recomandand acelasi amortizor pentru suspensie sport - standard).
    Legat de frecat cu jante cu specificatii diferite : depinde mult de starea suspensiei si de jante.Eu merg cu amortizoare echivalent sport si Eibach prokit si 2 setupuri de A5: 18”, 8.5J, Et 29 si 17”, 7.5J, Et 28 si nu freaca.Am scos surubul de la carenaj si am lasat urechile in aer sa vad daca ating rotile si le rup si totul este ok, urechile sunt intregi.
    Eu am cumparat 2 distantiere Oem pentru arcurile spate(au 1cm inaltime) si le voi monta pentru a echilibra distanta fata - spate.Teoretic o sa imi urce cativa mm spatele(sper 7-8mm) si o sa coboare fata putin.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    tox apreciază asta.
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Catalin, baga codurile alea de la distantierele oem pentru arcurile spate!
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    8E0512149P
     
    tox apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Bun, am revenit cu detalii. Suspensie OEM din fabrica. Masina asezata pe plan drept, anvelope cu aceasi dimensiune, verificata presiunea in ele (2.2bar). Masurat distanta dintre asfalt si partea superioara a aripii, ma rog, sub aripa in punctul cel mai inalt; pe fata am 64.5 cm iar pe spate 63 cm. Cred ca o sa-mi pun si eu flanse :D.
     
  8. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    @Catalin_1987 Multumesc pentru raspuns.

    M-am uitat pe threadul tau si imi place foarte mult cum sta masina, si tin sa te felicit pentru rezultat pe aceasta cale :-)
    Revin si eu cu pareri dupa ce voi cumpara arcurile si distantierele (probabil cand se mai incalzeste).
     
  9. Sonyakk 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2017
    Locație:
    San Sebastian
    Masina:
    Audi a4 b7 2007 2.0 tdi 170 hp
    Salutare. Are cineva idee dacă suspensia de pe un s4 b6 avant merge montata pe un a4 b6 avant? Trebuie sa schimb amortizoarele ptr ca îmi curg și am găsit toată suspensia de pe un s4 b6 avant. Mașina este în Spania asa ca nu o sa am treaba cu gropile.
     
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Trebuie sa mearga, sunt la fel amortizoarele (prinderile), doar ca pe S4 mai mult ca sigur vor fi sport :D.
     
  11. Grădinaru lucian 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    A4 B6 quattro 1.9TDI Wagon
    Salut, de curand am achizitionat si eu un Audi A4 B6 Avant quattro 1.9 TDI 130CP AVF, si ar trebui schimbate arcurile si amortizoarele. Ma "bate" gandul sa imi iau amortizoare BLISTEIN si arcuri EIBACH, nu sport ca nu vreau sa simt fiecare pietricica, problema e ca sunt mai multe modele mai ieftine si mai scumpe voi ce imi recomandati?
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pai.. daca nu o vrei sport, mergi pe amortizoare Bilstein standard. La arcuri Eibach parca modelul ERL e precum cel standard (OE replacement).

    Depinde si de bugetul tau, amortizoare bune: Bilstein, Sachs, KYB (Kayaba), eventual Monroe.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am marea rugaminte, pentru ca de acum incolo pe forum, sa scrieti amortizoare NU telescoape pentru ca nu ne uitam la stele si cautam planete pe cerul instelat. :) Nu suntem ultimii tarani melteni care scriem pe feisbuciuc ca sa spunem ca avem telescoape montate pe masina in loc de amortizoare.
    M-am saturat de cate ori v-am corectat mesajele celor care scrieti telescoape in loc de amortizoare. Deci tineti minte ca pe masina avem montate amortizoare si atat, nu telescoape. Multumesc foarte mult pentru intelegere
     
    lowlife și xstefan10 apreciază asta.
  14. Hosu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2018
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B6 1,9 TDI
    Bună seara! Ce părere aveți de suspensie de drumuri grele pe un Audi A4 B6 1,9 TDI 131 cu? Aș vrea să am garda mai ridicată.
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salut. Nu stiu de echiparea la aceasta masina.. sa-ti spun cat de ridicata va fi, insa: suspensia standard va fi mai inalta decat cea sport.
     
  16. gykanes 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 2003
    Salutare băieți. Am si eu o problema cu un amortizor (atașeze poze).
    Intrebarea mea este: merge sa pun amortizoare noi si arcuri SH ? Vreau sa schimb toate arcurile si amortizoarele de pe masina (e sport si vreau suspensie normala).
    Am facut o simulare pe autokarma si 4 arcuri + 4 amortizoare ma ajung 1.432 lei ( arcuri KYB RH3370 + 6573 si amortizoare Sachs 312783 + 558301). As gasi ceva mai bun in raport de calitate pret ? Nu as vrea nici cele mai scumpe, nici cele mai proaste. Ce ar mai trebui să cumpăr ? Mersi!

    FB_IMG_1526806034750.jpg
     
  17. Grădinaru lucian 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    A4 B6 quattro 1.9TDI Wagon
    Eu pe a mea am pus suspensii kayaba și amortizoare de la blistein pot sa zic că se comporta excelent, m-am costat 1600 piesele și manopera 200 (find quattro e mai scumpă manopera) și tot e ieftin.
     
  18. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Daca pui arcuri sh e posibil sa fie obosite.. fa un efort si ia noi, Kayaba.
     
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Eu am gasit arc rupt pe spate si mai stiu cazuri. Pt arcuri normale as merge pe noi, desi la 150 lei bucata x 4...
    Pt Audi se mai recomanda pe aici Leforjors sau ceva de genul asta.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Lesjöfors sunt arcuri foarte ok pentru suspensie stock.
     
    lowlife apreciază asta.

Distribuie pagina asta