1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. camouflage

    camouflage 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6, 1.9TDI - AVF, 2002
    Tot de către un şofer asigurat la OMNIASIG am fost lovit şi eu acum o lună. Eu cu toată partea stângă (uşi, aripi, jante nou-nouţe) belită, "agresorul" cu aripa drp faţă şifonaţă, oglinda şi o uşă cu semne că m-a şters.
    Am mers a doua zi la constatare. Nu la Poliţie (mare prostie din partea mea că am cedat rugăminţilor celui ce m-a lovit....ar fi rămas, cred, fără permis, pentru că m-a lovit venind cu viteză, în timp ce eu eram oprit la trecerea de pietoni - cu piton traversând strada), ci la "amiabil". După contatarea amiabilă, care am înţeles că a fost făcută de o firmă care se ocupă cu aşa ceva - nicidecum direct de către OMNIASIG, am mers la biroul OMNIASIG pentru a lua acea autorizaţie pentru service.
    Ajuns acolo, aflu de la insepectorul coordonator de daune că pentru acest accident s-a cerut expertiză. Strâng din dinţi şi mai aştept o săptămână până la expertiză. A venit o doamnă expert, a pus ruleta pe ambele maşini, poze poze şi iar poze. Ieri, la aproximativ trei săptămâni după expetiză, vine bomba (în plic): ...între autoturismul A şi autoturismul B nu a avut loc contact material, iar avariile s-au produs în alte condiţii sau împrejurări decât cele declarate. Pam-Pam!
    Am mers imediat la OMNIASIG şi am cerut o copie după raportul de expertiză - "Nu se poate!". Am cerut să-l citesc - "Nu se poate!"
    Ce pot face acum? Înaintez o sesizare la CSA - am înţeles că au mai făcut-o şi alţii de aici şi a fost apă de ploaie.
    Îi dau în judecată (pe cine? pe OMNIASIG sau pe cel care m-a lovit? unde? unde e sediul OMNIASIG - Bucureşti, sau unde locuiesc eu - Craiova?). Deja sunt sceptic. Conform proverbului "Corb la corb nu-şi scoate ochii" încep să mă îndoiesc că vine un alt expert şi spune "Greşit, omul ăsta are dreptate".
    A mai avut cineva de pe aici o problemă asemănătoare? Cine face contra-expertiza? Tot unul ca doamna care a facut-o şi pe prima, sau Poliţia?
    Vă mărturisec că accidentul a fost cât se poate de real, iar cu mine în maşină mai era un prieten pe care, ca prostul, nu l-am menţionat în formularul acela completat la constatare.
     
    Ultima editare: 6 Mai 2011
  2. camouflage

    camouflage 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6, 1.9TDI - AVF, 2002


    Uite că se poate. Am păţit-o eu! citeste aici http://www.clubaudi.ro/asigurari-daune/21411-rca-omniasig-cea-mai-neserioasa-firma-asigurari.html mesajul #10
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mai 2011
  3. doru_s

    doru_s 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi, A4, B8, TDI, 2009, 100 Kw
    din ce in ce mai multe belele cu astia de la Ominasig, cred ca vor sa le ia locul celor de la EuroIns ca cei mai rai platnici si cei mai mari tzepari :))
     
  4. doru_s

    doru_s 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi, A4, B8, TDI, 2009, 100 Kw
    eu as pune Omniasigul mai jos - am auzit foarte multe plingeri la adresa lor in ultimul timp
    mai e o firma City Insurance la care mi-am facut eu si sunt foarte multumit si pina acum am auzit doar lucruri pozitive la adresa lor
     
  5. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Confirm neprofesionalismul, neseriozitatea si nesimtirea de care dau dovada cei de la Carpatica.
    Din punctul meu de vedere nici pe ultimul loc nu i-as pune (ar fi un loc mult prea inalt pentru serviciile pe care le ofera!)

