1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    Eu am avut ghinionul sa fiu lovit de un sofer care avea la EUROINS si de atunci am zis ca niciodata nu o sa-mi fac RCA la ei, chiar daca nu beneficiez eu de el, si asa ar trebui sa gandeaca majoritatea, daca nu ar mai face nimeni la ei, ar da faliment si ar disparea de pe piata....
     
  2. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    Acelasi lucru este valabil si pentru BCR Asigurari, firma la care am si acum un dosar nerezolvat din 2009. Evident ca am renuntat, pentru ca nu am timp sa alerg dupa avocati si sa ma judec cu ei... si ei pe asta se bazeaza, ca majoritatea sunt prosti ca mine si se lasa pagubasi.
    Si acum cand scriu randurile astea simt ca ma apuca nervii si parca as incerca sa gasesc un avocat... niste jegosi infecti care nici macar nu raspund la telefon.
    Iar la CSA am facut nenumarate plangeri pe mail; nici in ziua de azi nu am primit macar un mail de confirmare ca au primit plangerile mele.


     
  3. Vik

    Vik 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 143cp, 2009
    CASCO - recomandari

    Buna,

    sper ca nu deschid subiectul degeaba (in ideea ca nu sar cu raspunsuri tot felul de brokeri)

    Puteti recomanda firme pentru CASCO? (am in minte Alliantz, Groupama, Generali)


    Voi cum va construiti pachetul de optiuni la CASCO? Ce e important de luat in calcul?

    Multumesc!
     
  4. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Ordinea asiguratorilor seriosi din ce stiu eu este urmatoarea: Allianz, Generalli, Groupama. Am mai auzit lucruri bune si despre Uniqa,dar aici cred ca depinde destul de mult si de fiecare oras ce fel de inspectori sunt. Vezi ca sunt asiguratori la care vandalismul se ia in calcul separat.
     
  5. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    A facut cineva asigurare recent la un 1.9 tdi pana in 25 de ani ?
     
  6. Mihai_dmg

    Mihai_dmg Silver Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 ,1.9 TDI AWX, 2002
    Da, am facut eu la City insurance, m-a costat 220 ron, restul e teroare. Poti face o simulare pe net si poti afla la cat de duce.
     
  7. Makaveliftw

    Makaveliftw 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI CGLC 2015 / Audi A6 1.9 TDI AWX 2003
    Am facut pana la urma la Asirom, 460 ron. Daca as fi facut tot la Bcr unde aveam inainte era 1100 ron .
     
  8. ajaccio 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 Tdi 2008
    CASCO la AB B8

    Ca tot suntem deja tot mai multi posesori de B8 pe acest forum,ma gandeam ca ar fi util sa deschid un post legat de asigurarea CASCO.Incep eu:

    An : 2008
    Motor : 2.0 Tdi 143
    Suma asigurata : ~15.500 euro
    Valoare casco: 1030 euro
    Franchiza : 100 euro
    Societate : GENERALLI
     
  9. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Cat era fara franchiza?
     
  10. ajaccio 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 Tdi 2008
    1200 euro
     
  11. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Destul de bine, sunt curios o sa il intreb maine pe amicul meu care ma ajuta cu inmatricularea masinii niste preturi la Casco gen un minim si un maxim.. probabil minim 900 si ceva la astra si maxim un 1700-2000 la Allianz or something
     
  12. alien_h2001

    alien_h2001 Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A6,2010, 2.7 TDI,CANA,190CP
    Atentie mare la Astra, ca au contract direct cu furnizorii de piese(auto-net,auto-total,etc).Ei comanda piesele in locul service-ului si de multe ori piesele sunt aduse pe producator.Eu am avut o dauna la ei anul acesta si toate piesele au fost comandate si aduse de ei.Nu va zic cum arata stopul,si imbinarea dintre bara spate si fusta...Mentionez ca nu am avut nici cel mai ieftin casco si nici cel mai scump.O zi buna :)
     
  13. dabestof 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8, 2.0TDi 120CP, 2009, CAGC, 8k2
    Si eu trebuie sa fac CASCO luna aceasta. la o prima strigare pt un B8 2009 am primit oferte in jur de 1200-1300e de la Generali si de la Uniqa de 800e, ambele fara francisa, la sume asigurate asemanatoare.

    Ce parere aveti de Uniqa?
    E diferenta totusi destul de mare intre cei doi...dar la Generali stiu ca nu ai probleme la posibile daune, in timp ce despre Uniqa nu prea stiu multe.
     
  14. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Cel mai simplu mod de a afla unde sa iti faci CASCO e sa te duci la o reprezentanta si sa ii intrebi cu ce firme lucreaza ei fara probleme.

    Allianz, Generali si Groupama mai nou sunt asiguratorii cu care nu ai probleme.
     
  15. DXY

    DXY 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2008
    Locație:
    Titu
    Masina:
    AUDI A6 S-line 3.0 TDI, Vw Polo 1.2 TDI 6R
    Eu am schimbat parbrizul pe casco la Uniqa si totul a fost ok, adica am facut constatarea si in aceeasi zi l-am si schimbat
     
  16. azs2013 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    dacia nova 1.6 gti / 2000
    sfat

    Aveti grija unde va faceti asigurarea RCA. Nu intotdeauna ce e ieftin e si bun. Societati - ale caror nume nu vreau sa le postez pentru a nu intra in polemici - (din cate am observat pe majoritatea forumurilor auto, si in general, prin discutii cu cunostinte ale mele pagubite de catre asigurati ai acestor societati), nu prea despagubesc. In aceste cazuri, pagubitul are tot dreptul sa va dea in judecata pentru a-si recupera paguba de la voi, ramanand ca ulterior sa va judecati voi cu societatea de asigurari pentru a va recupera paguba de la ei.

    Nu scriu acest post pentru a blama societatile de asigurare, ci relatez fapte concrete si va sfatuiesc sa fiti atenti la alegerea societatii la care va asigurati.
     
  17. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu chiar te sfatuiesc sa scrii care sunt societatile alea. De Euroins, Carpatica, si mai nou Astra se stie de mult ca sunt cu cantec :)
     
  18. azs2013 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    dacia nova 1.6 gti / 2000
    despre astea era vorba
     
  19. kosfunny

    kosfunny Banned

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Unii ii spun CAPITALA
    Masina:
    A4, 1.9, 99
    Probleme pot fi intalnite la toti asiguratorii in caz ca pagubitii "nu stiu sa isi ceara despagubirile".
     
  20. azs2013 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    dacia nova 1.6 gti / 2000
    Am lucrat intr-una din societatile de mai sus si am plecat de scarba, sincer. Am stat si m-am gandit ca intre a face cariera si sa vin batut de clienti acasa, si a dormi linistit cu capul pe perna, am ales varianta a doua.

    Se mergea pe premiza "Accidentul nu a avut loc. Este tentativa de frauda" si atunci nu se despagubea.... no comment.
     

Distribuie pagina asta