1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si/sau Amortizoare la Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - inlocuire - ce alegem

Discuție în 'Modele clasice' creată de mihaimarin1, 14 Aug 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Jonny tu te-ai uitat putin pe pozele atasate de mine ?
    M10 si M12 din poza nu ti-au facut cu ochiu ?
     
  2. bill2oo5

    bill2oo5 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    B4,1.9TDI,1993
    multumesc Vasile, bataia era de bucse bara de torsiune
     
  3. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    acuma m/am uitat mai atent..pe fata m10 spate m12 pt 1z cod motor,ms mult de intelegere
     
  4. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Dupa lupte seculare, am dat comanda de amortizoare in sfarsit, am gasit bilstein la 186 lei bucata, pe ulei. Luni ma duc sa le iau. Astept sa vad ce/cum sunt, ca b4,b6,b8 sigur nu-s :)). Pe cel de pe masina scria Bilstein PNE-3044
     
  5. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Baga si niste poze .
     
  6. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Cele vechi :

    [​IMG]

    Mentionez ca erau intr-o stare jalnica. Nu inteleg ce tanc de masina au putut sa faca nemtii. Am mai mers cu masini cu amortizoare praf, dar daca luai un hop, mai sarea masina sus-jos de vreo 4 ori. Pe astea le apasam si le trageam cu 2 degete si totusi tinuta de drum a masinii era respectabila

    Cele noi :

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Este cineva care are programul ETKA sau alt program asemanator si ar putea sa puna o schema cu suspensia spate/puntea ? Dupa sarbatori as vrea sa schimb si amortizoarele, eventualele bucse de pe spate, dar nu stiu cum arata, ce-mi trebuie etc. Vreau sa ma apuc de treaba cu tema facuta. Multumesc anticipat !

    LE : cum imi dau seama daca bucsele de la bratul inferior fata sunt praf sau nu?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifici vizual sa nu fie rupt/crapat cauciucul si cu un levier faci parghie si verifici sa nu aibe joc mare.
    O sa iti pun mai tarziu si schema din ETKA pentru puntea spate.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poftim.
     
  10. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Multumesc mult. Gasisem pe etka.cc dar imi aparea doar poza cu puntea, la aia cu suspensia primeam eroare 404 not found :(
     
  11. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Ma poate ajuta cineva sa aflu ce model de amortizor original era pe audi 80 B4 avant din 1993 cod motor 1Z 90 cp si de unde mi-as putea gasi la fel ca originalul ? Multumesc.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai citit cateva posturi mai sus ?
     
  13. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Buna seara,
    As dori sa va intreb ceva sau sa imi dati un sfat. Sper ca am postat unde a trebuit. Am un audi 80 B4 avant cod motor 1Z din 1993, am schimbat la ea aproape tot pe fata in afara de arcuri,la directie suspensie ma refer.
    In urma cu 2 luni mi-am cumparat doua amortizoare pe ulei pe fata marca Magnum. Doua saptamani a mers super dupa aia se auzea o mica bataie pe dreapta. Am descoperit bieleta antiruliu, ieri am schimbat ambele bielete dar acum, teroare, imi bate zici ca e mitraliera si stanga si dreapta fata.
    Cand ma apas pe partea stanga si ii dau drumul se aude un fel de fasait ca un gaz de la amortizor. Sa fie terminat dupa doar doua luni ? De asta iarna de cand am masina tot pe bani bag in ea, piese ce am pus au fost doar TRW si Lemforder doar cu amortizoarele cred ca am facut alegere proasta
    Ma poate ajuta cineva sa imi zica ce fel de amortizoare sa imi cumpar si de unde ? In ETKA online la modelul meu din fabrica dupa cod sunt, cica, pe gaz amortizoarele daca am citit eu bine. Cu flansele si kitul protectie praf nu e problema, ma descurc. La amortizoare as dori sa cumpar si piulita aia mare ce strange amortixorul in cartus. Va rog sa ma ajutati daca puteti. Multumesc.
     