    Pe scurt problema mea a fost urmatoarea:
    Am fost lovit de un individ a carui masina era asigurata la aceasta minunata societate de asigurari.
    Masina era a tatalui meu inmatriculata in alt oras iar accidentul s-a intamplat in Buc.
    Tocmai ce il dusesem pe tatal meu la aeroport si urma sa revina in tara deabea dupa o luna. Norocul meu ca am facut o procura intrucat si eu urma sa plec din tara cu masina lui pentru 2 saptamani.
    In consecinta m-am garabit sa deschid dosarul de dauna, unde altundeva decat in bucureti. Bineinteles ca am intrebat agentul daca voi putea repara masina in alt oras si suma sa fie decontata catre un service aflat acolo. Raspunsul a fost: DA
    In consecinta am deschis dosarul si am plecat vesel si voios in concediu. Am mai cosmetizat putin bara spate si totul parea ok din avion :)

    La intoarcere, am dus masina in service unde a fost reparata, dar conditia de a o lua de acolo a fost ca ei sa aiba banii platiti pe munca. Am zis ok si am scos 50 mil vechi din buzunar uramand sa imi recuperez banii de la carptica in urama devizului si chitantei pe care o aveam in urma platii serviciilor catre acel service.

    De aici a inceput tihganeala:
    Intai am mers la o filiala din orasul cu pricina unde am povestit cu lux de amnunte intamplarea. Doua zile de panarama si cearta nu au rezolvat nimic intrucat dosarul meu fiind deschis la bucuresti acolo trebuia si inchis.... Am incercat sa le explic ca exista mail, posta, telefoane samd. Doar numinuse carpatica ar trebui sa aiba aceeasi mama, dar nu a fost cu putinta sa rezolv problema.
    Intors in bucuresti m-am apucat sa discut cu cei de aici... Credeti ca a mers usor.... Va zi eu: NU
    Pe scurt dupa 6 LUNI am reusit sa imi recuperez doar o parte din bani si anume 45 mil lei vechi.

    De aici puteti trage concluzii...
     
    Ultima editare: 23 Mai 2011
  6. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    mda...

    Asa e cred ca trebuie schmbata putin lista deoarece: ...Asirom s-a ridicat si nu mai face probleme, Euroins sunt in cumpana, iar Carpatica nu poate fi numit asigurator ... :)

    Pacat de cei care inca isi mai fac asigurari la Carpatica , dar pacat si de noi ceilalti care nu avem nicio vina ca ei au la Carpatica....

    Am vazut ca mai sus a scris un coleg ceva de City Insurance, daca poate da cineva mai multe detalii e rugat sa o faca....eu nu stiu foarte multe de ei...stiu ca au aparut curand si asta poate sa fie o problema -refuzul service-urilor de a lucra cu ei-
     
  7. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    @ rititza

    In aceeasi oala sunt si eu cu Carpatica.

    Am deschis dosarul de dauna acum 2 saptamani si abia azi mia venit foaia sa merg la service si foarte bucuros ca incep lucrarile la masina mea vad ca dauna mea este de 2900 lei. :(

    2 x faruri
    capota
    aripa stanga
    grile ( toate )
    proiector
    radiator
    si multe alte chestii din plastic de pe la motor

    NU ma pricep la masina cum si ce fel costa dar totusi 2900 de lei... Cred ca au ras de mine..

    Cei de la service cand au vazut radeau.. Urmeaza sa cheme pe cineva de la Carpatica sa faca din nou o constatare si poate poate ma apuc de treaba sa imi repar si eu masina..
     
  8. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    Nasol Botnar...
    Sasperam ca a fost o eroare si ca se rezolva ca altfel o sa fie foarte greu (o sa trebuiasca sa-l dai in judecata pe cel care te-a lovit...)...

    Sa ne spui cum s-a rezolvat!

    O seara buna!
     
