1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la Audi A6 C7 - modificare/inlocuire arcuri si amortizoare

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Rares Miu, 23 Feb 2016.

  1. a6jii 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2015
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    a6 c7 4g 2.0tdi 190cp quattro 2016 / a6 4f 2.7tdi quattro 2006
    dar ceva semne de uzura au? ulei rugina? amortizeaza prea mult / prea putin?
     
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    a6jii;

    Amortizoarele încă lucrează decent, nu scot zgomote, nu au urme de ulei, doar că dpmdv nu mai e ce trebuie, balansează prea mult mașina, iar la viteze mari nu o simt lipită de asfalt.
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Chiar dacă producătorul Monroe garantează că amortizorul spate Monroe 376213sp se potrivește pe avant, acest lucru e greșit. Sunt mai scurte, mai subțiri și au și o buză exterioară ce nu există pe cel OE. Monroe nu au în portofoliu amortizor spate pentru Audi A6 C7 avant. :)

    Posibil să se potrivească pe avant cel de pe sedan (376025sp) dar eu nu am mai 'riscat' și din păcate a trebuit să comand Blistein B4. Zic din păcate pentru că nu aș fi vrut amortizoare diferite față-spate dar nu mai am ce face de acum.

    Pe 4G9 513 035 F se mai găsesc Sachs produse de Boge dar semnificativ mai scumpe (100 E buc.) și la noi în RO nu am găsit, Sachs generic (de care m-am ferit) și Kyb (care pe lângă că sunt slabe mai și îndeplinesc toate codurile posibile și imposibile).

    De știam că nu găsesc pe Monroe și pe spate, cumpărăm Blistein sau Sachs produs de Boge de la început, dar........too late.

    Dpmdv. cei de la Monroe au o mare bilă neagră pentru că recomandă un produs că fiind compatibil când el nu are nici o treabă cu realitatea.

    L.E
    Pentru cei care schimbați amortizoarele pe față, nu cred că merită să schimbați și flanșele. Așa arată flanșe la 240.000 km și 6 ani;

    IMG_20200724_134418.jpg
     

Distribuie pagina asta