  14. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Masina e audi 80 b4 avant tdi din 93 (90cp) cod motor 1z
     
  15. Piglet80Avant 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 80 avant ABK
    Dupa cum ai spus si tu , piulita aceea care strange amortizorul de flansa are un prost obicei , daca nu o inlocuitesti sau daca nu o strangi cu simt de raspundere cu o cheie specifica , se slabeste . De aici probabil si zgomotul .
    Acuma nu vreau sa fiu rau , fiecare isi ingrijeste masina cum stie el mai bine , amortizoarele Magnum sunt gama , cam ieftina , ceva amortizoare mai de calitate ar fii : Bilstein , Monroe , KYB , Sachs ( si mai sunt ) , care fiecare la randul lor au pe mai multe categorii de duritate , gaz fara gaz , bitubulare , monotubulare , de la 100 lei la 250 lei e.t.c.
    Si tu ai dreptate , oricat de slabe ar fi ele nu trebuia sa se duca in 2 luni , asta daca nu sunt curse sau ceva de genul .
    Zgomotul pe care il auzi cand lanseaza masina , acel fasait , care vine din amortizor , nu este neaparat un semn de uzura a lor , sunt amortizoare care fac acel zgomot si amortizoare care nu il fac . Este adevarat ca majoritate care fac acel zgomot sunt cam pe duca , nu terminate ( adica bune de aruncat ) .
    Incearca s-a schimbi piulita , s-a o strangi cu simt de raspundere ( cheia este o teava cu doi craci care se infig in piulita , care la randul ei are doua tesituri ) , iar amortizoarele care le ai montat sunt pe gustul tau in materie de rigiditate sau comfort , nu le inlocui .
    Eu unul am mers pe ceva mai rigid , Bilstein B4 gaz , sunt multumit .
    Spor .
     
    Ultima editare: 15 Iul 2016
    Bendy apreciază asta.
  16. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Merci pentru sfat, am pus amortizoare Magnum deoarece am zis ca si asa nu tin la drumurile noastre.
    As vrea sa imi pun pe gaz dar ma tem pentru ca o sa fie prea rigide..
    Piulita care strange amortizorul in cartus, aia mare nu am schimbat-o. O sa merg maine la mecanic sa o urc pe rampa sa vedem suta la suta
     
  17. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    E normal sa se auda un fasait la revenire, si la mine se aud si sunt pe ulei, noi. Cauta sachs sau bilstein. Eu am pus bilstein pe ulei, asa erau si cele originale de pe masina. 23 de ani au tinut :)). Cand le-am schimbat le apasai cu un deget si totusi masina nu avea balans. Am mers cu o Tigra cu niste amortizoare praf si daca luai o denivelare la >80km/h era pericol mare. Sper ca nu se considera reclama sau ceva, dar, informativ, pe mine Bilsteinurile m-au ajuns 174 lei bucata, pt fata, pe ulei si au venit si cu piulita noua. Sunt foarte multumit de ele. Daca mai tin inca 10 ani tot e bine.
     
    jonny apreciază asta.
  18. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Merci pentru sfat.
     
  19. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Buna ziua,
    Maine imi ajung amortizoarele marca Sachs varianta HD pe gaz, am mai comandat flansele Meyle intarite pe fata si SKF spate plus kitul praf. Sper ca pana sambata sa le inlocuiesc. Va anunt cum se va comporta masina.
     
  20. jonny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    bihor
    Masina:
    audi 80,b4 avant tdi 90cp 1993
    Buna seara,
    Am schimbat amortizoarele, flansele, tot. Masina sta super pe drum dar e o singură problema: pe drum de tara sau cu gropi ma rupe, imi muta rinichii de la locul lor, scutura foarte tare dar pe sosea buna sunt super in curbe la franare la stabilitate. Nu stiu ce sa fac: sa le schimb cu unele pe ulei pe fata macar, nu stiu. La mine in Bihor drumurile sunt pline de gropi. Am crezut ca ma ajuta amortizoarele pentru drumuri grele dar se pare ca nu este asa.
     

Distribuie pagina asta