1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si Amortizoare la Audi A2 - modificare suspensie - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A2' creată de Andrei-Zen, 2 Iul 2007.

  1. Andrei-Zen 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2007
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    in asteptarea unui A2 1.4 tdi 90cp 2004
    Din cate am inteles, A2-ul ar avea suspensiile un pic cam tari. In curand (sper) am sa iau un A2 si as vrea sa stiu daca se poate face ceva in privinta asta?
     
  2. i_am_drooling 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.5T Avant quattro 177cp 2002
    Nu sunt chiar atat de tari precum ai auzit. Recent am mers cu un taxi A2, cu ~200.000km la bord si mergea impecabil. Impecabil pentru o masina din clasa ei.
     
  3. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Nu cred ca senzaia este din cauza amortizoarelor... mai toate masinile din clasa ei sunt mai rigide.... Probabil datorita faptului ca sunt mititele si au encartamentul mic... e senzatia aia de kart...
    si la 107 e identica senzatia....
     
  4. Bogdan

    Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A6,2l,140 cp, 2005
    Intersant..as fi intersat sa vad cum merge un A2. Cel sa vad vad cum se prezinta o clasa mica Audi.
     
  5. nely 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    :jester:mie nu mi se pare ca are suspensiile tari,doar ca la a mea am jante pe 17 si din cauza ca nu am cauciucurile mai groase zguduie nitel.dar arata bine tare asa.e mai sexi
     
  6. titi 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    SUCEAVA
    Masina:
    audi a2
    suspensia..

    eu am a2 de 2ani si se comporta impecabil,rigiditatea vine de la faptul ca masinile mai mici au aceasta caracteristica ca sa zic asa ,in rest masina e super,consum mic,eleganta.....
     
  7. kyky 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    Grosse Sankt Nikolaus
    Masina:
    A2 zisa broscuta sau albinuta sau argentina sau bursuc sau ursulet sau gandacel
    rigiduta

    intr-adevar, este foarte rigida! probabil cu niste cauciucuri mai mari va fi mai bine. asta ar fi singura problema, in rest, masinuta este impecabila!
     
  8. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Cauciucurile recomandate pt. A2 (mai putin cele cu motor 1.2 TDI) sunt 175/60/15". Pt. 1.2 TDI se recomanda 165/14".
    Oricum pt. strazile noastre cauciucurile mai sportive nu prea fac casa buna cu o masina asa de 'scurta' - eu am avut 205/16" si stiu ce inseamna.
     
  9. liarc 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A2-1,4 benzina
    Buna,

    daca sustineti ca suspensiile la A2 sunt rigide atunci inseamna ca nu ati condus o Skoda sau un Polo sa vedeti acolo ce inseamna suspensii rigide...
    Cu Skoda Fabia cand treci peste o denivelare simti ca se rupe masina :(( si la Polo la fel.
    A2 sta mai bine, sunt un pic mai moi...
    Eu sunt super incantata deocamdata de A2 meu :)
    Am avut de ales intre un Polo si un A2 si am ales A2-ul, dupa ce inainte am condus o Fabia aproape un an....

    P.S.: as avea nevoie de un manual pt A2....unde pot sa gasesc?

    Multumesc anticipat.
     
  10. esson

    esson 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2008
    Locație:
    Piatra-Neamt
    Masina:
    Audi A2 1.4 - NT 06 XRW
    Daca suspensiile vi se par prea rigide, puteti opta oricand pentru un kit Koni FSD! :)
     
  11. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    esson


    Ceva detalii despre acest kit????
    - Pret
    - unde se gasesc



    Multumiri!!!
     
  12. relikka 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A2 1.4I
    si eu vreau detalii! Zilele astea am condus Renault-ul Clio al tatalui meu si mi-am adus aminte cum e sa conduci o masina cu suspensii normale! A2 pare o caruta in comparatie cu Clio :weight_lift2:
     
  13. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Eu am amortizoare koni toate 4 ,in fata rigiditatea este reglabila,am reglato pe minim,sta pe sosea de nuti vine sa crezi ,dar scutura un pic. Cind am adus masina avea si arcuri sport genti pe 17 cu cauciucuri pe 40,i-am schimbat arcurile ca nu se putea circula in oras decat cu max. 20km/h.Si ce interesant am venit cu 150 din germania , dar asta e,ca la noi nici unde in lume.
     
  14. numar5 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Chisinău
    Masina:
    Audi A2, 1.4 TDI, 2003
    Arc spiral si amortizor Audi A2

    Buna,
    Doresc să schimb arcul spiral si amortizoarele din fata la Audi A2.
    Care din următoarele marci ar fi mai bune pentru arc spiralat: KYB, SPIDAN, LESJÖFORS ?
    Amortizor: pe ulei sau ulei-gaz ? Ce marci imi recomandati: FLENNOR, AL-KO, STARLINE, DELPHI, MONROE, KYB, BOGE ?
    Special pentru Audi A2- unii spun că masina e usoară și mai bine pe ulei. Voi merge pe drum neasfaltat mai mult.
    Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Apr 2012
  15. numar5 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2011
    Locație:
    Chisinău
    Masina:
    Audi A2, 1.4 TDI, 2003
    Vreun sfat ceva ? Părere ?
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Apr 2012
  16. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    Amortizoare Audi A2

    Salutare!
    Doresc sa schimb si eu Amortizoarele pentru Audi A2 14TDI 2001. Toata lumea vine cu oferte, diverse marci si sunt debusolat. Stie cineva cu ce fel de amrtizoare vine Audi a2 din fabrica, sau ce caracteristici au (ulei, ulei si gaz) etc, ca daca ma iau dupa astia de la service, sunt in stare sa-mi puna de la firme din Antarctica amortioare.
     
  17. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Dupa cod este echipata de fabrica cu amortizoare Boge.Cele pe fata sunt cu ulei iar cele pe spate cu gaz.Asta pentru echipare standard. O seara buna
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Noi 2013
  18. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    sport sau standard?

    aaaa e ok m-am interesat de amortizoare insa toata lumea ma intreaba echipare standard sau sport? la naiba nu am luat-o de noua de unde sa stiu..:)))
    de exemplu pentru Monroe imi ofera echipare sport sau standard ...care trebuie sa aleg masina fiind AMF 1.4 TDI
     
  19. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    Buna seara. Va rog cine stie sa ma ajute cu o informatie . Mai jos se afla 2 poze : una cu o pereche de arcuri si o bucsa iar cealalta cu locul in care la mine pe masina se mai afla doar o urma ale unei foste bucse. . Ma intereseaza sa stiu acea bucsa din poza 1 vine in locul indicat sau la partea superioara? In ambele locuri pe spate nu mai am decat o urma de bucsa si nu reusesc sa gasesc nicaieri informatii despre ce componenta se afla acolo respectiv forma ei si din pacate nici cei de la service nu prea stiu ce e acolo.....Multumesc!
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai bucse la ambele capete ale arcului, atat sus cat si jos.

    Daca iti completezi profilul cu an fabricatie, cod motor, pot sa iti dau codul bucselor.
     

Distribuie pagina asta