1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurare RCA pentru masina inmatriculata in USA

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de chris cali, 19 Dec 2009.

  1. chris cali 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    usa, and ro
    Masina:
    audi A4, 1.8 t, 125 kw, quatrro, avant, sport version usa model.
    Salut fratilor, recent mi-am reinoit numere in California, pt inca un an. 166 $, si mi-au trmis eticetele si certificatul de inamtriculare. Au zis ca nu conteaza de masina este in Europa, ei imi dau numere sa o folosesc in Europa cit vreau. si nici testtul de fum nu mi l-au cerut ( se face la doi ani ), am declat ca nu este in stat masina, si au zis ok.

    Problema e, firma care imi facea mie asigurarea green card pe Europa , AIG.. nu mai are acest program pt cetateni americani, si deocamdata nu am asigurare green card. am doar asigurarea facut pt masina mea in USA, valabila pina in julie 2010. Cum as putea sa circul, am auzit ca in Romania nu este nici o firma licentiata sa fac asiguarare pt masinile ce nu sint inmatriculate in Romania, si in Republica Moldova la fel....

    Are cineva vreo idee cum sa rezolv treba aceasta cu asigurarea. prin Bucuresti, sau altundeva.

    merci:racer:
     
  2. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    intr-adevar in romania nici o firma nu iti elibereaza nici un act legat de asigurarea masinii nu ca nu ar vrea (ei ar avea de castigat) dar nu pot.eu am masina inmatriculata pe spania si merg in rom de 1 an si jumatate.imi platesc taxele acolo si aici platesc decat rovigneta.din cate stiu eu daca ai un rca incheiat acolo e totul ok.aici pe mine m-a oprit de cateva ori politia si mi-au cerut incheierea de asigurare.hartia asta a mea are atasata in partea de jos un dreptunghi verde dar nu cred ca echivaleaza cu green card-ul.daca te opreste politia le arati asigurarea ta incheiata acolo.bafta!
     
  3. chris cali 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    usa, and ro
    Masina:
    audi A4, 1.8 t, 125 kw, quatrro, avant, sport version usa model.
    Da, destul de aiurea, aceea asigurare ce o am eu este la imprimanta ca asa se da acolo. Ei iti trimit la imprimanta totul si restul nu mai conteaza, sau ti-o printezi singur de pe contul online. Nu scrie zona de valabilitate, ci doar perioada, numele si datele masini.

    Doamne ajuta.
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Asigurarea masinii inmaticulata in tarilor membre UE este valabila in toate statele membre.
     
  5. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    ai dreptate dar masina fiind inmatriculata in state politia iti poate pune bete in roate.eu am avut 2 episoade cu ei in contextul in care am totul platit acolo in spania(asig,impozit,revizie,rovigneta,etc).ei nu pot concepe faptul ca nu iti pot lua bani decat pe rovigneta si cauta diferite puncte slabe, ca sa zic asa(vezi si cazul celor pe bulgaria).in fine,sa ii dorim colegului sa nu aibe intalniri dese cu ei!bafta!
     
  6. mugur79

    mugur79 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b5
    Eu am intrebat pana si la rar (doream sa ii fac carte de romania)si mi-au spus sa imi fac asigurare romaneasca pana o inmatriculez ca suntem stat ue si nu e o problema . Si am facut , desi masina are numere straine , le-am spus ca urmeaza sa o inscriu in romania si am facut pe seria de caroserie.Am inteles ca nu au ce sa zica nici politistii deoarece masina este asigurata cu polita valabila.Se pare doar ca nu te despagubeste daca lovesti pe cineva asta e problema ,mai , trebuie sa conduci prudent .ITP este valabil pana in 2010.
     
  7. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    stai un pic ca eu nu mai inteleg nimic!:uhm: ce firma ti-a asigurat masina cu numere straine pe romania? e prima oara cand intalnesc chestia asta!eu m-am interesat aici(sunt din ploiesti) si am inteles ca e imposibila treaba asta!oricum bravos!
     
  8. mugur79

    mugur79 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b5
    Asa credeam si eu , dar este logica treaba, iar masina este asigurata si politia nu are ce sa faca pt ca masina detine asigurare valabila romaneasca in vederea inmatricularii,asta teoretic ca eu doar nu o sa platesc 2000 si ceva de euro pe taxa.
     
  9. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Stai un pic,ca nu inteleg,atunci de ce ai mai facut asigurarea?Daca lovesti pe cineva,ce se intampla?Trebuie sa te dea in judecata sa-si recupereze banii?
     
    Ultima editare: 27 Dec 2009
  10. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    pai a facut-o datorita faptului ca in tara in care masina este inmatriculata asigurarea este foarte scumpa!si in cazul in care el loveste pe cineva persoana respectiva este despagubita dar el ramane cu paguba!
     
    Ultima editare: 30 Dec 2009

Distribuie pagina asta