1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la Audi A4 B7 - modificare/inlocuire cu unele sport

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bogdel.david, 13 Noi 2010.

  1. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Baga vin-ul pe topicul VIN-decoder și poate o sa te ajute un coleg cu decodarea lui. Primești un pdf cu dotările mașinii.

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
     
  2. valyhd 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi Q7 2007 3.0 TDI
    Am gasit,pentru puntea spate am 0YH,deci am nevoie de codul de culori alb cu 2 roz pentru stock.spers sa nu ma insel.
     
    Ultima editare: 9 Mai 2016
  3. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Vă Salut, spuneti-mi va rog firma ce produce amortizoarele pt audi a4 b7 oem. Adică trebuie sa schimb amortizoarele pe fata, pt ca am o bătaie înfundata pe partea dreaptă și dacă tot le schimb sa mi iau sa mă tina. Și încă ceva va rog, Sa - mi dați un sfat în legătură cu aceste amortizoare....pe gaz sau cu ulei? Mulțumesc anticipat, și sper sa nu fiu mustrat ca nu am postat bine. (Sunt nou pe aici)
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista un producator anume. Depinde cu cine a avut contract fabrica la un moment dat, la data cand s-a ansamblat masina. Cumpara Sachs, Monroe, Kyb, etc
     
  5. Razvan04

    Razvan04 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2016
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi a4 b7 1.9 Tdi
    Salut! Ma intereseaza si pe mine un kit de suspensie sport reglabila de la bilstein/ eibach. Cam la ce pret sunt si de unde pot sa comand?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Avem coleg in aria de vanzari care vinde ce vrei tu. Iti spune el pretul acolo in topic.
     
  7. muresan_andrei93 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi a4, 2.0TDI, 2006
    Nici arcurile de pe un passat b5.5 nu se potrivesc pe telescoapele de la a4?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si da si nu. Este diferita fiecare suspensie la masina in functie de zeci de criterii printre care: greutate auto, transmisie fata sau integrala, tipul motorului ca si combustibil si capacitate cilindrica, modelul masinii, etc., etc. Citeste topicurile de pe forum si citeste pe net ce inseamna sa schimbi/inlocuiesti o suspensie.
     
  10. muresan_andrei93 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi a4, 2.0TDI, 2006
    Buna! Ce suspensie se mai potriveste pe a4 b7 avant? De pe ce masina?
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu va cumparati suspensie dupa codul celei existente sau dupa seria de sasiu ?
    Puneti fel si fel de suspensii de la alte marci si dupa aia va plangeti ca e masina barca sau ca sta ridicata de bot si nu stiti de ce.
     
    Ultima editare: 4 Oct 2016
    lmdany apreciază asta.
  12. muresan_andrei93 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi a4, 2.0TDI, 2006
    Nu dispun financiar de o suspensie noua si nu gaseac suspensie second pentru modelul meu.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se potriveste de la nici o alta masina. Avant-ul intotdeauna are suspensie dedicata numai lui si atat. Cumperi suspensie noua pentru masina ta chiar si AM. Daca nu dispui de fonduri de ce ai cumparat masina asta daca nu ai bani sa o intretii sau sa schimbi ce vrei sa schimbi ?
     
  14. muresan_andrei93 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi a4, 2.0TDI, 2006
    Am bani sa o intretin, insa suspensia sport nu e un lucru care trebuie schimbat. E un ,,moft" de-al meu. Am intrebat daca se potriveste de pe o alta masina, in speranta ca poate o sa gasesc ceva mai ieftin si nu sunt nevoit sa mai astept sa mai strang bani strict pentru suspensie ... in fine. Multumesc frumos, o zi faina.
     
  15. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu am gasit pe net suspensie H&R Street Performance la 700 ron. Noua costa peste 1200 euro.
    Am schimbat doua piese uzate pentru ca ceva era intepenit de la mizerie (300 ron) si cu 1000 ron am suspensie la care majoritatea nici nu viseaza.
    Stai cu ochii pe siteurile astea si poate pica ceva, cel putin o data pe saptamana vad cate un chilipir.
     
  16. Sith 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI A4 B7 8ED - Avant - 2.0TDI - BRD - 170CP - S-Line - 2007
    Mi s-au rupt ambele arcuri spate de la AUDI A4 B7 8E - 2007 - Avant- 2.0TDI - 125 KW - S-Line.
    Ma puteti ajuta cu niste coduri / marci de arcuri care sa se potriveasca cu amortizoarele S Line de pe spate?
    Banuiesc ca si arcurile trebuie sa fie tot in gama S Line, dar nu stiu ce sa cumpar.
    Daca in magazinele de piese auto care vand, introduc VIN-ul catroseriei, dau ca rezultat arcurile OE sau echivalente ?

    multumesc
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact. Iti da rezultat si OE si AM echivalent.
     
  18. Sith 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI A4 B7 8ED - Avant - 2.0TDI - BRD - 170CP - S-Line - 2007
    Voiam sa stiu sigur , ca dupa VIN-ul introdus programul stie daca masina e S Line, Sport sau NU , adica nu mai trebuie si alte date suplimentare, ramanand la alegerea mea daca arcurile sa fie OE sau aftermarket.
    In functie de calitate pret, in afara de cele OE mi-ati putea recomanda ceva bun?

    multumesc
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca vrei doar arcuri fara amortizoare cumperi Lesjöfors. Sunt arcuri suedeze. Fac arcuri de peste 100 ani si sunt exceptionale. Iar pretul este foarte bun raportat la calitate-pret. Mai poti cumpara arcuri de la KW, Koni, Eibach, H&R, Sachs = Boge si cam atat.
     
    lowlife apreciază asta.
  20. Sith 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI A4 B7 8ED - Avant - 2.0TDI - BRD - 170CP - S-Line - 2007
    Multumesc mult.
     

Distribuie pagina asta