  9. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Nu... Nu se va rezolva nimic. :|


    Nici dupa 10 zile nu mi-au facut reevaluarea. In fine asta putin conteaza. Am ajuns la decizia de a imi lua macar ceo 29 de mil mai pun eu 20 si imi repar masina... Asta e..

    Nu pot lua nici aia 29 de mil ca le trebuie o declaratie de la cel vinovat. Le-am spus poate este la puscarie poate nu vrea sa dea declaratie..:| Si cica sa astept sa se termine procesul si abia atunci imi da banii...

    Vinovatul a fost citat de catre Carpatica dar degeaba.

    O sa incep usurel usurel sa imi cumpar piesele si o sa o fac din banii mei cred.
    Maine ma gasesc cu avocatul meu si o sa vedem ce este de facut in continuare.

    Cei de la service cica in 10 zile imi face reevaluarea. Azi suna domnul de la Carpatica si nu a facut nimic si azi sau facut 9 zile. :))))))
     
  10. gideon85

    gideon85 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4, 1.8TFSI, 2009
    Sa inteleg ca cel care te-a lovit nu este de acord sa iti dea asigurarea (adica nu vrea sa dea declaratie ca a fost vinovat?).
     
  11. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Am toata actele necesare sa imi repar masina. Dar Carpatica mia spus ca la citat pe vinovat care trebuie sa vina la un serdiu Carpatica sa dea o declaratie ca este vinovat ca in actele de la politie nu scrie ca este vinovat scrie doar ca a incercat sa faca stanga pe lina continua dubla fara a imi da prioritate. Dar din asta rezulta vinovatia lui. In fine nici in ziua de azi nu am rezolvat nimic. Inca astept o reevaluare. Prima oara mi sa spus 10 zile acum vad ca o da in 11-12 zile.

    Am fost la ei si am zis sa se hotarasca o data cat dureaza..

    Peste exact 10 zile fac 60 de zile de cand am facut accidentul.

    Tot aici pe forum era in caz care un baiat a fost citat de catre un asigurator si nu stia ce sa faca sa se duca sa nu se duca. Baiatul cu care am facut eu accidentul vad ca refuza sa dea o declaratie ca in momentul accidentului a fost luat cu salvarea.

    Politisul a zis ca ma suna sa imi dea toate datele lui inclusiv nr de tel poate reusesc eu sa vb cu el sa dea acea declaratie dar nimic inca.

    Adresa unde sta o am. Dar sa cheltui cate 2 mil pe drumuri. :|
    DEja am facut un drum Galati - Constanta sa ma duc sa imi iau asigurarea.

    Ma mir cum de au inceput dosarul ca le-am dus asiguarea si cu anexa 2 si cica asta nu e anexa 2 e un fel de anexa 2. Pai... daca politistul mia dat asta eu ce vrei sa fac.

    Mai mult fortat mia dat un service ei.

    Romania. :(

    Multumesc ca ma ascultati.
     
  12. Botnar

    Botnar 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 , 2.5 TDI . 2003
    Azi nu sa acceptat reevaluarea si am ramas la 2900 RON :))) Am dat o declaratie ca imi vreau banii.

    Acum tre sa ajung la Constanta sa imi scrie politistul pe o foaie ca ala e vinovat ca la Carpatica ala daca a incercat sa faca stanga pe linia continua dubla fara a imi da prioritate nu este vinovat.

    M-am saturat si am decis sa iau acei 2900 RON si sa mai pun eu sa o repar o data :)
     
  13. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Dupa cate vad pe asta mizeaza Carpatica..... Te asteapta sa te saturi de asteptat si sa accepti ce iti dau ei .....
    E vai si amar de tarisoara noastra......
     
  14. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Exista termen de depunere al dosarului de dauna?

