1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si Amortizoare - Modificare - Inlocuire Suspensie la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 14 Dec 2012.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asline invata si tu singur ce fel de suspensie ai pe masina si invata si singur ce vrei. Invata ce inseamna suspensie progresiva si/sau suspensie liniara ca sa stii ce arcuri vrei sa cumperi si/sau amortizoare. Arcurile se cumpara obligatoriu in functie de amortizoarele care le ai pe masina sau care vei sa le montezi ulterior.
    Nu sta nimeni la dispozitie sa-ti scrie tie mesaje cu raspunsuri pentru ce fel de suspensie vrei pe masina cand tu nu stii nici macar ce fel de suspensie ai montata din fabrica si in plus la toate intrebarile tale exista deja raspuns pe forum.
    Ai toate informatiile aici pe forum sa afli ce suspensie ai si sa afli singur in functie de zeci de factori (anvelope si jante care le ai pe masina sau vrei ulterior sa le montezi, duritatea suspensie care o vrei ulterior, unde mergi cu masina) ca sa afli ce fel de suspensie ti se potriveste.
     
  2. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Salutare, se potrivesc arcurile de S-Line de 3.0 pe un 2.0 non s line cu suspensie 1BA? Multumesc!
     
  3. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Salut.

    Am si o intrebare: am trecut de la roti de 16" la 18", cum era de asteptat masina sta mai "cocotata" si as vra sa ii montez arcuri eibach pro kit, masina are suspensia confort. Mai trebuie cumparat altceva in afara de arcurile propriuzise, gen protectii praf mai scurte sau suport arc mai scurte, etc. Si la montajul in service, trebuie slabite ceva piulite sau suruburi si stranse cu masina in noua pozitie (mai joasa) , vazusem ceva pe site.uri straine dar nu prea am inteles exact, ceva sa nu ramana in tensiune niste piese ale suspensiei.( bucsi ceva).

    Multumesc
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa schimbi doar arcurile, atat.

    Depinde cat de priceput e mecanicul si cate brate iti da jos pentru a iti schimba arcurile.
    Normal, desfaci surubul ce tine cele 2 brate superioare prinse pe fuzeta, scoti pivotii cu extractor, pui presa pe arc si desfaci amortizorul de pe bratul inferior si dai afara tot ansamblul.
    Bineinteles, dupa ce desfaci suruburile de la flansa amortizorului.
    Unii mecanici nu reusesc asa si dau jos si bratul inferior pe care e prins amortizorul.
     
  5. MariusG3

    MariusG3 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C7 2.0 TDI Ultra 2018 / DDDA
    Am inteles in mare parte, multumesc de info. La bratele inferioare ar trebui sa se desfaca totul usor, le am schimbat acum 2 saptamani, Lemforder, sa vedem sus ce o iesi. Iar legat de pozitia de strans a bratelor cum e normal sa se faca cu masina pe pozitie? ( asfalt).

    Multumesc
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, cu masina pe roti sau cu un cric pus sub fuzeta si adusa la nivel cu cealalta roata.
     
  7. whit3_shark 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 CAHA 170 cp 2009
    Salutare,
    Va rog daca puteti sa ma indrumati si pe mine in alegerea unei suspensii standard, masina mea a venit cu 1BE sport si as vrea sa iau una din dezmembrari standard insa nu nu stiu cum sa imi dau seama dupa codul amortizoarelor.
    Codul alor mele se termina in AF si baietii de la dezmembrari vroiau sa-mi dea unele la fel si bagau mana in foc ca sunt standard de pe o masina din 2014. Cum pot sa-mi dau seama dupa cod daca sunt standard si evenual anul fabricatiei sau uzura, ca toti le au date jos de pe masinile de la care provin. Multumesc.
     
  8. Bangumbalez 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Sedan, 2.0 TDI 170cp, 2008
    Salutari,

    Masina mea, un Audi A4 B8 varianta S-line are nevoie de amortizoare noi. Problema e ca nu gasesc pentru fata decat variante originale la 800 RON bucata. Pot monta amortizoare pentru varianta cu suspensie sport? - astea se gasesc aftermarket la vreo 300 RON!
    Astept parerile voastre.

    Mersi,
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai suspensie/amortizoare S-line nu poti monta alte amortizoare de la alte modele de suspensie. Trebuie sa cumperi echivalent exact conform codului tau conform seriei de sasiu.
     
  10. Bangumbalez 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 Sedan, 2.0 TDI 170cp, 2008
    Cristi, de vis... Mersi de raspuns
     
  11. Tony Tony

    Tony Tony 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000cmc , 2012 - Audi a7 , 3000 cmc , 2011
    Salut

    Doar ce am citit cap coada acest subiect , fiind fost detinator de suspensie sport pe fosta masina , parca imi c'am lipseste de cand am achizitionat b8'ul meu cu suspensie stock/confort ( 1BA ) .
    La urmatorul drum in tara cred ca o sa optez pentru cea S-line ( 1BV ) ... mai joasa fata de cea sport din cate am inteles . Abea astept sa fac asta .
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi ca are un coleg de vanzare o suspensie S-line sport. Nu stiu daca e 1BE sau 1BV, dar eu cred ca e aceeasi treaba.
    Eu am 1BV, dar am fost cu masina langa alta cu 1BE si nu era nicio diferenta de inaltime.
     
  13. Tony Tony

    Tony Tony 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000cmc , 2012 - Audi a7 , 3000 cmc , 2011
    Poate imi vede postarea si sare cu un salut :)

    Mersi Nucugheri
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  15. Vasile Ionut Laurentiu

    Vasile Ionut Laurentiu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2016
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi A4 quattro, 2.0 disel 177Cp, 2013
    Salut,
    Suspensia (arcuri - amortizoare) de pe un A4 B8.5 an 2013 se potriveste pe A4 B8 an 2011 ? Mentionez ca ambele sunt sedan. Multumesc.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Orice suspensie depinde de optionalele masinii, greutate, motorizare, greutate punte fata si spate si asa mai departe. Asa ca intereseaza-te foarte bine ce schimbari vrei sa faci pentru ca nu pui de la o masina la alta si gata treaba. Trebuie sa faci niste calcule de grautati, mase si incarcaturi pe fiecare punte (fata-spate) si asa mai departe. Citeste integral forumul asta adica citeste toate topicurile despre amortizoare si arcuri ca sa inveti si citeste integral acest articol de mai multe ori: http://www.turbosfax.ro/stire.php?categorie=5&articol=27

    Ce ti-am atasat este, poate, cel mai complet document despre ce inseamna o suspensie montata pe o masina, ce face, cum se comporta si ce trebuie sa stim. Citeste articolul din link de mai multe ori.
     
  17. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Care ar fi primul pas în a face suspensia stoc (1BE), mai moale pe un B8? Rigidă rău, deseori prefer sa merg cu b7 le doar pentru simplul motiv ca este mai moale / (bărcuță). Så schimb arcurile sau trebuie schimbată cu totul?

    Sent from my Samsung S8
     
  18. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Recomandat ar fi sa schimbi si arcuri si amortizoare in 1BA.
    Detin un B8 avant 2.0TDI, din 1BA vreau sa trec la arcuri de 1BE sau la 1BV, s-line. ceva mai jos. Ce masini se potrivesc si de pe care pot face schimbul ?
     
  19. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Salut, ma puteti ajuta cu un cod pentru amortizoare spate? Am codul 1BE la suspensie. Multumesc
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    8T0513035M
     
    Reviver și Azlat apreciază asta.

Distribuie pagina asta