    In data de 15.10.2011 (sambata) am fost implicat intr-un accident auto, iar vinovatul e asigurat la Carpatica. Am facut documentele de constatare amiabila, dar nu ma pot prezenta sa deschid dosarul de dauna pentru ca voi pleca in noaptea de 16-17 octombrie intr-o delegatie de lucru in Germania. Voi reveni in tara sambata, 29.10.2011. (deci ar fi doua saptamani...) Intrebarea mea este daca e vreo problema daca deschid dosarul la revenirea in tara, sau pot trimite pe cineva cu actele sa il deschida? (nu am procura notariala, daca e necesara)
    Nu am gasit nicaieri pe net raspuns la asta, nici firma de asigurare nu are un numar de telefon unde pot suna in weekend. Sah-mat...
     
    Ultima editare: 16 Oct 2011
  15. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Buna seara!Donmule avocat,as dori sa va adresez o intrebare in legatura cu o citatie care mi'a venit azi acasa.Anul trecut in luna noiembrie am avut un incident in trafic,vina apartinandu'mi mie.Am decis s'o rezolvam pe cale amiabila.I'am dat actele necesare,totul ok.Dupa,am inteles ca pagubitul si'a rezolvat masina pe casco,urmand ca apoi asiguratorul lui sa'si recupereze banii de la asiguratorul meu(EURO INS).In citatia de azi sunt chemat in instanta in calitate de intervenient,in proces cu asiguratorul lui(ASTRA) in calitate de reclamant pentru Fond-pretentii.In caz de neprezentare a partilor,judecata se va face in lipsa,daca se solicita in scris acest lucru de catre una din parti.
    Ce ar trebui sa fac,excluzand deplasarea mea la tribunal?
     
  16. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Buna seara!
    Ar trebui să vă prezentati la un avocat cu citatia si cererea de chemare in judecata pentru a vă face intampinarea (art. 115-118/ Cod procedura civila).
    După ce avocatul dvs. vă va lămuri cu privire la implicatiile procesului, veti aprecia dacă e cazul să il angajati si pentru a vă asista la procesul respectiv.
     
  17. Mihai_dmg

    Mihai_dmg Silver Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 ,1.9 TDI AWX, 2002
    Si eu ma gandesc sa fac la City Insurance, cu noua lege ma duce foarte scump, pentru 6 luni la un 1,9 tdi la astra ma duce la 320 ron pe cand la city ma duce la 220 ron. Pana in prezent am avut astra, nu am avut accidente deci nu stiu cat de seriosi sunt. Daca aveti cunostinte despre City Insurance va rog lasati un raspuns, chiar ma gandesc serios sa trec pe City.
     
  18. gigel_78

    gigel_78 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti - Germania
    Masina:
    audi A4 B7 an 2008 motor 2000 Diesel BPW. 6 Trepte
    Buna seara. Anul trecut prin luna Martie am avut un accident nefericit in dreptu localitatii Nistoresti . Ma deplasam pe acelasi sens de mers cu un matiz moment in care el a franat brusc si eu am intrat in el. Masina lui era pe leasing la firma iar la a mea aveam decat asigurarea RCA. Mentionez ca nu a fost cu victime ci doar masinile avariate. A venit politia a facut constatarea , dupa care i-am dat copie dupa rca -ul meu si asta a fost tot. In luna Ianuarie a acestui an , mi-a venit de la judecatoria Bucuresti citatie ,sa ma prezint in calitate de intervenient. Factura de reparatie a matizului a facut 13600 ron din care rca-ul meu a achitat decat 9000 ron. ce pot face eu in acest caz ? sunt bun de plata , diferenta ?
     
  19. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    S-a mai schimbat ceva din top-ul acesta in 2012? Acus imi expira si mie asigurarea.
     
  20. mario.popescu

    mario.popescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI
    Ceva noutati pe 2012?
    In perioada asta urmeaza un Casco si la mine, prima varianta ar fi Generali dar daca exista feedback pozitiv si din alta parte, e de luat in considerare.
     

Distribuie pagina asta